Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
27.02.2012
Extrudovaný polystyren označovaný jako XPS je tepelně izolační materiál, který se ve stavebnictví využívá zejména pro izolaci takových částí budov, které jsou nejvíce namáhané. Nejlépe se tak hodí jako izolace podlah, ale použít jej lze i ve stěnách a stropech, kde je kladen důraz především na akustickou izolaci a požární odolnost.
Na namáhaných partiích stavby se mnohdy použití běžného pěnového polystyrenu (EPS) vzhledem k jeho vlastnostem jeví jako nedostatečné, proto musí přijít na řadu odolnější extrudovaný polystyren. Ten je sice vyráběn ze stejné základní suroviny jako polystyren pěnový, ale liší se od sebe výrobním procesem.
Výroba XPS
Extrudovaný polystyren se vyrábí z polystyrenových granulí, které se roztaví, napění plynem CO2 a dále jsou tzv. extrudérem, což je vytlačovací zařízení, dodávány na pás. Na něm je pak tento polotovar formován do určitých tloušťek. Jakmile materiál vychladne a ztvrdne, upravuje se jeho délka a tvar. Extrudovaný polystyren se díky této technologii výroby může pochlubit velmi dobrými parametry, co se týče pevnosti v tlaku, tedy únosnosti.
V oblasti soklu, na špalety, nebo v ploše fasády se používají extrudované polystyreny se zdrsněným povrchem pro vyšší přilnavost lepidla. Extrudovaný polystyren Fibran Diana, Vasestavebniny.cz
Vlastnosti XPS
Oproti pěnovému polystyrenu má XPS znatelně lepší mechanickou pevnost. Pevnost tlaku u desek zde dosahuje až 500 kPa při 10% deformaci. Dále se tento izolační materiál díky zcela uzavřeným pórům vyznačuje minimální nasákavostí, proto je možné jej použít v místech s vyšší vlhkostí. Dále vyniká dobrou tepelnou vodivostí, která se podle typu a hustoty pohybuje mezi 0,03 až 0,04 W. Od klasického pěnového polystyrenu ten extrudovaný poznáte tak, že se při rozlomení nedrolí na jednotlivé kuličky. K dalším výhodám patří také fakt, že se tento materiál nemá snahu smršťovat zpět do nenapěněného stavu – je tedy bez objemových změn. Snadno se opracovává, je lehký a možnost jeho využití je opravdu široká.
Abychom nemluvili jen o přednostech, je třeba zmínit také nevýhody. Extrudovaný polystyren je velmi citlivý na vyšší teplotu (nad 75˚C) a na organická rozpouštědla. Materiál je poněkud neekologický a také jeho cena je vyšší než u běžného pěnového polystyrenu.
Druhy extrudovaného polystyrenu
Extrudovaný polystyren se dnes vyrábí v několika druzích podle pevnosti v tlaku. Číslo za značkou XPS podobně, jako je tomu u EPS, udává pevnost v tlaku v kPa. Běžně se setkáte s extrudovaným polystyrenem v pevnostech 250, 300, 500, či 700 kPa. Nejrozšířenější je použití XPS300, který odolává tlaku 30 t/m2 při roztažnosti 10 %.
Dále je možné rozčlenit XPS podle povrchu na hladký, zdrsněný či protlačovaný. Zdrsněný extrudovaný polystyren má tzv. vaflovanou plochu, která zlepšuje přilnavost fasádních lepidel, čímž se zajišťuje dlouhá životnost fasády. XPS se vyrábí také s různými profily hran, může být rovný, s polodrážkou nebo pero-drážkou. Díky vysoké pevnosti materiálu je možné do hran desek vyfrézovat polodrážky a udělat tak zateplení prakticky bezespárové. Jednotlivé vrstvy polystyrenu se překrývají.
Skladba systému ETICS s extrudovaným polystyrenem, Extherm.cz
Použití XPS
Extrudovaný polystyren se skvěle hodí k zateplování vnější strany obvodových zdí domu. Jelikož vyniká nízkou nasákavostí, je možné jej umístit do míst, kde bude ve styku se zeminou a není potřeba jej opatřovat jakoukoliv hydroizolací. Velmi dobře se uplatňuje také při izolaci plochých střech s inverzní skladbou pláště. V tomto případě je vybírán pro svou vysokou odolnost, minimální požadavky na údržbu, velmi nízkou nasákavost a také nízkou hmotnost. Zatížení střešní konstrukce se tak jeho použitím příliš nezvýší. XPS je díky pevnosti a rozměrové stálosti také jedničkou v zateplování podlah. Velmi často je používán v suterénních částech staveb, tedy na základech, soklech, základových pásech a deskách. Obecně se dá říct, že extrudovaný polystyren je možné použít všude tam, kde je potřeba snížit přenos tepla na minimum, kde je přítomna vlhkost nebo je izolace vystavena plošnému zatížení. Své uplatnění XPS často nachází jako obklad zapuštěných zahradních bazénů. Tento materiál se dá použít k izolaci čehokoliv na stavbě, od podlahy až po střechu.
- jap -
Související články
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Zateplení fasády ušetří každou zimu tisíce
Tepelně izolační omítkové směsi DAXNER®, to je zateplování a sanace v jednom
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 36057 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Stavební materiál

Xella – pomocník i dodavatel v jednom
Stavba pasivních domů už dávno není nic neobvyklého a každá běžná domácnost si v dnešní době může postavit moderní a úsporný dům. O tento standard se mimo jiné zasadil dnes již tradiční materiál – pórobeton. Tvárnice Ytong, které jsou z něj vyrobeny, přitom byly a jsou i dnes inovativním produktem.

Zdařilý stavební projekt nese jméno POROTHERM DŮM Wienerberger!
Individuální řešení stavby vašeho nového domova s pomocí profesionálů v oboru má nyní zelenou! Exkluzivní program POROTHERM DŮM Wienerberger pro vás připravil nepřeberné množství benefitů, díky kterým uděláte maximum pro vaši stavbu a zároveň ušetříte. Co nabízíme? Výběr z 80-ti typových projektů se slevou 50%. Zajištění proškolené stavební firmy, poskytnutí kvalitního materiálu i záruky ve výši 250.000 Kč. A navíc certifikát kvality od nezávislé společnosti CSI nebo TZÚS!

Betonové výrobky a dlažba DITON
Pokud hledáte spolehlivého výrobce a dodavatele betonových produktů venkovní architektury, obraťte se na společnost DITON s. r. o. Nejenže nabízí velmi kvalitní výrobky za příznivé ceny, ale také poskytuje špičkový zákaznický servis. Firma se navíc již po druhé stala nositelem významného a prestižního titulu „Nejlepší výrobce stavebnin“.

Zateplení obvodových zdí
Vyšším nákladům za paliva a energie se v současné době nevyhnou ani chaty a chalupy, které trvale neobýváme a využíváme je pouze o víkendech či dovolených k rekreačním účelům.

Wienerberger na IBF – nízkoenergetická výstavba
Expozice společnosti Wienerberger na stavebním veletrhu IBF BRNO 2010 bude zajímavou inspirací pro stavebníky i odbornou veřejnost. Spolu s cihlou POROTHERM 44 EKO+ Profi DRYFIX, určenou pro výstavbu nízkoenergetických domů, se zde představí i publikace „Navrhujeme nízkoenergetický a pasivní dům“.

Jak postavit dělící stěny a příčky v interiéru?
Máte doma nevyužitý prostor, u něhož už delší dobu řešíte, co by se z něj dalo udělat? Chcete od sebe oddělit dvě různé místnosti, nebo si vytvořit úplně nový prostor? Skvělým řešením pro vás budou odlehčené dělící stěny a příčky. Neexistuje místnost, která by se s jejich pomocí nedala rozdělit a montáž přitom není nijak složitá.

Přemýšlíte o úpravě stěn? Zkuste obkladové panely
Obkladové panely mohou být velmi rychlou, čistou a také levnou alternativou úpravy stěn. Pro nepřátele klasického malování či tapetování jsou pak přímo ideální variantou.

Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.