Interiér s krbem
16.10.2005
Při plánování dispozice místnosti s krbem je třeba počítat s celou řadou faktorů a skutečností. V reálu to bohužel znamená celou řadu omezení, zejména prostorových. Odměnou je plně funkční a efektní krb, který poskytne obyvatelům domu nejen teplo.
Málokterá rodina se dnes schází u ohně, jako tomu bylo v dobách dávno minulých. Obvyklejšími místy rodinných setkání je jídelní stůl a stále častěji obývací pokoj. Krb v případě rodinných i intimních setkání již dávno neplní pouze funkci „ohřevnou“, ale přitahuje nás také jeho atmosféra a romantika.
Aby bylo možné umístit krb do konkrétní místnosti v domě, musí tato místnost splňovat několik zásadních parametrů. Zásadní je možnost odtahu zplodin do komínu, z čehož vyplývá, že si nemůžeme zbudovat krb například v bytě v panelovém domě. Umístění komínu je pak rozhodující pro celkové uspořádání pokoje, ve kterém by krb měl stát. Uvažovaná dispozice například obývacího pokoje s krbem nám mnohé napoví o ostatním uspořádání interiéru.
Umístění krbu
Umístění krbu nám v konečném důsledku nabízí dvě varianty – takzvaná fasádní varianta, u níž je krb součást jedné ze stěn případně rohu obytné místnosti, a varianta středová, kdy je krb umístěn nestandardně například ve středu obytné místnosti. Ovšem právě na tuto možnost je nutné pamatovat již při projektování domu, neboť krb lze umístit pouze tam, kde je připraven komín - v tomto případě nad střed pokoje.
Dalším důležitým hlediskem, které ovlivní uspořádání místnosti je povaha krbu, resp. jak jej obyvatelé domu vnímají. Celý problém by se dal přirovnat k umístění televizní obrazovky. Televizi většinou umísťujeme tak, aby byla centrem pozornosti a bylo ji možné sledovat z více míst k sezení. Rodina stojí před otázkou, zda bude středem pozornosti televize či krb a přizpůsobí tomu také umístění sedací soupravy. Ideální situace nastává, pokud je obývací pokoj natolik prostorný, že lze vytvořit centra dvě – televizní a krbové.
Ochranná zóna
Velmi důležitým faktorem, který ovlivní uspořádání interiéru, je ochranná zóna, která by měla být kolem krbu vyčleněna a dodržena. Týká se to zejména podlahové krytiny a nábytku v těsné blízkosti krbu. Doporučuje se tedy vyčlenit prostor ve vzdálenosti přibližně 60 až 80 centimetrů od krbu. Pás by měl být vybaven ohnivzdornou podlahovou krytinou, která může být například pokračováním obkladu krbového tělesa. Situaci lze vyřešit také ochranným sklem. Toto řešení ovšem vyžaduje speciální krbovou vložku.
Krb nás bude stát bohužel spoustu místa, malou útěchou nám může být místo, které lze s krbem využít - krbová římsa nebo krbová lavice. Umístění zde naleznou dekorativní předměty, fotografie apod.
Foto: archiv firem Tre a.s. a Semaco
Články s podobnou tématikou
Teplo, které se nevyčerpá
Éra kachlových kamen neskončila
Solární nízkoenergetické domy
Výhody podlahového vytápění
Článek byl zobrazen 26899 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Krby, kamna, komíny
Výhody kotlů na pelety – některé vyžadují obsluhu, jiné jsou zcela automatické
Tlak na úsporný i ekologický způsob vytápění přivádí stále více lidí k výměně starého kotle za nový. S novým kotlem budete vytápět ekologicky, s mnohem nižšími provozními náklady, s minimální údržbou a na některé kotle lze získat také dotaci. Kotle na pelety ARTEL jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí nový kotel za přijatelnou cenu.
Dodatečný komín je výkonný, flexibilní a elegantní
Hledáte spolehlivý komínový systém pro svou stavbu? Rekonstruujete a zvažujete nejvýhodnější řešení otopné soustavy? Dodatečný komín Schiedel je zárukou kvalitního výkonu, vykazuje vysokou flexibilitu při instalaci, a navíc se stane stylovým doplňkem vašeho domu. Můžete si jej snadno sestavit svépomocí.
Kotle na pelety Artel – kompaktní kotle s vynikajícími parametry
Kotle na pelety Artel jsou skvělým řešením pro všechny, kdo hledají kompaktní kotel s minimální údržbou a za dostupnou cenu. Průměrná doba hoření je 2 až 3 dny a kotel lze využít i k ohřevu užitkové vody.
Krby a kamna – tipy i rady
Krby a kamna se hodí všude tam, kde je třeba spolehlivého zdroje vytápění a zároveň se žádá zajímavý estetický prvek. Krby, krbové vložky i obestavby nebo kachlová kamna tak jistě naleznou mnohá uplatnění.
Turbowenty - odvětrání bez elektrické energie
Turbowenty jsou turbíny, které se otáčejí pomocí síly větru. Vznikající podtlak, který souvisí s průměrem zařízení, zlepšuje odtah ve větracích šachticích. Není nutné používat elektrické ventilátory, zákazníci ušetří za elektrickou energii a odpadá potřeba kabelů v těžko kontrolovatelných šachticích panelových domů a v neposlední řadě nejsou nájemníci obtěžováni hlukem ventilátorů.
Kamna na obilí
Zdroje „čistého“ topení - elektřina a plyn – nejsou zrovna nejlevnější a přikládat do kamen uhlí, brikety nebo dřevo zase není ekologické. Jenže topit se musí, a konec konců, náklady energií stoupají a v dalších letech ještě budou. Alternativní zdroje energie dostávají zelenou.
Plynové krby - romantika i teplo bez komína
Kdo z nás by nezatoužil po opravdovém krbu v obývacím pokoji. Už jen samotný pohled na něj v nás vzbuzuje dojem tepla a příjemného pocitu. Co když už ale doma není prostor pro komín? Musíte se nutně svého snu vzdát?
Výhody a nevýhody vytápění plynovými topidly
Teplo domova - ne nadarmo se toto slovní spojení ujalo v českých domácnostech jako základ rodinného bydlení. Jestliže renovujete nebo vybíráte zcela nový systém vytápění do své domácnosti, měli byste pečlivě zvážit všechny dostupné varianty, neboť každý z vytápěcích systémů má svá pro i proti. V následujícím článku se blíže podíváme na plynová topidla.