Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
06.12.2012
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.
Pokud hledáme komplexní řešení, které by pomohlo snížit energetickou spotřebu našeho domu, na střechu bychom rozhodně neměli zapomínat. Přesto většina majitelů domů nejčastěji zatepluje fasádu, nebo provede výměnu oken a střeše již nevěnuje tolik pozornosti. Přitom zejména u menších přízemních staveb je podíl tepla utíkajícího střechou opravdu významný. K největším tepelným ztrátám dochází u starých šikmých střech, protože mají výrazně větší plochu, než střechy ploché, které kopírují půdorys stavby.
Jak je známo, tak teplý vzduch je lehčí než studený a přirozeně stoupá vzhůru. Nezateplenou střechou tak uniká ven a zvyšuje energetickou náročnost stavby. Zateplení střechy je však ideálním řešením nejen proti úniku tepla v zimě, ale také proti přehřívání podkroví v létě. V tuto dobu může být rozdíl mezi interiérem a exteriérem i 50 °C. Tloušťka izolace je tak zásadní nejen v zimním, ale i v letním období, kdy je budova chráněna proti přestupu tepla stejně jako chladu. S tím, jak co nejlépe zateplit střechu vašeho domu by vám měl poradit odborník a realizaci pak provést odborná firma – některé práce totiž vyžadují určité zkušenosti a odbornost.
Než se rozhodneme zateplovat střechu
Před samotným zateplováním střechy byste si měli rozmyslet, jestli nechcete zateplovací práce spojit zároveň s přestavbou střešní konstrukce. Často je totiž nutné vyměnit celý krov, protože ten původní by nemusel novou izolaci a krytinu unést. Kvalitní zateplení je samozřejmě možné provést jak na ploché, tak i šikmé střeše, ale vzhledem k velké investici se více vyplatí na střeše šikmé. Tyto střechy mají jak známo výrazně delší životnost, než střechy ploché. Také si odpovězte na otázku, jestli nemáte zájem vytvořit v podkroví nové obytné prostory. Pokud ne a podkrovní prostor zůstává nevytápěný, vyplatí se realizovat pouze zateplení nejvyššího stropu domu nebo půdní podlahy.
Izolace z konopí, Foto: Pasivnidomy.cz
Zásady při zateplování střechy
Podle toho, zda se jedná o střechu plochou nebo šiknou je prováděno samotné zateplování. Zásady jsou u obou střech v podstatě stejné, ale rozdíly vznikají kvůli jiné konstrukci rovných a šikmých střech, odlišné hydroizolační vrstvě i střešní krytině. Pokud má střecha dřevěnou konstrukci, pak se u obou případů nejčastěji volí difúzně otevřená konstrukce vyplněná vláknitou izolací s větranou mezerou pod střešní krytinou. Tloušťka této mezery je však odlišná podle sklonu střechy - čím je sklon střechy menší, tím musí být mezera větší (ideálně 10 cm). U šikmých střech je nutná minimálně 3 cm široká mezera, nejlepší je ale šířka 5 cm.
Foto: Eko-izolace HS Group s.r.o.
Čím zateplujeme?
Při zateplování střechy je třeba rozhodnout hned několik podstatných věcí – jaký izolační materiál vybrat, jak tlustý a také zjistit, který způsob zateplení je zrovna pro náš dům ten nejvhodnější. Jde tedy o velmi pečlivé zvážení poměru ceny, úspor, trvanlivosti a rentability. Při volbě střešní izolace je třeba promyslet také zajištění odvodu vlhkosti, větrání pod krytinou, vzduchotěsnost a je třeba počítat i s teplotními výkyvy. Pokud dochází k vlhnutí dřevěné konstrukce, hrozí riziko napadení houbami či hnilobou, což rapidně snižuje její životnost.
Izolační materiál vybíráme zejména podle ceny, mezi další podstatná kritéria patří nasákavost, únosnost, izolační vlastnosti, požární odolnost i tzv. ekologická stopa, což je množství energie, která se spotřebuje při výrobě tohoto materiálu. Určujícím prvkem je však ve většině případů také nosná konstrukce střechy.
Zateplování podkroví kammenou vlnou Rockwool
Tloušťka tepelné izolace se obecně odvíjí od normy ČSN 73 0540-2/2007. Je dána materiálem a typem střechy, obvykle stačí zhruba 18–24 cm izolace, doporučováno je však asi 32 cm (u pasivních domů 40cm) izolačního materiálu. Vše samozřejmě záleží také na kvalitě izolace.
Zateplujeme plochou střechu
Pokud jste si u ploché střechy jistí, že má vyhovující vlhkost, tedy že je hydroizolace v dobrém stavu a také, že je únosnost střešní konstrukce vyhovující, můžete se pustit do jejího zateplení pomocí tepelné izolace. Pokládá se na stávající hydroizolaci, čímž se vytvoří tzv. obrácená střecha. Pro zateplování ploché střechy se skvěle hodí například stabilizovaný pěnový polystyren, tuhé hydrofobizované desky z minerálních vláken, ale také lehké izolace, jako je foukaná celulóza nebo minerální vlna. Ty se umisťují do dřevěných roštů. Při použití izolace např. z extrudovaného polystyrenu, která je nenasákavá a vysoce únosná je navíc možné vytvořit základ pro pochozí i „zelenou“ střechu.
Při zateplování ploché střechy musíme klást důraz na kvalitu provedení. Například při použití foukané celulózové izolace musíme zabránit slehnutí izolace – z toho důvodu je nutné ji nafoukat ve větší hustotě než u stěn, jedině správným vyfoukáním zabráníme vzniku tepelných mostů.
Zateplujeme šikmou střechu
Postup zateplování šikmé střechy spočívá ve vkládání izolačního materiálu mezi krokve, ale možné je i jeho vložení nad a pod krokve. Na výběr máme odvětrávanou a neodvětrávanou konstrukci. Pro budovy, které se potýkají s problémy s vlhkostí, je ideální odvětrávané řešení zateplení střechy. Jde například o stavby s málo prodyšnou střešní krytinou, jako je například plech. Mezi krokvemi se tak pro možnost odvětrávání nechává několik centimetrů široký prostor.
Izolační pěna Icynene®, Foto: www.chytraizolace.cz
Nejvhodnějším izolačním materiálem pro šiknou střechu, je minerální vata a skvěle poslouží také termoreflexní fólie, což je tenká fólie z hliníku. Jistým problémem při zateplování šikmé střechy bývají střešní okna, která musí být důkladně zasklena a jejich ostění vyplněno izolací. Pokud by tomu tak nebylo, byl by celý efekt zateplování střechy znehodnocen. U šikmé střechy je třeba vzhledem k větší zateplované ploše počítat s potřebou většího množství izolačního materiálu, což se samozřejmě odrazí na vyšších nákladech.
- jpa -
Firmy z oboru
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 21566 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zateplování a izolace
Zelená úsporám a dotace na zateplení svépomoci
V roce 2018 došlo k úpravě podmínek dotačního titulu Nová zelená úsporám a nyní lze žádat dotace i na zateplení, výměnu oken a další práce svépomoci. Jak konkrétně tyto dotace fungují a jak jsou pro stavebníky výhodné, jsme se zeptali majitele stavební firmy, která se zateplováním dlouhodobě zabývá.
Chemická sanace zdiva může zachránit nemovitost před demolicí
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou poškození stavebních objektů, přitom způsobů, jak ukočírovat vlhkost ve zdech je hned několik. Patří mezi ně i chemická sanace, osvědčená metoda, kterou se vytvoří neprostupná clona a zabrání se tak vlhkosti dostat se do zdiva. Při chemické sanaci se speciální látky napouští do kapilár a pórů vlhkého zdiva.
Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.
Jak jsme pro dům vybrali Climatizer Plus, foukanou a ekologicky šetrnou izolaci
Pan Václav má rád klid a pohodu. Pracovně je velmi vytížen. V práci je od rána do večera, a tak si chce doma většinou odpočinout. Žije i aktivním životem se svojí milovanou ženou Zorkou. Ovšem bydlení ve městě blízko pracovního místa v něm vyvolávalo neustálý pocit odpovědnosti být v práci vždy, když je potřeba. Tedy i nad rámec pracovní doby. A to se nelíbilo hlavně jeho ženě Zorce. Ta chtěla pro ně oba větší klid.
Ploché střechy, PUR IZOLACE® a fotovoltaika
Současná situace v Evropě vede využití obnovitelných zdrojů energie. Rozšířeným zdrojem je fotovoltaika. Ploché a mírně skloněné střechy jsou vhodné pro toto využití. Před montáží je však důležité zamyslet se nad stavem střechy a izolací. Pozdější opravy mohou být drahé, nebo i velmi komplikované.
Zateplení rodinného domu: Kdy je správný čas jej provést?
Věděli jste, že kompletním zateplením domu, včetně výměny starých oken, můžete uspořit 50–70 % z celkových nákladů na vytápění? Otázka tedy nezní, zda nechat dům zateplit, ale kdy je na to vhodná doba. Nahození teplejšího kabátku totiž nepochybně prospěje nejen vaší domácnosti, ale i peněžence. Kdy se zateplením začít a jak byste měli postupovat?
Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
Zateplením půdy pomocí celulózy snížili majitelé rodinného domu spotřebu energií o 25 %. Oni už se však pustili do rekonstrukce daleko před současnými kritickými nedostatky energií. Teď jsou rádi, že tak učinili.
Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.