Šikmá střecha u pasivního domu
26.11.2019
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.
Málokdo však zaregistroval, že od roku 2020 se už nejedná o dobrovolnou volbu investora, ale o nařízení, které se obecně týká všech novostaveb, a to dle Směrnice EP a Rady 2010/31/EU (EPDB 2) o energetické náročnosti budov ze dne 19.května 2010. Od 1.1.2020 se požaduje, aby nové budovy byly s téměř nulovou spotřebou energie. Pro veřejné budovy byl termín zkrácen a je v platnosti již od roku 2018.
Jako výrobce PIR tvrdého polyuretanu s mnohoúčelovým využitím a specializací na šikmé a ploché střechy můžeme říci, že tloušťky izolací se neustále zvyšují, a to co bylo nadstandardem v roce 2017 je dnes naprosto běžnou záležitostí.
Co tento trend, a od příštího roku již nařízení, znamenají v praxi pro projektanta a realizační firmu? Doposud se návrhy u novostaveb většinou řešili tzv. zlatou střední cestou, tzn. nízkoenergetickým standardem. U šikmých střech se bavíme o tloušťce izolace v minerální vatě cca 260 mm, jejímž adekvátem v PIR izolaci je tloušťka 140 mm. U pasivních domů, v závislosti na tom, zda se jedná o požadovanou nebo doporučenou hodnotu podle normy, se již bavíme o minimální tloušťce 420 mm minerální vaty a tloušťce 220 mm v PIR izolaci s λd-0,022. Z hlediska konstrukce šikmé střechy je na snadě otázka: Kam s uvedenou izolací? Při řešení pod krokvemi dochází ke zmenšení obytného prostoru. Pro umístění mezi krokve nám standardně navrhovaná výška krokví kolem 160 mm nestačí. Dochází tedy velmi často ke kombinaci materiálů – minerální vata mezi krokvemi a doteplení nadkrokevní ve formě PIR izolací. Zde je ale třeba zvolit správnou kombinaci a poměr materiálů, aby skladba byla funkční. Dalším oblíbeným řešením je nadkrokevní zateplení s PIR izolací, která navíc umožňuje moderní přiznání krovů.
Tepelné požadavky podle ČSN 73 0540/2011 „Tepelná ochrana budov“
Kombinace minerální vaty mezi krokvemi a PIR izolace nad krokvemi
Nadkrokevní zateplení - pohledový krov
Z hlediska samotného návrhu se jedná o navýšení tlouštěk izolací. U standardních materiálů je nutné počítat také se zvýšeným zatížením krovů a vše zohlednit ve statických výpočtech.
Velmi důležitým aspektem, který hraje při volbě materiálu vhodného k zateplení pasivních staveb velkou roli, je jeho následná realizace. Pokud se budeme bavit o tloušťkách 420 mm a více, jedná se již o souvrství, které vyžaduje značnou zkušenost a zručnost realizátora, který neopomene správné a precizní provedení detailů. V opačném případě není zaručena dlouhodobá funkčnost střechy.Vzhledem ke stavu – množství a kvalitě realizačních firem, kde poptávka již mnoho let převyšuje nabídku je možnost volby materiálu, který realizačním firmám nabízí jednoduchost pokládky, pochůznost, minimální zatížení konstrukce, a to vše při tloušťce 220 mm pro splnění požadavků normy na pasivní dům, ideálním řešením.
Porovnání tlouštěk izolací
PIR 220 mm
Minerální vata 420 mm
Nové požadavky vyžadují nová řešení, která zahrnují inovativní materiály a netradiční skladby. V tomto případě je dobré obracet se na odborníky, kteří Vám doporučí správnou skladbu na základě požadavku normy, pomohou splnit požadavky investora a v neposlední řadě odborně proškolí realizační firmu. Více na www.puren.cz. Těšíme se na vzájemnou spolupráci!
- PR článek -
Článek byl zobrazen 10487 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace

Jak zmírnit výkyvy teplot v podkroví?
O bydlení v podkroví sní mnoho lidí. Není divu, je to nevšední prostor, ze kterého může být mimořádně příjemné místo pro život. Ale mnozí z těch, kteří ho již ochutnali, tak nadšeni nejsou. Může za to teplo.

Víte, co rozhoduje při volbě zateplení domu?
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Jednotlivé firmy se předhání v tvrzení, že jejich způsob a metoda zateplení je pro domácnosti nejlepší. Existují ale parametry, na kterých se můžete přesvědčit, jestli je to opravdu pravdivé tvrzení. Jaké to jsou?

Ušetřete náklady na bydlení – nebojte se zateplovat
Ať už bydlíme v domě nebo v bytě, rozhodně si přejeme, aby náklady na bydlení byly co možná nejnižší. Zatímco spotřebu vody či elektřiny můžeme výrazně ovlivnit, co ovlivnit nemůžeme, to jsou náklady na vytápění.

Nová Zelená úsporám v roce 2015. Bude se pokračovat!
Program Zelená úsporám se těší velkému zájmu, a tak se bude pokračovat. Co nás čeká letos a co bude s penězi, co zbyly z loňska? Na to všechno se vám pokusíme odpovědět.

Více místa a pohody vám zajistí prodloužení balkónů nebo lodžií
Balkón je skvělá věc a najdeme pro něj spoustu praktického i relaxačního využití. Co dělat v případě, když není moc velký nebo se jedná o úzkou lodžii, kam se stěží postavíte? Řešením je prodloužení balkónu nebo lodžie. O co se jedná a jak prodloužení vypadá?

Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?
Dotační titul Nová zelená úsporám navazuje na velmi úspěšný projekt Zelená úsporám z let 2009 – 2012. V současné době je aktivní Nová zelená úsporám 2014 – 2021, do níž je stále možné zasílat žádosti. Aktuálně jsou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Jak postupovat v případě žádosti a na jaké projekty je možné dotace čerpat?

Nová zelená úsporám – čerpejte dotace třeba na zateplení domu nebo výměnu oken
Projekty Zelená úsporám a Nová zelená úsporám nejsou mezi majiteli rodinných a bytových domů novými pojmy. Mnozí již díky dotačním titulům zateplili fasády, vyměnili okna a dveře nebo zateplili střechu. Aktuálně je aktivní Nová zelená úsporám 2014 – 2021, do níž je stále možné zasílat žádosti. Na co lze tedy čerpat dotace a jak postupovat?

Nová zelená úsporám Light – výměna oken a dveří zdarma
Program Nová zelená úsporám Light umožňuje získat dotaci na zateplení a výměnu oken i bez finanční spoluúčasti. Nová okna a vstupní dveře tak můžete mít zcela zdarma. Pro koho je program určen a jak žádat?