Vše o vytápění I. - jak nakupovat krbová kamna
13.11.2014
V dnešní době je nabídka krbových kamen velice široká, vybrat si můžete z modelů v různých cenových relacích. Při výběru krbových kamen je třeba se nezaměřovat pouze na design a vybavení, ale důležitá je také jejich kapacita a materiál, z něhož jsou vyrobeny. Jaký druh krbových kamen tedy zvolit?
Aby krbová kamna splňovala veškeré vaše požadavky a přinášela vám užitek, musíte si vybrat ta správná pro náš dům či byt. Je tak třeba vědět, jaké typy krbových kamen existují, jak fungují, jaké topivo se do nich používá a jak s nimi správně topit. Při správném spalování docílíte úspory ve výdajích za vytápění a také budete šetřit životní prostředí.
Jednoplášťová či dvouplášťová kamna?
Jednoplášťová kamna fungují na principu sálavého tepla, proto tento druh kamen dokáže velmi rychle vytopit danou místnost. Teplo je do místnosti předáváno sáláním prostřednictvím skla a boků. Kolik tepla kamna do místnosti uvolní, se řídí většinou velikostí prosklené části. Sálavá kamna jsou používaná již generacemi a i dnes se těší velké oblibě.
Výhody: vzhledem k tomu, že boky krbových kamen tvoří pouze jedna vrstva, vydávají jednoplášťová kamna teplo rychleji.
Nevýhody: teplo nemá vlastní rychlost a může mít tendenci se zastavovat o překážky, nebo se hůře dostávat za roh. Boky kamen jsou horké, je třeba dodržovat od kamen bezpečnou vzdálenost (lidí i předmětů), která je 40 cm.
Jednoplášťová a douplášťová kamna Thorma
Dvouplášťová neboli konvekční kamna mají zvnějšku po stranách jeden plášť navíc a mezi těmito plášti vzniká kanál na proudění vzduchu. Kamna jsou unikátní tím, že předávají teplo dvojím způsobem. Tím prvním je stejně jako u jednoplášťových kamen sálání prosklenou částí a druhým způsobem je proudění. U dvouplášťových kamen je studený vzduch nasáván od podlahy do kanálu mezi plášti, tam cestuje pod a také kolem topeniště, kde je ohříván. Následně je ohřátý vzduch vyfukován horními průduchy u kamen. Vzhledem k tomu, že vzduch má dostatečnou rychlost, podporuje přirozenou cirkulaci v celé místnosti a teplo šíří i do dalších prostorů. Často se o těchto kamnech říká, že „topí za roh“.
Výhody: dvouplášťová kamna teplo dobře šíří, hřejí rovnoměrně a příjemně. Konvekční kamna jsou také bezpečnější, protože mají relativně nízkou povrchovou teplotu po stranách a vzadu. Nutná vzdálenost od nábytku je menší, než u kamen sálavých.
Kamna s výměníkem nebo bez?
Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou určena k napojení do teplovodního systému (na stávající okruh s radiátory, bojler, akumulační nádrž atd.). Jejich velkou výhodou je, že kromě vytápění místnosti umožňují také ohřev teplé užitkové vody v zásobníku. Vytápění tak bude mnohem úspornější a také ekologičtější. V závislosti na výkonu a typu mohou krbová kamna s teplovodním výměníkem být pomocným či hlavním zdrojem tepla pro vytápění nebo temperování rodinných domů, chat, chalup či zimních zahrad. Díky krbovým kamnům s teplovodním výměníkem dosáhnete úspor za topení a ohřev teplé užitkové vody. Jejich instalace je jednoduchá a jsou stále populárnější.
Jak velikou místnost chci vytápět?
V případě, že chcete krbová kamna využívat jakožto primárního a nejdůležitějšího zdroje tepla v bytě, musíte si vybrat taková, která budou odpovídat velikosti bytu, který chcete vyhřívat. Pokud byste si pořídili krbová kamna, která by výhřevností převyšovala vaše potřeby, museli byste otevírat okna či dveře a redukovat tak přívod vzduchu. Tím teplota v kamnech poklesne a plyny, které se při hoření uvolňují, se nevznítí, což je velmi neekologické a navíc přitom dochází k zanášení krbových kamen a komínového tělesa. Výběr kamen je třeba uzpůsobit také tomu, jestli je dům dobře izolován – při horší izolaci jsou zapotřebí výkonnější krbová kamna.
Z jakého materiálu kamna pořídit?
Ocelový plech – z ocelového plechu jsou vyráběna levnější krbová kamna. Plech je opatřen žáruvzdorným lakem a zevnitř je vyložen šamotem. Šamot je žáruvzdorná hmota vyrobená z lupku (sedimentační horniny vznikající usazováním vrstev jílovce), která dokáže odolat i vysokým teplotám zhruba do 1650 °C. Šamotová deska se dá jednoduše vyjmout a v případě potřeby tak bez problémů vyměnit.
Litina – dražší modely krbových kamen se dnes vyrábějí převážně z litiny, která má v porovnání s ostatními materiály mnoho výhod. U litiny se používáním nemění tvar, je odolná proti propálení, nepoškozuje se a tím je zaručeno, že dvířka krbových kamen vždy dobře těsní. Litinová kamna mají úžasnou schopnost držet teplo, ale je potřeba u nich počítat s delší dobou rozehřívání. Teplo, které se naakumulovalo, je vydáváno z kamen ještě dlouhou dobu po uhašení ohně. Výhřevnost litinových kamen je tak podstatně vyšší. Litinová kamna jsou ideální v případech, kdy potřebujete topit přes noc.
Čím v kamnech topit?
Podle toho, jak budete krbová kamna používat, byste se měli také rozhodnout, čím v nich budete topit. Můžete topit jak dřevem, tak i briketami či uhlím.
Dřevo – topení dřevem je dnes nejlevnějším a nejekologičtějším způsobem vytápění. V porovnání s vytápěním plynem nebo elektřinou, zajišťuje topení dřevem výraznou úsporu peněz. Za jistou nevýhodu může být považována nutnost častější obsluhy kamen, než je tomu i jiného druhu paliva. Teplo ze dřeva je však velmi příjemné a v případě, že jste si krbová kamna pořídili hlavně pro navození příjemné nálady, je dřevo správnou volbou.
A jaký druh dřeva je pro topení v krbových kamnech nejlepší? Největší výhřevnosti docílíte tvrdým dřevem buku, dubu či jasanu. Naopak nejmenší výhřevnost poskytne jedle, která se řadí mezi měkká dřeva. Prakticky je však možné v kamnech topit jakýmkoliv druhem dřeva, používat by se nemělo akorát dřevo mokré a nevyzrálé. V případě, že je pro vás dostupný dřevěný průmyslový odpad, můžete s ním také topit, nesmí však být nijak impregnovaný, barvený ani jinak upravovaný. Při spalování by totiž docházelo ke vzniku jedovatého kouře. Nevýhodou dřevěného odpadu je však poměrně malá výhřevnost a velká rychlost hoření.
Brikety – vhodnou alternativou ke dřevu jsou také ekologické dřevěné brikety, které jsou lisovány z čistých dřevěných pilin. Neobsahují tak žádná lepidla ani jiné nežádoucí látky. Brikety určené do moderních krbů by měly být lisovány mechanicky za vysokého tlaku. Brikety jsou vhodným doplňkovým topivem a hodí se například pro topení přes noc. Na vrstvě žhavých uhlíků snadno zahoří a dlouho vydrží.
- jpa -
Článek byl zobrazen 20503 krát.
Diskuze k článku
Krbová kamna s výměníkem
Dominik | 23.08.2015 17:52:07
Krbová kamna s výměníkem máme už 4 roky a jsme s nimi velice spokojeni. Jsou na ně napojeny radiátory, které jsme vloni měnili za nové Radik RC. Ikdyž dřevo kupujeme, stále je to nejlevnější vytápění, které jsme kdy měli. I díky novým úsporným radiátorům jsme vloni spálili jen 8 m3 dřeva.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Krby, kamna, komíny
Exkluzivní designové krby
FIRE-DESIGN s.r.o. v současnosti patří ke spolehlivým dodavatelům v oblasti vytápění a moderního designu v České republice. Naše společnost je držitelem několika výhradních zastoupení exklusivních designových krbů a krbových kamen významných kamnářských značek.
Jaký komín vybrat do svého rodinného domu?
Novostavbu, na níž by chyběl komín, je dnes takřka nemožné najít. Jaký však vybrat? Protože komín slouží k odvodu spalin a musí odolávat velkému a dlouhodobému zatížení, měl by být v první řadě bezpečný a spolehlivý. Zajímavé řešení nabízejí například komínové systémy Schiedel.
AKU vytápění - teplovzdušné podlahové vytápění krbem
Mnoho majitelů zateplených rodinných domů řeší problém, jak zajistit v místnosti při vytápění krbem tepelnou pohodu? V pokoji u krbu je nesnesitelné horko a přitom v ostatních místnostech zima. Problém pomůže vyřešit teplovzdušný akumulační podlahový systém určený především do nízkoenergetických a pasivních domů, ale i na chalupy.
Jak správně topit dřevem?
Receptem, jak snížit výdaje za topení, se pro mnoho lidí stalo dřevo. Zatímco v minulých letech se náklady na různé druhy vytápění ve své výši příliš nelišily, situace na trhu s energií poměr změnila. Při topení dřevem je přitom důležité dodržovat několik zásad, díky nimž se dá ušetřit další část nákladů. K častým chybám, které jsou nejen neekonomické, ale i neekologické, patří například to, že lidé přikládají zbytečně moc nebo že topí příliš vlhkým dřevem.
Kotle na pelety Artel – kompaktní kotle s vynikajícími parametry
Kotle na pelety Artel jsou skvělým řešením pro všechny, kdo hledají kompaktní kotel s minimální údržbou a za dostupnou cenu. Průměrná doba hoření je 2 až 3 dny a kotel lze využít i k ohřevu užitkové vody.
Krby pro nízkoenergetické domy i úsporu nákladů
Venkovní teploty již dávno opustily letní hodnoty a pomalu nastává čas topné sezóny. V tomto čase mnozí řeší otázku, jak a čím topit, aby měli co nejnižší provozní náklady, šetřili životní prostředí a nebo vyšli vstříc požadavkům nízkoenergetických domů. Pojďme tedy na tyto otázky odpovědět.
Krbové vložky do akumulační a sálavé obestavby
Pro vytápění nízkoenergetického domu, kterých v posledních letech přibývá, je klíčový výběr vlastního způsobu vytápění a následně zdroje tepla. Jako optimální varianta se jeví kombinace krbové vložky a akumulační sálavé obestavby. Jak ale zaručit, aby tepla nebylo příliš?
Kamna na obilí
Zdroje „čistého“ topení - elektřina a plyn – nejsou zrovna nejlevnější a přikládat do kamen uhlí, brikety nebo dřevo zase není ekologické. Jenže topit se musí, a konec konců, náklady energií stoupají a v dalších letech ještě budou. Alternativní zdroje energie dostávají zelenou.