Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
20.04.2022
Zateplením půdy pomocí celulózy snížili majitelé rodinného domu spotřebu energií o 25 %. Oni už se však pustili do rekonstrukce daleko před současnými kritickými nedostatky energií. Teď jsou rádi, že tak učinili.
Jak to začalo
Majitele rodinného domu v Žebráku trápila vysoká spotřeba energie a s tím spojené neustále rostoucí náklady na vytápění. Nakonec se rozhodli pro zateplení půdy pomocí foukané celulózové izolace Climatizer Plus. Jelikož si majitel nemovitosti vedl několik let pečlivé záznamy o stavu plynoměru, poskytl nám tím detailní náhled do vývoje spotřeby energie před a po zateplení.
Výchozí situace
Rodinný dům pana Zemana byl postaven v roce 1983 ve městě Žebrák. Jedná se o klasický jednopatrový zděný dům o rozloze 11 x 11 metrů čtverečních s garáží. Dům byl původně vytápěn kotlem na uhlí, což vzhledem k tehdejším cenám uhlí a jeho dostupnosti nepředstavovalo žádný problém. Když po letech kotel přestal fungovat, rozhodli se majitelé přejít na modernější druh paliva. Nainstalovali do domu plynovou přípojku a pořídili plynový kotel. Přechod na nový druh paliva znamenal mnohem komfortnější, zato výrazně nákladnější způsob vytápění. To majitele přimělo více se zajímat o spotřebu. Začali si tedy pravidelně zapisovat stav plynoměru a výdaje za plyn. Vzhledem k neustále narůstajícím cenám energií však pohled na tento soupis nebyl příliš příjemný a donutil je situaci řešit. Po zvážení všech variant se rozhodli pro zateplení půdy, které by pomohlo snížit únik tepla a tím zároveň snížit náklady na vytápění.
Co je foukaná izolace a jak se aplikuje?
Kromě vysokých nákladů na energie trápila majitele domu také kuna, která se zabydlela na půdě, a nemohli se jí nijak zbavit. Proto když se doslechli o foukané izolaci, jejíž přidanou hodnotou je, že pomáhá předcházet vniknutí kun a myší do domu, rozhodli se pro tuto variantu. „Nikdy jsem o něčem takovém neslyšel a ze začátku mi přišlo zvláštní něco někam foukat. Nechtělo se mi věřit, že by taková izolace mohla být nějak výrazně účinná, ale byl jsem zvědavý. Obrátil jsem se tedy na pana Nejedlého, místního dodavatele foukané izolace Climatizer Plus, aby mi vysvětlil, jak taková izolace funguje a jak se aplikuje. Velice rychle mě přesvědčil, že tento způsob zateplení pro nás bude ideální, navíc oproti konkurenční nabídce službu poskytoval o zhruba 30 % levněji,“ popisuje své zkušenosti pan Zeman.
Foukaná izolace je stavební izolace, která je do stavby aplikována foukáním (nikoliv nástřikem) s pomocí speciálního aplikačního stroje, což umožňuje zateplit každý kout a stavební detail a eliminovat tak tepelné mosty. A to i v prostorech, které nejsou vidět, a na které by sám technik nedosáhl. Izolace celé půdy trvala tři hodiny a proběhla celá zvenčí, tedy bez jakýchkoliv stavebních úprav a bez zásahu do chodu domácnosti. Rodinný dům má půdorysné rozměry 11 x 11 m2, na zateplení bylo použito 300 mm izolace Climatizer Plus, která byla zafoukána volně na konstrukci stropu, a to v tloušťce cca 30 cm. Spotřeba aplikované izolace byla 36,5 m3 a celková cena za aplikaci činila 33 000,- Kč.
Zkušenosti majitelů
„Ze zateplení půdy foukanou izolací jsme s manželkou naprosto nadšení. Aplikace proběhla velmi rychle a nevznikl během ní žádný nepořádek v domě ani kolem něj. Od té doby naše náklady na energie výrazně klesly, a co víc – dokonce jsme se zbavili kuny, která nás svou přítomností trápila už dlouhou dobu,“ pochvaluje si pan Zeman zkušenosti s foukanou celulózovou izolací Climatizer Plus.
Unikátní vlastností celulózové izolace je její schopnost akumulovat teplo až po dobu 7 hodin, což vede k výrazným úsporám energie na topení v zimním období a na klimatizaci v létě. Zásadní je ale v tomto případě především řeč čísel – před zateplením spotřebovali majitelé průměrně cca 2400 m3 plynu za rok, po zateplení spotřeba klesla na 1800 m3 ročně, což představuje 25% snížení nákladů. Díky pečlivým záznamům pana Zemana lze porovnat spotřebu plynu a výdajů za něj v průběhu několika let před a po zateplení (zateplovalo se v létě 2013). V roce 2010 tak majitelé zaplatili za plyn 32 288 Kč, kdežto v roce 2017 už se jednalo pouze o 23.826,- Kč, přestože ceny plynu neustále rostou.
Období (září – srpen) |
Spotřeba (m3) |
Výdaje (Kč) |
2010 - 2011 |
2 579 |
32 288 |
2011 - 2012 |
2 301 |
35 317 |
2012 - 2013 |
2 395 |
38 154 |
2013 - 2014 |
1 895 |
26 307 |
2014 - 2015 |
1 823 |
24 541 |
2015 - 2016 |
1 807 |
24 224 |
2016 - 2017 |
1 775 |
23 826 |
Proč zvolit foukanou izolaci?
Jak ukazují zkušenosti pana Zemana, díky zateplení půdy se mu podařilo srazit spotřebu energie o 25 %, což v tomto konkrétním případě znamená návratnost investice za 4 roky. v současné situaci na trhu s energiemi, kdy náklady na ně rostou závratným tempem, pak budou tato čísla ještě dramatičtější. Přidanou hodnotou izolace Climatizer Plus je pak také fakt, že se jedná o ekologickou, a tedy zdravou izolaci, která kromě vysoké akumulační schopnosti poskytuje také vysokou protipožární odolnost a bezkonkurenční dvacetiletou záruku.
V současné době jsou majitelé nemovitosti rádi, že se k činu odhodlali tak brzo. Kvalitní zateplení jim dovoluje v době energetické krize si žít stále komfortně v zimě i v létě.
Přečtěte si také články
Bydlení pro vás nebo pro kunu – vyberte si!
Požírač hluku Wolf aneb hluk už mi nevadí
Kvalitní náboj ve správné pistoli
Foukaná a ekologicky šetrná izolace? Dnes už jiná neobstojí
- PR článek -
Článek byl zobrazen 3396 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace
Nová zelená úsporám Light – výměna oken a dveří zdarma
Program Nová zelená úsporám Light umožňuje získat dotaci na zateplení a výměnu oken i bez finanční spoluúčasti. Nová okna a vstupní dveře tak můžete mít zcela zdarma. Pro koho je program určen a jak žádat?
Tepelné mosty vedou k výraznému plýtvání energiemi: Lze si s nimi provizorně poradit?
Tepelná izolace a úniky tepla z domácnosti jsou častým tématem moderních staveb a rekonstrukcí. Ty podléhají normám, které určují maximální povolené množství uniklého tepla. Takzvané tepelné mosty přitom najdeme na každé stavební konstrukci – jak je najdeme a co si s nimi počít? To se dozvíte v dnešním článku.
Jak vybrat vhodnou izolaci pro váš dům?
Způsobů, jak zateplit rodinný dům, je hned několik a použít můžete různé druhy izolací. Mimo ceny se izolační materiály liší i způsobem aplikace, životností a dalšími vlastnostmi. Jak se v nabídce orientovat a podle čeho izolaci vybírat?
Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.
Klíč k dokonalému zateplení
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.
Pojistná hydroizolace pro vichr, krupobití a sníh
S blížící se zimou jsme na rozmary počasí zvyklí. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Pěnové sklo je izolačním materiálem unikátních vlastností, který se může pochlubit více než 80letou historií. Dokáže plně nahradit klasické tepelně izolační materiály používané ve stavebnictví, jako je polystyren, skelná a minerální vata, keramzit a podobně. Nespornou výhodou pěnového skla je, že nepropouští páru ani nevsakuje vlhkost.
Vybíráte izolaci podle pořizovací ceny? Děláte chybu
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Ohrané klišé? Možná. Platí? Stoprocentně. Minimálně v případě tepelných a zvukových izolací. Pokud izolaci vybíráte tak, že se podíváte na nabídku materiálů a sáhnete po tom s nejnižší cenou, pak je vaše úspora jen zdánlivá. A po nějakém čase nejspíš zjistíte, že jste vlastně neušetřili vůbec nic. Spíš naopak.