Optimální zateplení foukanou izolací
12.10.2023
Prioritou optimálního zateplení je snaha o snížení nákladů na bydlení a snížení závislosti maloodběratelů v exponovaných obdobích na dodavatelích energie. Optimální síla zateplení je stanovena tak, aby celoročně nedocházelo k vyšším výkyvům teplot v našich domovech, a to jak v zimních mrazivých dnech, tak i v letních horkých měsících.
Termín optimální zateplení se vyskytuje u všech dotačních programů napříč.
Slovo optimální není slovem konkrétním, tedy je slovem obecným. Nelze si pod ním představit žádnou jasně danou hodnotu, veličinu nebo množství.
Zabývejme se teď tedy zateplením. Proč existují normy? Proč něco tak svazujícího a definovaného mi má určovat, jak se mám doma cítit? Co si mám představit pod definovaným slovem optimální? A to, co je optimální pro jiného, je optimální i pro mě?
Vraťme se ke slovu optimální. Optimální znamená nejlépe vyhovující. Určitě se v tomto ohledu zaměřme sami na sebe. Nejde přece o tloušťku zateplení, ale o náš CELOROČNÍ komfort v místě našeho působení. V dotačních programech především v místě našeho bydlení. Optimální síla zateplení je stanovena tak, aby celoročně nedocházelo k vyšším výkyvům teplot v našich domovech, a to jak v zimních mrazivých dnech, tak i v letních horkých měsících. Zkrátka podstatné je draze vyprodukované teplo udržet doma. Dát mu domácí vězení. Nepustit ho za každou cenu. Čím více jej doma udržíme, tím méně musíme investovat do přitápění a zvyšování teploty. Stejné je to i v létě. Klimatizace spotřebuje energii, kterou musíme platit, pokud už přistoupíme k realizaci chlazení prostoru, tak bychom ten chlad měli optimálně udržet v daném místě. Prioritou optimálního zateplení je snaha o snížení nákladů na bydlení a snížení závislosti maloodběratelů v exponovaných obdobích na dodavatelích energie.
Optimální zateplení nabízí program Nová Zelená Úsporám v programu spuštěném od 26.září 2023 pro rodinné domy.
Proč existují normy?
Normy nejsou svazujícím dokumentem, naopak, dávají nám návod, jak se máme ke konstrukcím chovat, jak je máme ošetřit, abychom se v 21.století cítili ve svých domovech dobře.
Obecně se normové hodnoty definují z hlediska zateplování tak, aby obálka našeho domu – střecha, stěny, podlaha – byly vystaveny vně extrémním teplotám a zároveň naše teplo vyrobené pro vytápění se co nejvíce udrželo uvnitř objektu. Je zde ještě jeden zdravotní aspekt. Normové hodnoty nejsou přehnaně vysoké, naopak jsou optimální z důvodu zachování vyšší teploty na všech obvodových konstrukcích. Teplota těchto konstrukcí se totiž musí udržet nad tzv. teplotou rosného bodu. Ano, pokud by teplota klesla pod tuto hodnotu rosného bodu, tak si zakládáme na plošná pole pro růst různých plísní. Jak už název teplotního rozhraní napovídá, pokud se sníží teplota pod teplotu rosného bodu, začne voda na obvodových konstrukcích kondenzovat a vytvářet příjemné prostředí ne pro uživatele, ale pro plísňové spory. Spory se plně rozvíjí za neustálého vlhka. Těmto místům pomůžou prostředky typu Savo, ale primárně je potřeba se takových míst zbavit a to zateplením. Nejúčinnější se v průzkumech jeví zateplení foukanou izolací. Ta pronikne do všech míst, i takových, o kterých jsme předem nevěděli. Výhodou je zateplení foukanou izolací na bázi celulózových vláken. Jedním z materiálů na trhu, který se v České republice vyrábí již přes 30 let je Climatizer Plus. Zajití příjemné vnitřní prostředí. V dotačních programech, ale již obecně, se doporučuje od mocnosti 30 cm.
Dotační programy
Velmi úspěšným dotačním programem v na území ČR je dotační program Nová Zelená Úsporám, také známý pod zkratkou NZÚ. Dotační program je rozdělen již po letech do několika kategorií. Tou nejznámější za rok 2022 se stala část věnující se znevýhodněné sociální skupině pod názvem NZÚ light. Novinkou letošního roku se stal program zacílený na starší objekty, které byly postaveny v jiné době, ve které neexistovali normy, které by zajistili kýžený komfort 20.let 21. století, program byl příhodně nazván „Oprav dům po babičce“. Jednou z jeho částí je právě „Optimální zateplení“
Optimální zateplení – Oprav dům po babičce
Žádost mohou podat Vlastníci stávajícího domu využívaného k trvalému bydlení. Žadatelé musí být zletilé ekonomicky aktivní fyzické osoby. Žadatel ani další z členů jeho domácnosti nesmí vlastnit další dům určený k bydlení, nebo byt, nebo podíl v bytovém družstvu. Dotace se vztahuje na komplexní doporučené zateplení. Pokud chcete realizovat pouze dílčí zateplení, podejte si žádost ve standardní nabídce pro rodinné domy tzn. Dotační program Nová Zelená Úsporám - Standard.
Výše dotace
V programu lze získat maximální možnou dotaci 1 000 000 Kč. Nutné je také počítat s finanční spoluúčastí. Na začátku platíte vše sami a peníze vám přijdou na účet až poté, co rekonstrukci ukončíte a podpořená opatření řádně doložíte. V některých případech pak může být vhodné rozdělit svůj záměr na etapy a ty realizovat postupně.
Některé záměry mohou podléhat schválení stavebním nebo jiným úřadem, souhlasu sousedů apod. Poradit by vám měl projektant a zejména příslušný stavební úřad. Vyhnete se tak případným pozdějším nedorozuměním. Stavebník je povinen zajistit odborný technický dozor nad prováděním stavby.
Splnění podmínek dotace bude nutné doložit odborným posudkem, jehož obsah odpovídá typu podporovaného opatření. Odborný posudek v oblasti novostavby a zateplení se zpravidla skládá ze dvou částí – projektové dokumentace a energetického hodnocení budovy, u ostatních opatření je jednodušší. Posudek musí být zpracován osobou s příslušnou autorizací či oprávněním.
Podporu lze poskytnout pouze v případě, že žádost o vydání stavebního povolení (resp. ohlášení stavby) na výstavbu budovy, která je předmětem žádosti, byla podána příslušnému stavebnímu úřadu před 1. 7. 2013. Příjem žádostí probíhá od 26. září 2023.
Nakonec je tu pomoc s výběrem materiálu
Foukaná izolace jako je Climatizer Plus je v této oblasti nejen optimální, ale ideální. Nemusíte se namáhat dělat něco svépomocí. Zvládnu to za Vás aplikační profesionální firmy, kterých má společnost CIUR, která foukanou izolaci Climatizer Plus vyrábí, po celé republice dostatek. Důležité je zateplit kvalitně. Foukaná izolace Climatizer Plus zajistí akumulaci tepla v zimě, teplo neuniká a v tloušťce nepromrzá. Je dostatečně hutná. Kvalita celulózové izolace se projeví i v létě. Dům se nepřehřívá a my máme tak šanci se schovat v parných dnech před ostrými slunečními paprsky.
Zateplení sebou nese výhody a přednosti. Zateplení ušetříme za vytápění. Zateplením zvyšujeme hodnotu bydlení, a to především z hlediska zdraví. Zateplení totiž brání promrzání domu, nechtěná kondenzace vody uvnitř bydlení se zcela odbourá. Zateplením se eliminují místa vzniku plísní. Takové prostředí, kvalitně zateplené si zasloužíme všichni.
Článek byl zobrazen 2540 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zateplování a izolace

PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.

Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013
Chcete prodat dům či byt? Asi byste měli vědět, že budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy. Že nevíte, o co se jedná? V tomto článku se seznámíme s problematikou energetických štítků a energetické náročnosti budov a povíme si také, na kolik nás tyto inovace spojené s novelou zákona o hospodaření s energií vyjdou.

Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.

Zateplení fasády vám ušetří statisíce
Ceny zemního plynu i ostatních energií neustále rostou. Málokdo ze stavebníků a majitelů domu si však uvědomí, že za peníze ušetřené při vytápění by si za deset patnáct let mohl pořídit nové auto nebo doplatit hypotéku. Jedním z možných řešení úspory nákladů za vytápění je fasádní zateplovací systém.

Zbytečně drahé zateplení
Stále významnějším parametrem každého rodinného domu je jeho energetická spotřeba. Nebývalý boom proto prožívá zateplování fasád rodinných domů. A stále častěji se zateplovací systémy používají také u novostaveb. Mnohdy se přitom jedná o zbytečnou investici, která má za úkol pouze vylepšit nedostatečné izolační parametry nevhodně zvoleného zdiva, případně napravit běžné chyby.

Akustické panely – spojení designu a funkčního řešení problémů s akustikou
Máte problém s akustikou místnosti a hledáte elegantní řešení, které bude funkční a zároveň vzhledově atraktivní? Řešením jsou akustické panely, které kromě zvukové izolace nabízejí i dodatečnou tepelnou izolaci stěn či stropu.

Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Extrudovaný polystyren označovaný jako XPS je tepelně izolační materiál, který se ve stavebnictví využívá zejména pro izolaci takových částí budov, které jsou nejvíce namáhané. Nejlépe se tak hodí jako izolace podlah, ale použít jej lze i ve stěnách a stropech, kde je kladen důraz především na akustickou izolaci a požární odolnost.

Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.