Porovnání foukaných izolací. Na českém trhu je z čeho si vybírat.
25.11.2024
Foukaná izolace je v oblasti zateplování řešením, které sebou nese perfektní a dokonalé zateplení nejen pro plošné zateplení, ale i pro náročně dostupné škvíry a dutiny. Foukanou celulózovou izolaci ocení zákazníci, kteří více o izolování přemýšlí a docení její vlastnosti v oblasti tepelné techniky a stavební fyziky. Které to jsou a jak se ve foukaných izolacích vyznat?
Nadýchaná versus foukaná izolace
Lehká nadýchaná izolace plná vzduchu se v zimě může chovat jako řídký svetr, určitě nás chvilku zahřeje. V první chvíli totiž, když oblékneme svetřík, cítíme hřejivý pocit. Po chvíli ale pocítíme opětovný chlad. Jak se to stane? Díky řídké konzistenci rychleji promrzne. Má velmi nízkou akumulační setrvačnost. Tu odhalíme za pomoci vlastnosti – nízké objemové hmotnosti, jde o hodnotu kolem 15-20 kg/m3, ale také díky hodnotě měrné tepelné kapacity. Tyto dva faktory jsou vypovídající pro akumulaci daného materiálu. Optimálními jsou v této podobě celulózové vlákno a dřevovlákno. Vyšší objemová hmotnost v kombinaci s měrnou tepelnou kapacitou nad 2000 J/kg.K nám napovídá, že jde o tepelně izolační materiály, které zvládnou akumulaci tepla a tak ohřátý, ke stropu stoupající vzduch bude zůstávat uvnitř objektu.
Optimální foukaná tepelná izolace Climatizer Plus může tedy zajistit stabilní teplotu během zimních chladných dnů.
Tepelnou izolaci charakterizuje lambda
Dle veškerých dostupných mezinárodních norem je součinitel tepelné vodivosti již dlouhodobě dogma, kterým jsou izolační materiály charakterizovány. V souladu s výše uvedenými vlastnostmi akumulačních schopností však jde pouze a jen o předepsanou hodnotu, která je nutná při specifikaci vlastností tepelně izolačních materiálů. Ovšem to by se museli tepelně izolační materiály v hodnotě součinitele tepelné vodivosti markantně lišit. Vzhledem k rozdílům v tisícinách není velkých rozdílů ve foukaných materiálech, a proto tento parametr v podstatě pozbyl mít rozhodující funkci při výběru pro zateplování / izolování.
Jak se technické vlastnosti izolací projeví v létě
Obecně jsou všechny zmíněné vláknité tepelně izolační materiály velmi dobrými pohlcovači zvuku, tedy mají optimální složení snižovat hluk. Tato výborná vlastnost je předurčuje k instalaci do stěn a do konstrukcí, které mají eliminovat průnik hluku z vnějšího prostředí. Akustické vlastnosti nejsou ovšem tepelně technickými. Nelze je slučovat. Pohlcení hluku nemůže tak nahradit jednu nepříjemnost vznikající v létě, a to je přehřívání podstřešních prostor. Obytné místnosti bezprostředně navazující na střešní konstrukci jsou v létě při extrémně horkých dnech nadměrně zatíženy průnikem teplého vzduchu do interiéru. Pod střechou je vždy tepleji než v přízemí patrového domu. Jde o samozřejmost, kterou ale jde eliminovat vhodnou tepelnou izolací. Tato vlastnost opět kopíruje vlastnosti akumulace v zimním období. Čím je tedy měrná tepelná kapacita daného materiálu vyšší, tím více může konstrukce odolávat enormně teplých dnům v létě. Materiály jako je polystyren nebo především skelná izolace, jsou tak lehké a vzduchem prosycené, že nemohou dlouhodobě vzdorovat vysokým letním teplotám. Optimální je v tomto případě dřevovláknitá nebo celulózová izolace. Celulózová izolace Climatizer Plus je navíc od dřevovláknité izolace i ekologicky šetrná.
Foukaná není stříkaná
Foukaná izolace je často zaměňována se stříkanou izolací. Samozřejmě, že jde o dva odlišné materiály i o dvě naprosto jiné aplikační technologie. Jak už samotné názvy napovídají, v případě stříkané izolace se jedná o tekutý materiál. Jde o izolaci, která je chemicky vázána. Tekutá složka obsahuje mnoho chemických přísad. Pozor! Některé druhy chemických nástřiků obsahují (iso)kyanáty, které mají dráždivý účinek na sliznici a kůži a poškozují lidské buňky. Nesmí přijít vůbec do kontaktu s astmatikem!
Foukaná izolace je vlastně pevným materiálem, který se do místa zateplení transportuje tlakem vzduchu. Izolační vrstva je tak suchou směsí importovanou přesně do místa určeného pro izolační materiál. I pevný materiál jako tepelná celulózová izolace ulpí na trámu, vazníku nebo krokvi, ale při případné rekonstrukci lze izolaci snadno smést, odseparovat a znovu ji třeba použít. Krom toho celulózové izolace a izolace dřevovláknité mají s dřevěnými prvky krovu i velmi podobné vlastnosti.
Teplo, teplota, komfort
Energetická náročnost domácností enormně vzrostla s moderním stylem bydlení. Pokud se podíváme do novodobé historie bytového bydlení 20. století, bylo naprosto normální, když lidé doma vytápěli v místnostech, ve kterých přes den trávili čas, na pouhých 16 °C. Dnes naprosto nemyslitelný parametr. Vnitřní návrhová teplota je podle norem pro obytné místnosti 21 °C. Na tuto teplotu ovšem vytápí málokterá domácnost. Většinou se v bytech a rodinných domech pohybuje teplota okolo 23 °C až 24 °C. To znamená přetápění zhruba o 2 až 3°C. Pokud vytápíme o 1°C více zvyšujeme tak energetickou náročnost domácnosti o celých 6 %. Ano, každý stupeň znamená vyšší spotřebu. Fenoménem 90. let 20. století se stalo jednoznačně zateplování, které v novém tisíciletí dostalo maximální podporu ze strany státu ve formě dotačních programů. Teplo je tedy potřeba uchovat doma, zvláště to, které je nad návrhovou normovou teplotou. Je zbytečné přicházet o komfort, který platíme. Obecně je známo, že celkovým zateplením ušetříme až 60 % energií, to znamená snížení nákladů na vytápění o celých 60 %. Kritická je v této oblasti střecha, teplo stoupající vzhůru má snahu utéct tzv. komínem. Střechou v rodinném domě snížíme spotřebu naší cenné zaplacené energie až na 35 %. Otočení termostatem stojí na každém stupni 6 %, na druhé straně investicí do zateplení snížíme náklady na vytápění o 35 % a to trvale. Kombinací obou opatření jde snížit náklady na energie třeba až o více jak 50 %. Záleží na nás, jaký komfort si chceme užívat.
Zateplení je efektivní ve snižování energetické náročnosti domácností.
Dotace v programu Nová Zelená Úsporám
Foukaná izolace jako je Climatizer Plus je v této oblasti ideální. Nemusíte se namáhat dělat něco svépomocí. Zvládnou to za Vás aplikační profesionální firmy, kterých má společnost CIUR po celé republice naprostý dostatek. Důležité je přece zateplit kvalitně. Výška izolace na takové zateplované půdě by měla v dnešní době začínat, a program v kategorii light to dokonce požaduje, na tl. 30 cm.
Starou izolaci lze i přefouknout. Zateplením zvyšujete hodnotu vašeho bydlení, k tomu nyní směřuje nová platforma dotačního programu pod názvem „Zatepli dům po babičce“.
Krom toho zateplením chráníte především své zdraví. Zateplení totiž brání promrzání domu, nechtěná kondenzace vody uvnitř bydlení se zcela odbourá.
Vytápěním na vyšší teplotu, než bylo obvyklé u našich předků, v kombinaci s kvalitním zateplováním se získává jedna naprosto zdraví prospěšná výhoda. Ve standardní vlhkosti kolem 50 až 60 % voda kondenzuje okolo 11 °C. Zatuchlost, plísně apod. se tedy vyskytují v našich domácnostech právě v místech, kde vnitřní pokojová teplota klesne pod teplotu kondenzační a už je vlhko a zdroj plísní na světě. Takovým místům se odborně říká “tepelné mosty“. Plusem vyšších vnitřních teplot v kombinaci s kvalitním zateplením nejen v ploše, ale i v místech „neviditelných“ skulin a škvír, je stálá teplota nad rosným bodem, a tedy i čistý domov. V zatepleném domě nemá šanci ani plíseň, ani vlhké zdi a ani hnilobný proces.
Centrum péče pro zákazníky CIUR
Společnost CIUR má k dispozici zkušené pracovníky Centra péče pro zákazníka, kteří Vám rádi poradí a pomohou vybrat vhodný typ zateplení Vaší střechy, půdy, stropu nebo celého domu.
K dispozici je všem bezplatná zelená linka 800 888 959. (od pondělí do pátku, od 8.00 do 16.00)
- PR článek -
Článek byl zobrazen 376 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace
Zateplovací systém Cemix získal další ocenění
Zateplovací systém Cemix THERM P SILVER získal další prestižní ocenění – Hlavní cenu v soutěži Výrobek roku 2012. Vyhlášení 6. ročníku soutěže Výrobek roku proběhlo dne 27. dubna 2012 v Národním stavebním centru v Brně. Tuto soutěž pořádají vydavatelství Vega s.r.o. a NSC Brno. Hlavním partnerem soutěže byly Veletrhy Brno, odbornými partnery se stalo sedmnáct středních a vysokých škol stavebního zaměření.
Jak rekonstruovat starou chalupu? Stavte (se) na pěnu jako pan Koutný
Nacházíme se v malé obci na Vysočině. Vítá nás přátelský muž v montérkách a s pivem v ruce. Pustil se do rekonstrukce staré chalupy po svých předcích a zve nás na pěnu. Ne však na ledajakou. Vedle chalupy totiž stojí několik big bagů šedivých kamenů, se kterými si pohazuje jeho dcera. A ačkoliv jsou kameny ze skla, pan Koutný je však v klidu, zranit se nemůže. Paradox? Ne, jde totiž o pěnové sklo.
Víte, co rozhoduje při volbě zateplení domu?
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Jednotlivé firmy se předhání v tvrzení, že jejich způsob a metoda zateplení je pro domácnosti nejlepší. Existují ale parametry, na kterých se můžete přesvědčit, jestli je to opravdu pravdivé tvrzení. Jaké to jsou?
Požírač hluku Wolf aneb hluk už mi nevadí
Máte hlučného souseda? Nebo dokonce sousedy? Čtěte dál, seznámíte se s překvapivě účinným a praktickým řešením. Lidské ucho je důležitou součástí smyslového vnímání okolního světa a orientování se v něm. Je ale také velmi citlivým orgánem, který je nutné chránit. Bubínek sice praská až asi při 160 dB, ale ucho může poškodit i mnohem menší hluk.
Střecha, kterou voda neproteče a ochladí váš dům
Střecha, která výrazně sníží teplotu vašeho domova i okolí, a přitom zabrání průniku vody, Je to vůbec možné...?
Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?
Klíč k dokonalému zateplení
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.
Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.