Ploché střechy, PUR IZOLACE® a fotovoltaika
23.05.2022
Současná situace v Evropě vede využití obnovitelných zdrojů energie. Rozšířeným zdrojem je fotovoltaika. Ploché a mírně skloněné střechy jsou vhodné pro toto využití. Před montáží je však důležité zamyslet se nad stavem střechy a izolací. Pozdější opravy mohou být drahé, nebo i velmi komplikované.
Relativně rychle realizovatelným zdrojem je fotovoltaika, která se nabízí dokonce s masivní státní podporou. Nejenom v občanské výstavbě, ale i v oblasti průmyslu a zemědělství, příp. tzv. občanské vybavenosti. Ploché a mírně skloněné střechy jsou obzvláště vhodné pro toto využití, s poměrně rychlou návratností.
Starší opravená střecha systémem PUR IZOLACE W60
Aplikace SPF (PUR IZOLACE) v USA
Je však nutné si uvědomit, že instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) prakticky znemožní opravu izolace střechy, neboť jakákoliv oprava vyžaduje demontáž solárních panelů a jejich konstrukce. Nutno i počítat s tím, že montáž panelů znamená buď statické přitížení střechy (zatěžovací prvky, obvykle beton) nebo mechanické kotvící body (patky apod.) Tyto body jsou z hlediska statiky výhodnější, střešní konstrukce je výrazně méně zatížena.
Ovšem každý kotevní bod – patka – může být zdrojem zatékání.
Nástřik izolace kolem patek pro montáž FVE
Dokonale zatěsněná patka, po dokončení
Při studijním pobytu v USA před mnoha lety (1998) jsem se setkal s využitím technologie SPF (spraying polyurethane foam), resp. stříkané pur pěny pro izolace střech před montáží fotovoltaiky. S narůstající poptávkou využití FVE je tento způsob rekonstrukcí plochých, mírně skloněných, příp. obloukových i šedových střech střech stále aktuálnější. Využití této multifunkční technologie (jinak nic nového, v USA od druhé poloviny 60. let minulého století) přináší řadu výhod:
- tepelná izolace, parametry 1,5 x lepší než polystyren EPS,
- vodotěsná izolace, dokonalé zatěsnění všech detailů na střeše včetně případných kotevních prvků konstrukce FVE,
- beze sparé provedení, souvislá jednolitá vodotěsná plocha,
- aplikace možná i bez poškození současné „funkční“ skladby,
- vysoká pevnost v tlaku (až 4,5 kg/cm2), vrstva je pochůzná,
- výrazné zpevnění některých krytin (např. vlnitý nebo trapézový plech,
vlnitý eternit apod.),
- zanedbatelné statické přitížení střechy, základní tloušťka 35 mm včetně povrchové úpravy, od 2,5 kg/m2,
- neomezená možnost tloušťky vrstvy, od 35 do 180 mm, dle potřeby dosažení tepelného odporu (dodatečné zateplení),
- redukce dilatací střechy, odstranění rizika kondenzace,
- výrazné snížení prohřívání střechy v létě, v zimě úspory tepelné energie,
- aplikace bez přerušení provozu pod střechou.
Dokončená střecha systémem PUR IZOLACE s přípravou na montáž FVE
Střecha izolovaná PUR IZOLACE W60 bez ochranné vrstvy
Firma PUR IZOLACE s.r.o. se touto technologií zabývá již od roku 1991. Pro izolace střech nabízí sofistikovaný produkt PUR IZOLACE W60, který řeší prakticky všechny otázky kolem spolehlivé funkce střechy s osazenou FVE. Hlavní součást, tvrdá střešní polyuretanová pěna, je vyráběna v Čechách na základě dlouhodobě ověřených empirií a pod přísnou kontrolou kvality. Systém je požárně retardovaný a pro toto použití schválený (PAVÚS, zkouška BROOF = (t3)). Principem je nástřik pevné a stabilní, 2- komponetní pěny a následná aplikace povrchové ochranné vrstvy. Tento systém se nabízí v řadě variant, které se mohou individuálně přizpůsobit prakticky každé střeše. Jistým handicapem je sezónnost aplikace, od dubna do října a nevhodnost na skládané krytiny (tašky, sedlové střechy).
Před rozhodnutím o montáži FVE je tedy stejně důležité posoudit, zda stav střechy, tzn. konstrukce, krytiny a izolací je v takovém stavu, že může desítky let bezporuchově sloužit pod osazenými solárními panely. Samozřejmě, že se jedná o určité navýšení investice, avšak vzhledem k možným starostem s opravou střechy a nutné demontáži a zpětné montáži FVE je tato investice marginální. I v tomto případě lze i využít dotační program Zelená úsporám.
Nejúčinnějším řešením, jak dosáhnout slevy za energie je snížit jejich spotřebu. Právě tepelná izolace střechy je jeden z klíčových bodů, jak toho úspěšně dosáhnout.
Autor: Petr Korčák, PUR IZOLACE s.r.o.
Článek byl zobrazen 10061 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace
Zateplování ano… aneb nechte svůj dům dýchat!
Náš příspěvek představuje nové tepelně izolační hmoty s polyuretanovou výplní. Předností těchto hmot jsou vynikající tepelně izolační a akustické vlastnosti, které spolu s úsporou tepla řeší i tolik opomíjený problém odvodu vodní páry – vlhkosti - zateplených stěn staveb.
Požírač hluku Wolf aneb hluk už mi nevadí
Máte hlučného souseda? Nebo dokonce sousedy? Čtěte dál, seznámíte se s překvapivě účinným a praktickým řešením. Lidské ucho je důležitou součástí smyslového vnímání okolního světa a orientování se v něm. Je ale také velmi citlivým orgánem, který je nutné chránit. Bubínek sice praská až asi při 160 dB, ale ucho může poškodit i mnohem menší hluk.
Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Jednou z možností, jak dobře zaizolovat dům, je použití některého z vláknitých materiálů, jako je sklená vata, kamenná neboli čedičová vlna a také celulózových vláken. Mezi vlákny se uzavírá vzduch, který izoluje stejně dobře, jako vzduch uzavřený v bublinkách pěnových izolačních materiálů. Přesto mezi těmito typy izolací existují jisté rozdíly.
Nová zelená úsporám letos končí – využijte dotaci a ušetřete až 30% nákladů
Dotační program Nová zelená úsporám, který je určen na zateplení, výstavbu i nákup rodinného nebo bytového domu, uzavírá příjem žádostí v prosinci 2021. Na realizaci konkrétního projektu pak máte ještě dalších 24 měsíců. Pokud plánujete stavbu domu, zateplení nebo jen výměnu oken, pospěšte si a požádejte o dotaci. Postup je jednoduchý.
Nevyhazujte peníze oknem. Pěnová izolace vám ušetří až 70 % nákladů na vytápění!
Kdyby vám někdo na ulici řekl, že postříká váš dům izolačním sprejem a vy díky tomu ušetříte až 70 % nákladů na vytápění, odmítli byste ho? Nejspíš ne. A přitom právě takové úspory můžete dosáhnout v případě, že svůj dům zateplíte Chytrou pěnou. Stříkanou izolací, která se skutečně nanáší podobně jako sprej. Na rozdíl od něj ale po dopadu na povrch mnohonásobně nabývá a získává vlastnosti, které ji staví do pozice jednoho z nejlepšího izolantu na trhu.
Klíč k dokonalému zateplení
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.
Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
Přestože venku panují ještě relativně příznivé teploty, je třeba se již začít připravovat na zimu – tedy alespoň co se týče péče o dům. Jestliže uvažujete, jak ušetřit na výdajích za vytápění, které se každoročně zvyšují, tak vhodným řešením je zateplení fasády. Jde o funkční metodu, jejíž realizace není až tak náročná, jak by se mohlo zdát.
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Letošní tuhá zima možná mnohé z vás přesvědčila, že je třeba zateplit dům. Pokud tedy vybíráte vhodný izolační materiál a nevíte si rady, jaká tepelná izolace by byla nejlepší, zkuste sáhnout po pěnovém polystyrenu. Pěnový polystyren je oblíbený pro své tepelně – izolační a ochranné vlastnosti.