Zateplování a izolace - pěnový polystyren
14.02.2012
Letošní tuhá zima možná mnohé z vás přesvědčila, že je třeba zateplit dům. Pokud tedy vybíráte vhodný izolační materiál a nevíte si rady, jaká tepelná izolace by byla nejlepší, zkuste sáhnout po pěnovém polystyrenu. Pěnový polystyren je oblíbený pro své tepelně – izolační a ochranné vlastnosti.
Samotný polystyren je lehkou a přitom pevnou látkou, která vzniká polymerizací styrenu. Patří k nejrozšířenějším tepelně zpracovatelným plastům a používá se především ve stavebnictví, obalovém průmyslu, elektrotechnice a dalších odvětvích. Má skvělé tepelně i zvukově izolační vlastnosti, je pevný, trvanlivý, minimálně nasákavý, snadno se upravuje a díky nízké hmotnosti se s ním lehce manipuluje. Je ekologicky nezávadný a také cenově velmi dostupný.
Pěnový polystyren označovaný jako EPS se používá všude tam, kde je potřeba hospodárně izolovat budovy. Tento izolační materiál podléhá pravidelné kontrole, jeho kvalita a jakost je v České republice pravidelně sledována autorizovanými orgány v rámci certifikačního procesu. V současnosti je pěnový polystyrén u nás tou nejrozšířenější tepelně izolační hmotou, která je využívaná zejména při výstavbě a tepelné izolaci budov. Tepelné izolace z pěnového polystyrenu již po více než 50 let ochraňují před chladem, teplem a hlukem spoustu domů a bytů na celém světě.
Šedý pěnový polystyren NeoWall, Basf
Pěnový polystyren je tvarově konstantní materiál, který má hned několik výhod. Především výrazně šetří energii, je odolný proti vlhkosti a proti hnilobě, práce s ním je bezpečná, dobře se zpracovává. U této tepelné izolace je navíc výborný poměr mezi cenou a jeho užitnou hodnotou. Používání pěnového polystyrenu je přínosné také z hlediska ochrany životního prostředí. Každá takto tepelně zaizolovaná budova totiž vypouští komínem do ovzduší znatelně méně škodlivých látek. Navíc jsou spořeny důležité suroviny. Primární energie, která je spotřebována během výroby pěnového polystyrenu, je následně při jeho použití jako tepelné izolace uspořena za velice krátké období, většinou jde o období mezi dvěma měsíci a jedním rokem. Tepelné izolace z polystyrenu tak již téměř půl století výraznou měrou přispívají k ochraně životního prostředí na naší planetě.
Pěnový polystyren se vyrábí z malé kuličky polystyrenu, která obsahuje 6 - 7 % pentanu (organická sloučenina se vzorcem C5H12). Pentan zde plní funkci nadouvadla, předpění se a naplní do formy. Zahříváním se dopění tak, že vyplní celý prostor formy a následně z něj vznikne velký blok pěnového polystyrenu. Dále je možné pěnový polystyren vyrábět řezáním z vypěněných kvádrů, zde je ovšem hlavní nevýhodou smršťování materiálu do původního nenapěněného stavu. Tvarové změny závisí na teplotě a čase, který uplynul od výroby. Jestliže pěnový polystyren po vypěnění ležel po nějakou dobu ve skladu a teprve poté byl rozřezán na desky, měl by být již tvarově dostatečně stabilizován. Pevnost materiálu v tlaku je nejčastěji 100 až 200 kPa.
Izolace střechy pomocí šedého polystyrenu Neopor, Basf
Je třeba zdůraznit, že při delším styku s vodou, pěnový polystyren nasákne. Také je třeba pamatovat na to, že nesnáší ultrafialové záření – na povrchu se začne rozpadat na prášek. Hlavní nevýhodou je pak omezená tepelná odolnost (zhruba do 70°C) a také hořlavost. Čím vyšší je teplota, tím více se materiál stahuje. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat pěnový polystyren na zateplování tmavých fasád orientovaných ke slunci.
Šedý izolační polystyren EPS GreyWall, Isover
V dnešní době jsou na trhu pěnové polystyrény šedé barvy, nejčastěji se setkáme se značkami jako Neopor, Grey wall a dalšími. V těchto typech pěnového polystyrenu je přidán velmi najemno namletý grafit, který potlačuje radiační přenos tepla. Pěnový polystyren je označován podle typu použití a pevnosti v tlaku. Setkat se tak můžete například s označením EPS 100 Z. Číslo značí pevnost v tlaku v kPa (50, 70, 150, 200 až 250) a písmena pak typ použití (Z, S, F).
Z – základní (nízká přesnost desek, používán nejčastěji na podlahy)
S – stabilizovaný (použití na střechy)
F – fasádní (vysoká přesnost desek, určen pro kontaktní zateplování)
- jap -
Foto: archiv firem
Související články
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Zateplení fasády ušetří každou zimu tisíce
Tepelně izolační omítkové směsi DAXNER®, to je zateplování a sanace v jednom
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 33038 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Stavební materiál

Jak se budou stavět domy v roce 2020? Cihla jako tradiční materiál bude stále ve hře!
Přemýšlíte, z čeho postavíte svůj dům v roce 2020? Cihla představuje tradiční materiál, ale co když ji doplníte o minerální vatu? Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikne vyspělý stavební materiál splňující podmínky tzv. standardu NZEB, tedy s téměř nulovou spotřebou energie.

Rodinný dům s fasádou - do konce května nejvýhodněji!
Plánujete letos stavbu nového rodinného domu? Získejte slevy celkem až 141 % při nákupu cihel, pálené střešní krytiny, komínu a fasády. Stavte chytře a využijte jedinečné partnerství společností Wienerberger, Tondach, Schiedel a Baumit.

Vaše stavba čeká, proto Stavte výhodně!
Jaro už je tu! A pokud jste se rozhodli v tomto roce stavět, je potřeba začít. Vaše stavba si určitě zaslouží poctivý stavební materiál za skvělou cenu. Není na co čekat, je třeba využít akce Stavte výhodně, která bude trvat jen do 31. května. Během tohoto období můžete čerpat slevy na stavební materiály Porotherm, Tondach, Schiedel, Vekra, Pipelife a Siko.

Pusťte se do stavby svépomocí! Odborníci vám poradí a spočítají spotřebu i cenu cihel Porotherm
Počet domů postavených svépomocí roste jako houby po dešti. Není se čemu divit! Díky moderním stavebním materiálům přináší svépomocná stavba nejen výraznou úsporu peněz, ale také času. Hledáte-li jednoduchou cestu za zdravým a ekologickým bydlením ve vlastním, rozhodněte se pro stavbu z jednovrstvého zdiva.

Dodržujte moderní stavební postupy – dodatečně nezateplovat!
Tradiční stavba z cihel? Ano! Dodatečné zateplování? Ne! Spolehněte se i vy na nový, moderní a zároveň jednoduchý způsob stavby domu bez dodatečného zateplování. Jednovrstvé cihlové zdivo, které vytvoří dokonalou konstrukci obvodových stěn pouze z pálených cihel, opravdu dodatečné, finančně i časově náročného zateplování nevyžaduje. Přesvědčte se sami…

S vůní jara přichází vůně nového a cenově výhodného bydlení
Stavět nebo rekonstruovat? Toť otázka… S námi ušetříte, ať se rozhodnete jakkoliv! Exkluzivní SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“ vám rapidně sníží výdaje vynaložené za kvalitní stavební materiál, a to až o polovinu. Potřebujete-li zdicí materiál, pálenou střešní krytinu, komínový systém, potrubí či okna a dveře, pak vám garantujeme slevu až 50 % a další výhody.

Sláma jako stavební materiál
Stavební firmy i sami stavebníci volají po levnějších technologiích, které šetří náklady na materiál a čas potřebný k montáži. Rozhodujícím ukazatelem pro volbu stavebního materiálu jsou i rostoucí ceny paliv a energií, zejména pro vytápění. Proto všichni vítají slámu jako materiál se zárukou nízké energetické náročnosti.

Wienerberger rozšiřuje úspěšnou řadu cihel plněných vatou o POROTHERM 30 T Profi
Po úspěchu cihel plněných minerální vatou POROTHERM 36,5 T Profi a POROTHERM 42,5 T Profi přichází na trh nová cihla této typové řady, kterou ocení především stavebníci rodinných domů s nízkou energetickou náročností. Cihla plněná minerální vatou POROTHERM 30 T Profi s velmi nízkým součinitelem prostupu tepla U = 0,22 W/(m2K) rozšiřuje variabilitu staveb z cihel plněných minerální vatou.