Co dělat, když se v domě zabydlí kuna a jiní škůdci
24.07.2015
Patříte ke skupině těch šťastnějších, pokud tento problém znáte pouze z médií nebo od známých. Pokud máte méně štěstí, tak jste na vlastní kůži zažili pocit bezmoci, když se do domu, který měl být pouze pro vás a vaše nejbližší, nastěhovali nájemníci z říše zvířat. Tehdy nepomůže dobré slovo, výhrůžky, policie, ani soudy... Nezvaní hosté prostě vyhrávají.
Život v domě mohou znepříjemňovat například nepřizpůsobiví sousedé nebo rušná cesta. Zatímco se s těmito problémy dá alespoň do určité míry něco dělat, když se jednou do domu nastěhují hlodavci, termiti nebo dokonce kuna, je zle. Nechtění vetřelci nejen, že ve dne v noci znepříjemňují rodinný život, navíc na domě páchají velké škody. Doslova ho po kouscích rozebírají. Dát všechno do pořádku bude stát hotový majlant...
Hluk i zápach
Ti, kteří s tím mají osobní zkušenost, přísahají, že nejhorší ze všech nechtěných nájemníků je kuna. Kde se zabydlí kuna, tam končí klidný život. Zatímco ona celý den spí, obyvatelům rodinného domu, do kterého se nastěhovala, dobrý spánek nehrozí, protože kuna žije zejména v noci. Kromě hluku je doprovodným jevem její přítomnosti opravdu nepříjemný zápach, šířící se z jejích exkrementů. Teritorium si značkuje opakovaně a neúnavně, aby bylo ostatním zvířatům jasné, kdo je tady pánem. Vědí to i lidé v domě, kteří jsou čas od času například bez elektrického proudu, protože kuna překousala kabely. A to jsme ještě nezmínili škody na izolaci...
Méně hluku a zápachu, ale škody podobného rozsahu dokáží napáchat i hlodavci nebo termiti.
Prevence jako řešení
Naštěstí moderní doba a nové technologie nabízejí jistá řešení. Jako nejlepší se jeví prevence – postavit dům tak a z takových materiálů, aby se do něj zvířata i hmyz neměli chuť zakousnout. Taková nedůsledně aplikovaná celulóza nebo minerální vata, které se dlouhé roky používají k izolaci a zateplení domů, podkroví a střech, jsou pro nezvané nájemníky jako pozvánka na hody. Lehce se do nich dostanou, dobře se v nich cítí, a proto netrvá dlouho, a v takto špatně izolovaných zdech nebo střeše si rovnou udělají hnízdo se silnou pachovou stopou. Po několika týdnech s vámi žije hned několik generací zvířat, které do domu opravdu nepatří.
Na druhou stranu moderní stříkaná pěna, která má v porovnání s vatou nebo celulózou mnoho dalších výhod, zvířátkům nevoní. A to doslova. Ano, i do ní se sice mohou zakousnout, ale hlodavci, stejně jako podnájemník jménem kuna, se dlouho nezdrží. V pěně totiž nedokáží zanechat pachovou stopu, proto pro ně není atraktivní.
Izolace, která má Filipa
Už více než třicet let je mezi těmi nejnáročnějšími zákazníky z USA a Kanady oblíbená takzvaná „chytrá pěna“ ICYNENE®. Chytrá izolace® je dnes součástí také tisíců staveb v České republice a na Slovensku.
„ICYNENE® je difuzně otevřená stříkaná pěna. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude, takže nevznikají ani takzvané tepelné mosty, kudy uniká teplo, ale ani prostor, kterým by se případný nezvaný nájemník lehce dostal do izolace,“ říká Jan Vimr, ředitel subdivize Chytrá izolace® společnosti LIKO-S, a.s. Kromě toho má tato unikátní tepelná a zvuková izolace v porovnání s vatou nebo celulózou další výhody: s přibývajícími roky nemění tvar, objem ani konzistenci, takže vydrží mnohem déle. Je prodyšná, a i když přes ni teplo neuniká, nekondenzují v ní ani vodní páry a dům může dýchat.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 16949 krát.
Diskuze k článku
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace
Izolace z přírodních materiálů
Ovčí vlna, sláma nebo třeba konopí? Ano, tím vším je možné v dnešní době zateplit dům. Výhodou těchto přírodních izolačních materiálů je, že jsou hypoalergenní a při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Jsou také ekologické, jejich výrobou není zatěžováno životní prostředí. V současné době přírodní zažívají izolace svůj velký návrat.
Zateplení domu termoaktivní stěrkou nové generace
S ohledem na rostoucí ceny energií a nákladů na vytápění se do popředí zájmu opět dostává zateplování a snaha o minimální úniky tepla. Aktuálně nejpoužívanější technologie zateplení může pro starší domy znamenat komplikace i finanční náročnost. Řešením je revoluční technologie v podobě stěrek AERO-THERM®.
Energetická náročnost staveb
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?
Jak vybrat vhodnou izolaci pro váš dům?
Způsobů, jak zateplit rodinný dům, je hned několik a použít můžete různé druhy izolací. Mimo ceny se izolační materiály liší i způsobem aplikace, životností a dalšími vlastnostmi. Jak se v nabídce orientovat a podle čeho izolaci vybírat?
Jak na rekonstrukci staré podlahy
V poslední době dostáváme spoustu dotazů ohledně rekonstrukce starých podlah svépomocí. Zateplení domu nebylo v minulosti vždy samozřejmou součástí projektů, a tudíž se do izolace domu v dnešní době pouští čím dál více majitelů objektů. Proč je zateplení podlah tak důležité a jakých chyb se často soukromníci dopouštějí, na to jsme se ptali odborníka Jana Cimburka ze společnosti REFAGLASS.
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Letošní tuhá zima možná mnohé z vás přesvědčila, že je třeba zateplit dům. Pokud tedy vybíráte vhodný izolační materiál a nevíte si rady, jaká tepelná izolace by byla nejlepší, zkuste sáhnout po pěnovém polystyrenu. Pěnový polystyren je oblíbený pro své tepelně – izolační a ochranné vlastnosti.
Použití tepelně izolačních omítek
Lidé konečně přišli na to, že snižování spotřeby energie se vyplatí nejen z důvodů menší zátěže životního prostředí, ale i ekonomicky. Týká se to samozřejmě i úspor energií a tím i nákladů na vytápění domů. Staré budovy se proto houfně zateplují, novostavby bývají již téměř výhradně stavěny s využitím některého zateplovacího systému.
Chcete ušetřit za energie? Zateplete strop a získejte až 100 000 Kč zpět!
Každou zimu z nedostatečně zatepleného domu utíká teplo za tisíce korun. Teplo je stále dražší a dělá nám čím dál větší starosti. Proč s tím tedy něco neudělat a nevyužít ušetřené peníze jinde?