Chystáte se zateplit dům? Zkuste kamennou vlnu
25.10.2005
Víte, že díky tepelné izolaci můžete ušetřit, cítit se ve svém domě bezpečněji a přitom chránit životní prostředí?
Že zateplený dům šetří Vaši kapsu, už dnes není žádná novinka. Podle posledních testů lze v budově profesionálně ošetřené izolačními materiály spotřebu energie nutné k vytopení či ochlazení místností snížit o víc než 50%. Pro využití izolačních technologií se díky trvale rostoucím cenám energií rozhoduje stále více majitelů nemovitostí.
Ti, kteří stavět teprve začínají, to mohou vzít od základu a investovat do tepelně izolačních cihel. Jaký materiál však zvolit pro zateplení již stojící budovy?
Izolační vlastnosti
K zateplení zdiva, střechy, ale třeba i potrubního systému se díky svým jedinečným vlastnostem často používá kamenná vata (známa též jako kamenná vlna). Inspiraci pro výrobu izolační vlny vědci našli v přírodě: sopečnou lávu, kterou vítr rozfoukává v tenká vlákna, Indiáni používali už před stovkami let. T epelná izolace však neznamená pouze ochranu před venkovním chladem na straně jedné a ochranu před únikem tepla z obytných prostorů na straně druhé. Výborně udržuje stabilní teplotu uvnitř dobře zaizolovaného objektu po celý rok, takže se obyvatelé domu nemusí bát ani příliš horkého léta.
Bezpečnost při požáru
Dnes je základem izolace roztavený čedič, jenž odolá teplotám až 1000º C, což ji v klasifikaci EU řadí do nejvyšší třídy bezpečnosti izolačních materiálů. Nehořlavá kamenná vlna přes ošetřené zdivo či střechu nepustí teplo ani plameny případného požáru, takže Vás v noci nemusí budit hrůza z účtu za topení ani strach o bezpečí spící rodiny.
Konec hluku, plísní a vlhkosti
Kamenná vata díky vyšší objemové hmotnosti nejlépe tlumí zvuk. Vnímání hluku je velmi subjektivní záležitost a každý utlumený decibel nám dokáže navodit více pohody. To ale neznamená, že by nebyla prodyšná. Obložený dům nepřestává dýchat. Kamenná vlna z čedičových vláken má dostatečné množství mezer zaručujících paropropustnost. Výrazně se tak snižuje nebezpečí vzniku plísní. Důležitým aspektem je také fakt, že kamenná vlna neabsorbuje vlhkost. P okud dojde k havárii stavební konstrukce a k zatečení vody do izolace, tak struktura kamenné vlny umožní úplné zpětné vypaření veškeré vlhkosti. Izolační schopnosti jsou tak obnoveny v plném rozsahu.
Izolace kamennou vlnou většinou nevyžaduje údržbu a vydrží Vám na celý život. Ani po 50 letech totiž neztrácí původní objem, nemění tvar a ponechává si všechny své jedinečné vlastnosti. Nabízí spolehlivé, trvalé a ekologické řešení, při němž nebudete sahat do kapsy hlouběji, než je nutné.
Autor: zop
Foto: archiv firmy Rockwool
Články s podobnou tématikou
Výhody podlahového vytápění
Aby se nám doma dobře dýchalo
Teplo domova
Teplo, které se nevyčerpá
Článek byl zobrazen 13739 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zateplování a izolace
Náklady na vytápění vašeho bytového domu
Zima přináší nejenom radost z bílé krajiny, ale také zvyšuje náklady na vytápění. Pokud žijete v bytovém domě, můžete podniknout kroky ke snížení těchto nákladů a užívat si útulný a teplý domov. Naopak v teplých letních měsících zajistit, aby se dům zbytečně nepřehříval. Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jak optimalizovat náklady na vytápění, dosáhnout úspor a celkově zlepšit komfort bydlení v bytovém domě.
Tepelné mosty vedou k výraznému plýtvání energiemi: Lze si s nimi provizorně poradit?
Tepelná izolace a úniky tepla z domácnosti jsou častým tématem moderních staveb a rekonstrukcí. Ty podléhají normám, které určují maximální povolené množství uniklého tepla. Takzvané tepelné mosty přitom najdeme na každé stavební konstrukci – jak je najdeme a co si s nimi počít? To se dozvíte v dnešním článku.
Krok za krokem jak rychle, levně a bez námahy zrekonstruovat podlahu
Znáte to. Ceny nových nemovitostí rostou do astronomických výšek a když už si nějaký nový domek postavíte, často vám v něm chybí tzv. genius loci. Prostě něco tomu chybí a vy nevíte proč. Starý dům, který má sice své kouzlo, zase může přinést spoustu nečekaných nástrah, které se objeví až užíváním a přinesou nemalé náklady.
Pojistná hydroizolace pro vichr, krupobití a sníh
S blížící se zimou jsme na rozmary počasí zvyklí. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.
Zateplení fasády ušetří každou zimu tisíce
Pomalu se blíží podzim a tak je ideální doba pro to, aby kutilové ještě předvedli svou zručnost. Krásné počasí bez velkých veder se skvěle hodí pro dokončení nejrůznějších venkovních prací a oprav. Chtěli jste ještě zateplit fasádu? Tak honem do toho, než přijdou první sychravé dny a podzimní mrazíky.
Projekt Nová zelená úsporám – na co a jak čerpat dotace?
Dotační titul Nová zelená úsporám navazuje na velmi úspěšný projekt Zelená úsporám z let 2009 – 2012. V současné době je aktivní Nová zelená úsporám 2014 – 2021, do níž je stále možné zasílat žádosti. Aktuálně jsou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Jak postupovat v případě žádosti a na jaké projekty je možné dotace čerpat?
Hlavní výhody foukané minerální izolace
Druhů izolace je v současné době na trhu poměrně dost a pro naprostého laika je orientace v nich obtížná. Dobře zaizolovaný dům je přitom klíčem k úspoře nákladů i zdravému prostředí v domě. Pojďme se nyní blíže podívat na jeden oblíbený izolant – foukanou minerální izolaci.
Zbytečně drahé zateplení
Stále významnějším parametrem každého rodinného domu je jeho energetická spotřeba. Nebývalý boom proto prožívá zateplování fasád rodinných domů. A stále častěji se zateplovací systémy používají také u novostaveb. Mnohdy se přitom jedná o zbytečnou investici, která má za úkol pouze vylepšit nedostatečné izolační parametry nevhodně zvoleného zdiva, případně napravit běžné chyby.