Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
02.04.2009
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.
Tepelná izolace ano, ale kterým směrem se vydat?
Systém tepelné izolace budov vychází ze dvou základních parametrů, které jsou nezbytné pro optimální funkci vlastního zateplovacího systému. Prvým je vlastní tepelná izolace tj. zamezení úniku tepla především obvodovým pláštěm budovy. Tento problém byl dodnes řešen převážně instalací tepelně izolačních desek pěnového polystyrenu, případně minerální vlnou. Montáž tohoto typu zateplení s vyloučením mokrého procesu sice zdánlivě zjednodušila stavební práce, ovšem mnohdy nerespektuje základní fyzikální vlastnosti stavebních konstrukcí, nezbytných pro dlouhodobý komfort bydlení. Ze své podstaty totiž neumožňuje plně vyřešit druhý parametr pro uspokojivé řešení tepelné izolace - propustnost vodní páry ze zateplených domů.
Našli jsme řešení!
Dodatečné zateplení budov je poměrně mladá disciplína. Samozřejmě, že jak polystyren, tak minerální vlna mají své nepopíratelné výhody, ovšem nejsou vždy vhodné pro všechny typy staveb. Převážně u domů postavených klasickou technologií zděných pálených cihel, případně lehkých betonových tvarovek, nevhodně zvolená tepelná izolace téměř hermeticky uzavře stavbu i z pohledu přirozeného prostupu par zdivem. Právě v těchto případech je vhodná tepelná izolace polyuretanovou hmotou aplikovanou ve formě omítkové směsi. Ostatně tepelně izolační omítky mají historii delší než kontaktní zateplovací systémy. Ale narážely na problém použití vhodného plniva. Perlit, polystyren, celulóza ? Perlit a polystyren jsou velmi dobré izolanty, ale zakomponovat je do malty je obtížné. Jsou hladké, mají stejnou velikost zrna, které mají tendenci se v maltě oddělovat od zbytku směsi. Celulóza jako izolant pro venkovní aplikace je příliš nasákavá. A polyuretan? Pro svou vysokou cenu jako plnivo do omítkových směsí nevyhovoval. Z rozvojem tepelných izolací nejen ve stavebnictví, ale i při výrobě chladicí techniky jsou polyuretanové hmoty stále častěji využívány a tudíž i ceny těchto izolantů dnes umožňují jejich využití pro plošné tepelné izolace. Polyuretanové hmoty jako plnivo pro tepelně izolační omítkovou směs mají nízkou objemovou hmotnost, výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou chemicky i teplotně stálé.
Několik let práce a výsledek je na světě!
Tepelně izolační omítková směs na bázi polyuretanu – daxner®
Je vhodná pro ruční i strojní omítání všech klasických zdících prvků, jádrových omítek, bryzolitů, apod. Tento kompaktní systém téměř vylučuje výskyt tepelných mostů v konstrukci, zvyšuje tepelný odpor stavby při zachování prostupu par stěnou. To vše za cenu srovnatelnou s ostatními zateplovacími systémy. První domy zateplené tímto systémem během letošní zimy potvrdily v praxi 30-40 % úspory nákladů na vytápění, snížení relativní vlhkosti průměrně v interiérech o 10 %.
Pohled na jeden ze zateplených domů tepelně izolační omítkovou směsí daxner®.
Foto 1: Pohled na dům před zateplením, Foto 2: Aplikace tepelně izolační polyuretanové omítky daxner®
Foto 3: Pohled na zateplený dům
A co připravujeme ?
Polyuretan beton - daxner
V letošním roce představíme novinku, která potěší jak drobné stavebníky, tak stavební firmy. Probíhá certifikace dalšího výrobku - speciální typ lehkého betonu na bázi pěnového polyuretanu. Má až 4 x nižší objemovou hmotnost než klasický beton, výborné tepelně a akustické izolační vlastnosti, je rázově velmi houževnatý a netříštivý. Na rozdíl od ostatních lehkých betonových směsí, jako je polystyrenbeton, perlitbeton či keramzitbeton budou tyto výrobky nabízeny již jako hotové suché směsi, které po smíchání s vodou budou ihned připraveny k jejich aplikaci. Nabízená škála bude zahrnovat betony s objemovou hmotností od 400 – 1200 kg/m3 pro využití jako tepelné a kročejové izolace, vyrovnávací vrstvy podlah, rovných střech, podkladů pro podlahové vytápění, izolace rozvodu vody a kanalizace.
Foto 4: Aplikace polyuretan betonu v průmyslové hale jako pružná izolace konstrukce podlahy
Závěrem
Zapracování polyuretanu do stavebních hmot otevírá novou etapu nových stavebních technologií, která může být inspirací pro české i zahraniční stavitelství. Ve formě tepelně izolačních omítek naznačují zcela nový směr zateplovaní budov. Další informace týkajícím dané problematiky naleznete na webových stránkách www.daxner.cz.
Kontakt:
D&DAXNER Technology s r.o.
Těšínská 96
Slezská Ostrava
- PR článek -
Článek byl zobrazen 18208 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Pěnové sklo je izolačním materiálem unikátních vlastností, který se může pochlubit více než 80letou historií. Dokáže plně nahradit klasické tepelně izolační materiály používané ve stavebnictví, jako je polystyren, skelná a minerální vata, keramzit a podobně. Nespornou výhodou pěnového skla je, že nepropouští páru ani nevsakuje vlhkost.
Vybíráte foukanou izolaci? Zajímejte se o vlastnosti, které izolace nabízí
V dnešní době, kdy náklady na energie neustále rostou, je energetická účinnost staveb velké téma. Každý hledá ty nejefektivnější metody, jak ušetřit. Zásadní je pečlivě vybírat zateplení domu, abychom udrželi teplo domova uvnitř a neunikalo ven.
Dotace Zelená úsporám pokračuje až do roku 2030 a je ještě štědřejší
Pokud uvažujete o investici do zateplení domu nebo výměny oken, a rádi byste využili dotaci, vezte, že program Zelená úsporám stále běží, lze jí čerpat na více projektů a dokonce reaguje i na zvýšení cen stavebních materiálů. Na co lze čerpat dotaci a jak na to?
Beton, který hřeje… - jak vytvořit z betonu lehký tepelný izolant
Do skladby podlah a stropů v našem RD nám projektant zakomponoval materiál, který jsme dosud neznali. Byly to hnědočervené polystyrenové granule, které se přidaly do míchačky, a vznikl z toho úžasně lehký beton. Tento beton měl ještě několik zajímavých vlastností. Kromě toho, že byl lehký, měl dostatečnou pevnost, aby se po něm dalo chodit, byl také tepelně izolační.
Kvalitní náboj ve správné pistoli
Nejde o sportovní či obrannou střelbu, ani o olympijskou disciplínu, nejde ani o hráčskou vášeň v paintballu, ani o poznámky k zákonu o držení zbraní. Řeč bude o technologii tohoto desetiletí, která ochrání vaši stavbu, peníze, klid i komfort.
Hlavní výhody foukané minerální izolace
Druhů izolace je v současné době na trhu poměrně dost a pro naprostého laika je orientace v nich obtížná. Dobře zaizolovaný dům je přitom klíčem k úspoře nákladů i zdravému prostředí v domě. Pojďme se nyní blíže podívat na jeden oblíbený izolant – foukanou minerální izolaci.
Použití tepelně izolačních omítek
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.
Nová zelená úsporám – získejte opět dotaci na rodinný nebo bytový dům
Věděli jste, že i v tomto roce můžete získat dotaci na váš rodinný dům a levnější bydlení? Dotační program Nová zelená úsporám je zaměřen na investice do energetických úspor u rekonstrukcí i novostaveb. Jelikož představuje vytápění stále jednu z nejvyšších položek rodinných rozpočtů, jsou energetické úspory stále hlavním trendem současného bydlení.