Stavební izolace
13.12.2008
Energetická úspornost domů se dostává stále více do popředí, a to nejen u novostaveb, ale i u domů starších. Když už se budova opravuje, s novou fasádou se často „sveze“ zároveň i zateplení. Není se co divit, náklady na energie stále stoupají, a tak návratnost investice do zateplení je zřejmá.
Izolace by se měly použít nejen na svislých konstrukcích, ale i v podlahách a střechách. Asi je zbytečné dodávat, že dům by měl být z hlediska tepelných ztrát řešen komplexně, tedy včetně oken, dveří atd., a s vyvarováním se tepelných mostů.
Existuje poměrně velké množství různých druhů izolací, byť v praxi se jich v širším měřítku používá jen několik. Podívejme se na některé z nich blíže.
1. Pěnový polystyren (PPS) patří určitě mezi nejrozšířenější. Nověji se označuje také jako expandovaný polystyren (EPS). Jeho výhodou je nízká cena, obzvláště u základního provedení – to jsou ony známé bílé desky různé tloušťky. Dražší provedení je tzv. extrudovaný polystyren (XPS), vyznačující se jinou strukturou a lepšími vlastnosti – především tím, že je nenasákavý.
Další variantou je EPS s miniaturními zrnky grafitu, který poznáte podle šedé barvy. Oproti obyčejnému EPS má ještě lepší tepelně-izolační vlastnosti, neboť mříž z grafitových nanočástic, které se navzájem nedotýkají, brzdí prostupující tepelné záření tak, že je zčásti odráží a zčásti pohlcuje.
Polystyren je látka hořlavá, ve stavebnictví se proto používá jen v samozhášivém provedení.
2. Pěnový polyuretan je velmi dobrá izolace s vlastnostmi lepšími než polystyren, avšak je dosti drahý. Proto se používá v menší míře, a to především k izolaci plochých střech, na okolí oken a dveří apod. Pěnový polyuretan je nicméně asi nejznámější v podobě montážní pěny (tzv. PUR-pěna).
3. Minerální izolace – sem se řadí další oblíbené typy, jako jsou minerální (čedičová) a skelná vlna. Dodávají se v rolích, deskách nebo volně sypané, mají dobré termoizolační i akustickoizolační vlastnosti, jsou nehořlavé a dobře se s nimi pracuje (jen pozor na vdechování jemného prachu a vláken). Skelná vlna je oproti čedičové o něco efektivnějším izolačním materiálem. Obě dvě se mohou pochlubit poměrně příznivou cenou.
4. Přírodní izolační materiály zažívají návrat ve velkém stylu. Patří sem například sláma, ovčí vlna, konopí, len, bavlna, celulóza apod. Ačkoliv zatím se uplatňují spíše u tzv. eko-domů, nacházejí si opět cestu i k běžnému bydlení či dokonce do komerční výstavby. V našich krajích jsou už z dřívějška docela časté dřevovláknité desky, nyní je však asi nejrozšířenější přírodní izolací celulóza. Příkladem je zejména foukaná izolační hmota Climatizer plus na bázi celulózových vláken, vyrobených zpětným rozvlákněním papíru. Má výborné termoizolační i akustickoizolační vlastnosti, snadno a rychle se aplikuje, je naprosto ekologická a cenově příznivá. Nemusíte se bát ani o životnost, nebo že vám izolaci snědí myši. Vzhledem k přísadám zpomalujícím degradaci ohněm je rovněž dobrá odolnost proti požáru.
Není pochyb o tom, že různé přírodní izolační materiály se v budoucnu ještě rozšíří.
Kromě uvedených existují ještě další druhy izolací, např. pěnové sklo (vynikající, ale drahé), expandované horniny, vakuové izolace (zatím spíše zkušebně) a další.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Isover, Henkel
Článek byl zobrazen 13114 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zateplování a izolace

Povinný údaj o spotřebě energie
Úspory energie a jak ušetřit roční energetické náklady na provoz budovy skloňujeme ve všech pádech. Jak se dovíte, kolik stojí roční provoz domu, který plánujete koupit? Jak zjistíte, zda získáte dotace například na instalaci tepelného čerpadla, solárního kolektoru nebo kotle na biomasu? Pro přehledné ocenění stavby slouží Průkaz energetické náročnosti budovy.

Použití tepelně izolačních omítek
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.

Ušetřete náklady na bydlení – nebojte se zateplovat
Ať už bydlíme v domě nebo v bytě, rozhodně si přejeme, aby náklady na bydlení byly co možná nejnižší. Zatímco spotřebu vody či elektřiny můžeme výrazně ovlivnit, co ovlivnit nemůžeme, to jsou náklady na vytápění.

Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.

Optimální zateplení foukanou izolací
Prioritou optimálního zateplení je snaha o snížení nákladů na bydlení a snížení závislosti maloodběratelů v exponovaných obdobích na dodavatelích energie. Optimální síla zateplení je stanovena tak, aby celoročně nedocházelo k vyšším výkyvům teplot v našich domovech, a to jak v zimních mrazivých dnech, tak i v letních horkých měsících.

Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
O tom, že kvalitně provedené zateplení domu má značně příznivý vliv na naše peněženky už všichni víme, ale věděli jste, že zateplením můžete předcházet respiračním onemocněním? Je třeba si uvědomit, že až 90% našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita výrazně ovlivňuje naše zdraví. A právě tepelné izolace mají pozitivní dopad na lidský organismus.

Fasádní izolace daxner®
Na polystyrén a minerální vlnu získáte dotaci snadno, ale fasádní izolace daxner® vedle zateplení zlepší kvalitu užívání a zachová ráz stavby.

Ploché střechy, PUR IZOLACE® a fotovoltaika
Současná situace v Evropě vede využití obnovitelných zdrojů energie. Rozšířeným zdrojem je fotovoltaika. Ploché a mírně skloněné střechy jsou vhodné pro toto využití. Před montáží je však důležité zamyslet se nad stavem střechy a izolací. Pozdější opravy mohou být drahé, nebo i velmi komplikované.