Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
02.04.2009
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.
Tepelná izolace ano, ale kterým směrem se vydat?
Systém tepelné izolace budov vychází ze dvou základních parametrů, které jsou nezbytné pro optimální funkci vlastního zateplovacího systému. Prvým je vlastní tepelná izolace tj. zamezení úniku tepla především obvodovým pláštěm budovy. Tento problém byl dodnes řešen převážně instalací tepelně izolačních desek pěnového polystyrenu, případně minerální vlnou. Montáž tohoto typu zateplení s vyloučením mokrého procesu sice zdánlivě zjednodušila stavební práce, ovšem mnohdy nerespektuje základní fyzikální vlastnosti stavebních konstrukcí, nezbytných pro dlouhodobý komfort bydlení. Ze své podstaty totiž neumožňuje plně vyřešit druhý parametr pro uspokojivé řešení tepelné izolace - propustnost vodní páry ze zateplených domů.
Našli jsme řešení!
Dodatečné zateplení budov je poměrně mladá disciplína. Samozřejmě, že jak polystyren, tak minerální vlna mají své nepopíratelné výhody, ovšem nejsou vždy vhodné pro všechny typy staveb. Převážně u domů postavených klasickou technologií zděných pálených cihel, případně lehkých betonových tvarovek, nevhodně zvolená tepelná izolace téměř hermeticky uzavře stavbu i z pohledu přirozeného prostupu par zdivem. Právě v těchto případech je vhodná tepelná izolace polyuretanovou hmotou aplikovanou ve formě omítkové směsi. Ostatně tepelně izolační omítky mají historii delší než kontaktní zateplovací systémy. Ale narážely na problém použití vhodného plniva. Perlit, polystyren, celulóza ? Perlit a polystyren jsou velmi dobré izolanty, ale zakomponovat je do malty je obtížné. Jsou hladké, mají stejnou velikost zrna, které mají tendenci se v maltě oddělovat od zbytku směsi. Celulóza jako izolant pro venkovní aplikace je příliš nasákavá. A polyuretan? Pro svou vysokou cenu jako plnivo do omítkových směsí nevyhovoval. Z rozvojem tepelných izolací nejen ve stavebnictví, ale i při výrobě chladicí techniky jsou polyuretanové hmoty stále častěji využívány a tudíž i ceny těchto izolantů dnes umožňují jejich využití pro plošné tepelné izolace. Polyuretanové hmoty jako plnivo pro tepelně izolační omítkovou směs mají nízkou objemovou hmotnost, výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou chemicky i teplotně stálé.
Několik let práce a výsledek je na světě!
Tepelně izolační omítková směs na bázi polyuretanu – daxner®
Je vhodná pro ruční i strojní omítání všech klasických zdících prvků, jádrových omítek, bryzolitů, apod. Tento kompaktní systém téměř vylučuje výskyt tepelných mostů v konstrukci, zvyšuje tepelný odpor stavby při zachování prostupu par stěnou. To vše za cenu srovnatelnou s ostatními zateplovacími systémy. První domy zateplené tímto systémem během letošní zimy potvrdily v praxi 30-40 % úspory nákladů na vytápění, snížení relativní vlhkosti průměrně v interiérech o 10 %.
Pohled na jeden ze zateplených domů tepelně izolační omítkovou směsí daxner®.
Foto 1: Pohled na dům před zateplením, Foto 2: Aplikace tepelně izolační polyuretanové omítky daxner®
Foto 3: Pohled na zateplený dům
A co připravujeme ?
Polyuretan beton - daxner
V letošním roce představíme novinku, která potěší jak drobné stavebníky, tak stavební firmy. Probíhá certifikace dalšího výrobku - speciální typ lehkého betonu na bázi pěnového polyuretanu. Má až 4 x nižší objemovou hmotnost než klasický beton, výborné tepelně a akustické izolační vlastnosti, je rázově velmi houževnatý a netříštivý. Na rozdíl od ostatních lehkých betonových směsí, jako je polystyrenbeton, perlitbeton či keramzitbeton budou tyto výrobky nabízeny již jako hotové suché směsi, které po smíchání s vodou budou ihned připraveny k jejich aplikaci. Nabízená škála bude zahrnovat betony s objemovou hmotností od 400 – 1200 kg/m3 pro využití jako tepelné a kročejové izolace, vyrovnávací vrstvy podlah, rovných střech, podkladů pro podlahové vytápění, izolace rozvodu vody a kanalizace.
Foto 4: Aplikace polyuretan betonu v průmyslové hale jako pružná izolace konstrukce podlahy
Závěrem
Zapracování polyuretanu do stavebních hmot otevírá novou etapu nových stavebních technologií, která může být inspirací pro české i zahraniční stavitelství. Ve formě tepelně izolačních omítek naznačují zcela nový směr zateplovaní budov. Další informace týkajícím dané problematiky naleznete na webových stránkách www.daxner.cz.
Kontakt:
D&DAXNER Technology s r.o.
Těšínská 96
Slezská Ostrava
- PR článek -
Článek byl zobrazen 18776 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace

PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.

Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.

Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?

Jak rekonstruovat starou chalupu? Stavte (se) na pěnu jako pan Koutný
Nacházíme se v malé obci na Vysočině. Vítá nás přátelský muž v montérkách a s pivem v ruce. Pustil se do rekonstrukce staré chalupy po svých předcích a zve nás na pěnu. Ne však na ledajakou. Vedle chalupy totiž stojí několik big bagů šedivých kamenů, se kterými si pohazuje jeho dcera. A ačkoliv jsou kameny ze skla, pan Koutný je však v klidu, zranit se nemůže. Paradox? Ne, jde totiž o pěnové sklo.

Zateplení fasády ušetří každou zimu tisíce
Pomalu se blíží podzim a tak je ideální doba pro to, aby kutilové ještě předvedli svou zručnost. Krásné počasí bez velkých veder se skvěle hodí pro dokončení nejrůznějších venkovních prací a oprav. Chtěli jste ještě zateplit fasádu? Tak honem do toho, než přijdou první sychravé dny a podzimní mrazíky.

Jaro klepe na dveře - čas na novou izolaci střechy
Zjistili jste při generální jarní obhlídce svého domu, že se vám během zimy poškodilo zateplení Vaší střechy? Je vhodné pustit se do oprav co možná nejdřív a tentokrát pečlivěji vybírat střešní tašky a vhodný izolační materiál.

Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?

Povinný údaj o spotřebě energie
Úspory energie a jak ušetřit roční energetické náklady na provoz budovy skloňujeme ve všech pádech. Jak se dovíte, kolik stojí roční provoz domu, který plánujete koupit? Jak zjistíte, zda získáte dotace například na instalaci tepelného čerpadla, solárního kolektoru nebo kotle na biomasu? Pro přehledné ocenění stavby slouží Průkaz energetické náročnosti budovy.