Jak správně udělat hydroizolaci v koupelně nebo na terase?
13.09.2024
Bez kvalitní hydroizolace se neobejde téměř žádná stavba. V článku se blíže podíváme na nejčastěji využívané způsoby hydroizolace do koupelen, na balkony nebo terasy, které zvládnete i svépomocí.
Proč je hydroizolace nezbytná?
Hydroizolace chrání stavby před negativními účinky vody. Existuje několik typů hydroizolace a každá se používá k jinému druhu ochrany – např. před atmosférickými jevy, jako je déšť a sníh, před podzemní a kapilární vodou, nebo před technologickou vodu, například v koupelnách, prádelnách a kuchyních.
V článku se podíváme na to, jak snadno aplikovat kvalitní hydroizolaci na balkony, terasy a do koupelen.
Při hydroizolaci balkónu je ideální sáhnout po uceleném systémovém řešení
Proč je hydroizolace tak důležitá?
Ještě před 40 lety se hydroizolace balkónů příliš neřešila a za dostatečnou ochranu před deštěm byla považována samotná dlažba nebo obklad. Důsledkem toho však bylo pronikání vody do podkladu a následné poškození dlažby na balkóně.
V koupelně zase chybějící hydroizolace může způsobit zatékání do konstrukce nebo vytopení sousedů pod vámi.
Jakou hydroizolaci pro balkóny a terasy použít?
Přestože je na trhu celá řada produktů od různých výrobců, ideální je sáhnout po uceleném systémovém řešení, kdy jsou jednotlivé produkty navzájem kompatibilní a tato kompatibilita je i garantovaná výrobcem. Tedy vybrat si kompletní řešení hydroizolace koupelny nebo balkónu dle způsobu pokládky dlažby.
Aplikace hydroizolace do koupelny nebo na balkón či terasu – správný postup
Ať už jde o novou stavbu nebo rekonstrukci, postup aplikace hydroizolace je téměř stejný.
1. Příprava betonového podkladu
U nových betonových povrchů vyčkejte do úplného vyzrání podkladu. U rekonstrukce starších koupelen nebo balkónů je nejprve třeba odstranit nesoudržné části materiálu a opravit případné výtluky a praskliny. S vyrovnáním podlah vám pomůžou samonivelační hmoty.
2. Penetrace podkladu
Před aplikací hydroizolace je důležité povrch důkladně očistit od prachu a napenetrovat. Penetrační nátěry, jako je například S2802A, vytvářejí ochranný film, který připraví povrch pro další vrstvy hydroizolace. U starších povrchů doporučujeme použít hloubkovou penetraci (např. Systémovou hloubkovou penetraci NANO). Penetraci nanášíme válečkem nebo štětcem ve dvou vrstvách křížovou metodou (např. odzadu dopředu a pak zleva doprava). Druhou vrstvu aplikujeme až po vyschnutí předešlé vrstvy, cca po 2 až 3 hodinách.
3. Aplikace hydroizolační vrstvy
Po přípravě podkladu následuje aplikace hydroizolačního materiálu. Hydroizolace může být prováděna konvenční metodou, moderní metodou s časovou úsporou nebo použitím speciálního lepidla 2v1, které již obsahuje i hydroizolaci. Konvenční metodu představuje dvousložková tekutá lepenka, která se namíchá dle návodu a ihned nanáší válečkem alespoň ve dvou vrstvách. Tekutá lepenka vytvoří vodotěsnou vrstvu a funguje také jako ochrana před radonem.
Hydroizolaci lze provádět také jednosložkovou izolací, která je připravena rovnou k použití. Snadno a rychle se nanáší, doba schnutí je u první vrstvy jen 3 až 6 hodin podle podkladu, druhá vrstva schne 6 hodin.
Do rohů se vkládá těsnicí pás nebo samolepicí pás FLEECEBAND.
Doporučení pro aplikaci hydroizolace
Mezi časté chyby při aplikaci hydroizolace patří aplikace na nesoudržný, savý nebo nenapenetrovaný povrch. Dodržujte tedy jednotlivé výše zmíněné kroky – nepodceňujte přípravu podkladu ani důkladnou penetraci.
Dodržujte správný technologický postup uvedený na konkrétním výrobku.
Nezapomeňte na těsnicí pásy v rozích.
Před aplikací další vrstev nechejte hydroizolaci řádně vyschnout.
Nepoužívejte hydroizolační nátěr jako finální vrstvu - UV záření, přímé působení povětrnostních vlivů nebo mechanickému zatížení by způsobilo rychlou degradaci této vrstvy. Na hydroizolaci vždy patří dlažba, obklad, případně kamenný koberec.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 1855 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Chcete ušetřit za energie? Zateplete strop a získejte až 100 000 Kč zpět!
Každou zimu z nedostatečně zatepleného domu utíká teplo za tisíce korun. Teplo je stále dražší a dělá nám čím dál větší starosti. Proč s tím tedy něco neudělat a nevyužít ušetřené peníze jinde?
Zateplení fasády ušetří každou zimu tisíce
Pomalu se blíží podzim a tak je ideální doba pro to, aby kutilové ještě předvedli svou zručnost. Krásné počasí bez velkých veder se skvěle hodí pro dokončení nejrůznějších venkovních prací a oprav. Chtěli jste ještě zateplit fasádu? Tak honem do toho, než přijdou první sychravé dny a podzimní mrazíky.
Tepelné izolace z přírodních materiálů
V současnosti již téměř nikdo nestaví bez tepelné izolace a hromadně se zateplují i starší objekty. Nejčastěji používanými izolačními materiály jsou u nás zřejmě minerální vata a zejména polystyren, případně polyuretan. Ale zkušenosti ze světa ukazují, že jako v mnoha jiných případech, i u tepelné izolace se lidé začínají vracet k přírodním materiálům.
Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?
Nejsnadnější cesta k úspoře vede přes kvalitní zateplení stropu
S cenami za energie se potýkáme rok co rok. Každý rok si také slibujeme, že už s tím musíme něco udělat. Nakupujeme úsporné žárovky, pořizujeme spotřebiče s nejvyšší značkou úspory nebo se snažíme méně topit. Ale musí být i jiná varianta, jak ovlivnit cenu energií alespoň nepřímo. Podstatně omezit její spotřebu. Máme možnost, která je velmi efektivní a přitom levná. Nemůžeme úplně přestat topit, to bychom v zimě zmrzli. Můžeme však významně náklady na topení omezit.
Co dělat, když se v domě zabydlí kuna a jiní škůdci
Patříte ke skupině těch šťastnějších, pokud tento problém znáte pouze z médií nebo od známých. Pokud máte méně štěstí, tak jste na vlastní kůži zažili pocit bezmoci, když se do domu, který měl být pouze pro vás a vaše nejbližší, nastěhovali nájemníci z říše zvířat. Tehdy nepomůže dobré slovo, výhrůžky, policie, ani soudy... Nezvaní hosté prostě vyhrávají.
Jaro klepe na dveře - čas na novou izolaci střechy
Zjistili jste při generální jarní obhlídce svého domu, že se vám během zimy poškodilo zateplení Vaší střechy? Je vhodné pustit se do oprav co možná nejdřív a tentokrát pečlivěji vybírat střešní tašky a vhodný izolační materiál.
Ekologické zateplování nejen historických budov
Zateplovat historicky cenné budovy, památky, chalupy, stavení, městské domy i panská a šlechtická sídla lze i ekologicky s využitím přírodních recyklovaných materiálů, např. z recyklovaného papíru. Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO2 a emisí metanu, které by vznikly jeho skládkováním.