Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
25.10.2005
Víte, že díky tepelné izolaci můžete ušetřit, cítit se ve svém domě bezpečněji a přitom chránit životní prostředí?
Že zateplený dům šetří Vaši kapsu, už dnes není žádná novinka. Podle posledních testů lze v budově profesionálně ošetřené izolačními materiály spotřebu energie nutné k vytopení či ochlazení místností snížit o víc než 50%. Pro využití izolačních technologií se díky trvale rostoucím cenám energií rozhoduje stále více majitelů nemovitostí.
Ti, kteří stavět teprve začínají, to mohou vzít od základu a investovat do tepelně izolačních cihel. Jaký materiál však zvolit pro zateplení již stojící budovy?
Izolační vlastnosti
K zateplení zdiva, střechy, ale třeba i potrubního systému se díky svým jedinečným vlastnostem často používá kamenná vata (známa též jako kamenná vlna). Inspiraci pro výrobu izolační vlny vědci našli v přírodě: sopečnou lávu, kterou vítr rozfoukává v tenká vlákna, Indiáni používali už před stovkami let. T epelná izolace však neznamená pouze ochranu před venkovním chladem na straně jedné a ochranu před únikem tepla z obytných prostorů na straně druhé. Výborně udržuje stabilní teplotu uvnitř dobře zaizolovaného objektu po celý rok, takže se obyvatelé domu nemusí bát ani příliš horkého léta.
Bezpečnost při požáru
Dnes je základem izolace roztavený čedič, jenž odolá teplotám až 1000º C, což ji v klasifikaci EU řadí do nejvyšší třídy bezpečnosti izolačních materiálů. Nehořlavá kamenná vlna přes ošetřené zdivo či střechu nepustí teplo ani plameny případného požáru, takže Vás v noci nemusí budit hrůza z účtu za topení ani strach o bezpečí spící rodiny.
Konec hluku, plísní a vlhkosti
Kamenná vata díky vyšší objemové hmotnosti nejlépe tlumí zvuk. Vnímání hluku je velmi subjektivní záležitost a každý utlumený decibel nám dokáže navodit více pohody. To ale neznamená, že by nebyla prodyšná. Obložený dům nepřestává dýchat. Kamenná vlna z čedičových vláken má dostatečné množství mezer zaručujících paropropustnost. Výrazně se tak snižuje nebezpečí vzniku plísní. Důležitým aspektem je také fakt, že kamenná vlna neabsorbuje vlhkost. P okud dojde k havárii stavební konstrukce a k zatečení vody do izolace, tak struktura kamenné vlny umožní úplné zpětné vypaření veškeré vlhkosti. Izolační schopnosti jsou tak obnoveny v plném rozsahu.
Izolace kamennou vlnou většinou nevyžaduje údržbu a vydrží Vám na celý život. Ani po 50 letech totiž neztrácí původní objem, nemění tvar a ponechává si všechny své jedinečné vlastnosti. Nabízí spolehlivé, trvalé a ekologické řešení, při němž nebudete sahat do kapsy hlouběji, než je nutné.
Autor: zop
Foto: archiv firmy Rockwool
Články s podobnou tématikou
Výhody podlahového vytápění
Aby se nám doma dobře dýchalo
Teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Článek byl zobrazen 14218 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zateplování a izolace

Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?
Dotační titul Nová zelená úsporám navazuje na velmi úspěšný projekt Zelená úsporám z let 2009 – 2012. V současné době je aktivní Nová zelená úsporám 2014 – 2021, do níž je stále možné zasílat žádosti. Aktuálně jsou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Jak postupovat v případě žádosti a na jaké projekty je možné dotace čerpat?

Kudy nejvíce utíká teplo z budovy?
Ochlazení většinou přichází ze dne na den. A tak jako jsme rychle obměnili šatník, stejně rychle jsme začali s topením a přiložili první polínka do krbu. Ovšem někdy není jednoduché teplo v místnosti udržet. Obzvlášť při větrných dnech. Kudy nejvíce uniká teplo z budovy a jak úniky vyřešit během topné sezóny? Návod na tepelnou pohodu a úsporu energie najdete zde!

Zateplování staršího rodinného domu
V souvislosti s dotačním programem „Zelená úsporám“ se v posledních měsících mluví o zateplování častěji, než kdy jindy. Mnoho majitelů starších rodinných domů se rozhoduje, jestli „do toho jít“. Má to vůbec smysl?

Jak jsme pro dům vybrali Climatizer Plus, foukanou a ekologicky šetrnou izolaci
Pan Václav má rád klid a pohodu. Pracovně je velmi vytížen. V práci je od rána do večera, a tak si chce doma většinou odpočinout. Žije i aktivním životem se svojí milovanou ženou Zorkou. Ovšem bydlení ve městě blízko pracovního místa v něm vyvolávalo neustálý pocit odpovědnosti být v práci vždy, když je potřeba. Tedy i nad rámec pracovní doby. A to se nelíbilo hlavně jeho ženě Zorce. Ta chtěla pro ně oba větší klid.

Správná izolace balkónů a teras firmou Dvořák – střechy s.r.o. zabrání průniku vody a dalším škodám
Balkóny a terasy rodinných i bytových domů jsou uživateli velmi oblíbené, ale jsou také místem častého pronikání dešťové vody do stavební konstrukce. Balkóny a terasy by proto měly být správně zaizolovány, což lze provézt pomocí izolační fólie i dodatečně.

Zastavíme růst cen energií? Ano. Zateplením.
Zastavit růst cen energií se zdá být velmi troufalé a revolučně znějící myšlenka vypadá spíš jako politický převrat, než možnost dosáhnout tohoto cíle jako samostatný jedinec. Ale jde to!

Beton, který hřeje… - jak vytvořit z betonu lehký tepelný izolant
Do skladby podlah a stropů v našem RD nám projektant zakomponoval materiál, který jsme dosud neznali. Byly to hnědočervené polystyrenové granule, které se přidaly do míchačky, a vznikl z toho úžasně lehký beton. Tento beton měl ještě několik zajímavých vlastností. Kromě toho, že byl lehký, měl dostatečnou pevnost, aby se po něm dalo chodit, byl také tepelně izolační.

Jak platit méně za energie?
Ceny energií rostou, co s tím? Tuto otázku si v tomto období pokládá asi mnoho z nás. První řešení je samozřejmě hledání nejlevnějšího dodavatele plynu nebo elektrické energie. A pak už to má každý ve své moci – snížením spotřeby, zateplením, výměnou oken apod.