Zelená úsporám a dotace na zateplení svépomoci
07.05.2019
V roce 2018 došlo k úpravě podmínek dotačního titulu Nová zelená úsporám a nyní lze žádat dotace i na zateplení, výměnu oken a další práce svépomoci. Jak konkrétně tyto dotace fungují a jak jsou pro stavebníky výhodné, jsme se zeptali majitele stavební firmy, která se zateplováním dlouhodobě zabývá.
Dotace na zateplení, tedy projekt Nová zelená úsporám, jsou stále populárnější a za rok 2018 bylo na energeticky úsporná opatření vyplaceno 1,5 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí nabídku dotací neustále rozšiřuje a současně zjednodušuje podmínky. Dotaci dnes získáte nejen na zateplení fasády, střechy, stropů, podlah a výměnu oken a dveří. Nově vám přispěje i na venkovní rolety a žaluzie.
Od roku 2018 můžete čerpat příspěvek, i pokud se do rekonstrukce pustíte svépomocí. Rekonstruovat můžete komplexně celý dům najednou, nebo jen částečně. Jednotlivé stavební úpravy si můžete rozplánovat do více etap a dotaci čerpat postupně.
Na kolik je zateplování a rekonstrukce svépomocí výhodná ve srovnání se stavební firmou jsme se zeptali Lukáše Hladíka ze stavební firmy Hladík.
„V prvé řadě je třeba si uvědomit, co všechno musí mít stavebník žádající o dotaci připraveno. Ať už stavíte svépomoci nebo se stavební firmou, vždy musíte mít projekt a energetické hodnocení budovy. Před samotným započetím rekonstrukce vás tedy čeká spousta vyřizování a papírování. Pokud rekonstruujete se stavební firmou, která má zkušenosti v oboru, provede za vás analýzu dotačních možností, připraví potřebné doklady jako přílohu k žádosti a žádost také podá. Jinak toto všechno musí provést stavebník sám, nebo si někoho najmout.
Do žádosti o dotace lze zahrnout materiál, půjčovné nářadí i technický dozor. Ovšem nelze do něj zahrnout práci a čas stavebníků, což je hlavní rozdíl oproti zateplování, rekonstrukci nebo stavbě se stavební firmou. Přestože strávíte rekonstrukcí vlastního domu desítky nebo stovky hodin, nikdo vám je nezaplatí, ani jejich poměrnou část. Pokud ovšem realizujete stavbu přes firmu, která je zapojena do dotačního programu, součástí uznatelných nákladů je kompletní faktura – tedy i mzdy.
Dům před a po zateplení, foto: Miloslav Hladík
Pojďme se podívat na modelový příklad:
Chcete zateplit rodinný dům o velikosti zhruba 200 m2. Rekonstrukce přes stavební firmu vás vyjde přibližně na 250 tisíc Kč plus asi 30 tisíc za projekt a vyřízení žádosti. Přibližně 100 tisíc korun můžete získat zpět na dotaci, přičemž dotace na projekt činí maximálně 15% z celkové výše dotace. Vše bez starostí, práce, stresu a navíc se zárukou minimálně 5 let.
Pokud chcete stejný dům zateplit svépomocí, veškeré práce (kromě těch odborných jako je projektování, posouzení energetické úspory projektu atd.) jsou na vás. Shánění materiálu, půjčování lešení, nářadí, zajištění dopravy, pomocníků, kamarádů apod. Potom vás samozřejmě čekají hodiny a hodiny práce při samotné rekonstrukci. Z dotačního programu přitom můžete čerpat max. 50 % nákladů na materiál, případně půjčovné lešení a nářadí, pokud na ně máte fakturu. Zahrnout lze rovněž technický dozor a projekt do výše 15% z celkové výše dotace. Částka, kterou můžete získat zpět je v tomto případě asi 50 – 60 tisíc korun. Na provedenou práci pochopitelně nemáte žádnou záruku a jakákoliv závada, která se po čase objeví, jde na vrub vaší peněženky.
Osobně bych lidem doporučil, aby zvážili, zda se do rekonstrukce svépomocí s vyžitím dotací vůbec pouštět a zda jim ušetřených několik málo desítek tisíc korun, stojí za ten čas, dřinu a nervy. Se stavební firmou je to vždy bez práce, se zárukou a jistým výsledkem. A navíc můžete využít i úvěr např. ze stavebního spoření,“ doplňuje Lukáš Hladík.
Rodinný dům před a po zateplení
Žádat o dotaci je možné před zahájením, v průběhu nebo i po dokončení realizace a maximální výše podpory pro jednoho žadatele je v rámci této výzvy stanovena na 5 miliónů korun.
Pokud i vy uvažujete o zateplení vašeho rodinného nebo bytového domu, obraťte se na odborníky a využijte programu Nová zelená úsporám. Při realizaci se stavební firmou se to opravdu vyplatí! Více informací získáte na www.mh-stavebnictvi.cz/dotace-zelena-usporam nebo na tel. 777 823 660.
Přečtěte si také
Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 14841 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Sanace vlhkého zdiva jako účinný boj s plísní
Pokud se ve vašem domě, bytě, nebo třeba na chalupě objevila na stěnách plíseň, je nutné s ní začít okamžitě bojovat. Jestliže je z místností cítit všudypřítomnou vlhkost a nepříjemný zápach, musíte plíseň najít a co nejdříve zničit. Její vlákna totiž pomalu rozkládají napadený materiál a navíc by se její přítomnost mohla v budoucnu projevit i na vašem zdraví.
Dokumentace pro dotaci z programu Zelená úsporám
O existenci získání dotace z programu ministerstva životního prostředí „Zelená úsporám“ ví skoro každý, kdo se zajímá o výstavbu, případně o rekonstrukci rodinného domu. S konkrétním řešením, jak na to, přišla nyní společnost G SERVIS CZ s.r.o.
Jak vyrovnat podlahu?
Vcelku běžná záležitost. Nejprve se udělá základová deska, na její rovinatost se nehledí. Podobně je to i se stropem. Však tam ještě nakonec bude celá skladba podlahy… Když pak firma, která aplikuje anhydrit, změří několikacentimetrové rozdíly, nastává problém, jak to co nejlépe vyřešit. Navíc po podlaze jsou tažené rozvody vody, a různé husí krky a ty je zapotřebí také inteligentně zalít.
Nevyhazujte peníze oknem. Pěnová izolace vám ušetří až 70 % nákladů na vytápění!
Kdyby vám někdo na ulici řekl, že postříká váš dům izolačním sprejem a vy díky tomu ušetříte až 70 % nákladů na vytápění, odmítli byste ho? Nejspíš ne. A přitom právě takové úspory můžete dosáhnout v případě, že svůj dům zateplíte Chytrou pěnou. Stříkanou izolací, která se skutečně nanáší podobně jako sprej. Na rozdíl od něj ale po dopadu na povrch mnohonásobně nabývá a získává vlastnosti, které ji staví do pozice jednoho z nejlepšího izolantu na trhu.
Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.
Zbytečně drahé zateplení
Stále významnějším parametrem každého rodinného domu je jeho energetická spotřeba. Nebývalý boom proto prožívá zateplování fasád rodinných domů. A stále častěji se zateplovací systémy používají také u novostaveb. Mnohdy se přitom jedná o zbytečnou investici, která má za úkol pouze vylepšit nedostatečné izolační parametry nevhodně zvoleného zdiva, případně napravit běžné chyby.
Kvalitní náboj ve správné pistoli
Nejde o sportovní či obrannou střelbu, ani o olympijskou disciplínu, nejde ani o hráčskou vášeň v paintballu, ani o poznámky k zákonu o držení zbraní. Řeč bude o technologii tohoto desetiletí, která ochrání vaši stavbu, peníze, klid i komfort.
Vybíráte foukanou izolaci? Zajímejte se o vlastnosti, které izolace nabízí
V dnešní době, kdy náklady na energie neustále rostou, je energetická účinnost staveb velké téma. Každý hledá ty nejefektivnější metody, jak ušetřit. Zásadní je pečlivě vybírat zateplení domu, abychom udrželi teplo domova uvnitř a neunikalo ven.