Zelená střecha – oáza, na kterou můžete získat i dotaci
06.09.2020
Střechy pokryté vegetací se objevují na venkově, ale stále častěji také ve městech, kde kromě estetické funkce přispívají také k lepšímu klimatu, zejména během parného léta. Jak taková zelená střecha vypadá a co všechno musí splňovat, abyste na ni mohli získat dotaci?
Pokud se pohybujeme po chodnících a cestách, ani nás nenapadne zamýšlet se nad tím, jak vypadají střechy domů, kolem kterých denně chodíme, nebo ve kterých dokonce bydlíme. Pokud plochá střecha plní svoji základní funkci, neteče skrz jí do domu a dobře izoluje, je nám prakticky jedno, jak vypadá. Přitom právě zelené střechy, tedy střechy osázené vegetací, mohou zásadně změnit nejen vzhled a atmosféru městských čtvrtí, ale i klima a čistotu vzduchu ve městě.
Kvalitně provedená zelená střecha má mnoho dalších předností a výhod. V prvé řadě funguje jako vynikající izolant – v létě zabraňuje přehřívání střechy, v zimě zase únikům tepla a mrazům. Vegetace na střeše a substrát, ve kterém jsou rostliny vysazeny, absorbuje teplo během parných letních dnů a ovlivňuje i klima v okolí. Pokud by bylo ve městech řádově více zelených střech, teplota by se snížila i o několik stupňů.
Zelené střechy absorbují dešťovou vodu, která by jinak skončila v kanalizaci. Následným odpařováním se zvyšuje vzdušná vlhkost, ve městech se lépe dýchá a méně práší. Rostliny na střechách čistí vzduch a snižují množství CO2.
V neposlední řadě je tady také hledisko estetické. Zelené střechy lahodí oku a při pohledu z vyšších pater dělají z města oázu zeleně, a narušují jinak všude přítomný beton.
Jak může zelená střecha vypadat a co na ní lze pěstovat?
Zelené střechy rozlišujeme na 2 základní typy – intenzivní a extenzivní.
Extenzivní zelené střechy jsou tvořeny mechy a travinami. Jedná se o nízký a nenáročný porost vhodný pro domy, které nemají střechy s vysokou nosností. Tento typ střech je bezúdržbový, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nabízí praktické řešení pro ty, kteří se o střešní zahradu nechtějí nebo nemohou starat.
Intenzivní zelené střechy jsou porostlé i keři a stromy. Na těchto střechách vzniká skutečná zahrada, často doplněná chodníčky, lavičkami apod. V místech, kde jinak na vlastní zahradu nebo dvorek můžete zapomenout, vytváření střešní zahrady luxusní místo k odpočinku, navíc mnohdy s překrásným výhledem na město.
Plánování a realizaci zelené střechy svěřte odborníkům
Pro vytvoření střešní zahrady nebo zelené střechy budete potřebovat hned několik odborníků, kteří vám pomůžou s projektováním i vlastní realizací. Základním parametrem je nosnost střechy. Při propočtech je potřeba vzít v úvahu hmotnost rostlin včetně substrátu, hmotnost dešťové vody a také osob, které se mohou příležitostně pohybovat a střeše. Na střešní plášť se poté nanášejí další vrstvy – penetrace, parozábrana, tepelná izolace, hydroizolace odolná proti prorůstání kořenů, vlastní vegetační substrát a rostliny.
Je naprosto nezbytné, aby materiály jednotlivých izolačních vrstev byly kvalitní a realizaci prováděly odborné firmy. Jedině tak máte jistotu, že zelená střecha bude bez problémů a starostí fungovat mnoho let.
Podrobnější informace k jednotlivým vrstvám najdete zde https://www.makejsmapei.cz/zelene-strechy-jak-na-ne-a-proc-je-vsichni-chteji/.
Zelené střechy a dotace
V rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám lze získat dotaci i na zelenou střechu, a to ve výši 500 Kč za m2. Je nutné splnit několik základních podmínek:
- vrstva substrátu musí být alespoň 8 cm silná, substrát musí být vhodný pro zelené střechy,
- na střeše musí růst alespoň 5 udržitelných druhů rostlin,
- vegetace tvoří alespoň 2/3 plochy střechy,
- i případě intenzivní zelené střechy nesmíte zavlažovat z veřejné vodovodní sítě.
Některá města šla v podpoře zelených střech ještě dále a nabízejí další, vlastní dotační tituly, které vybudování střešní zahrady pro investory ještě více zlevňují. Např. v Brně můžete získat až 1400 Kč na m2 v případě, že střecha má plochu 10 – 1000 metrů čtverečních, plocha zeleně zabírá min. 80 % plochy střechy a střešní zahradu nebudete uměle zavlažovat a vystačíte si s dešťovou vodou.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 15939 krát.
Diskuze k článku
Roman | 03.08.2024 06:38:26
Zelená střecha má svoje výhody i nevýhody, ale celkově výhody převládají. S manželkou jsme o tom dlouho přemýšleli a nechali si zelenou střechu na našem domečku udělat. Vypadá to lépe než jsme čekali.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Jak pečovat o střechu v zimě
V posledních letech nám „paní zima“ ukazuje svou sílu nejen třeskutými mrazy, ale také pořádnou sněhovou nadílkou, čímž řadu z nás umí pěkně potrápit. Zejména majitelé rodinných domků musí řešit řadu problémů. Nastává otázka, kolik střecha vydrží sněhu? Kdy už je množství sněhu příliš velké nebo jak lze sníh bezpečně dopravit na zem?
Zelená střecha jako místo pro odpočinek s důrazem na ekologii
Jedním z netradičních typů střešního pláště je tzv. zelená střecha, která se stává čím dál populárnější vzhledem k rostoucímu zájmu o životní prostředí. Má pozitivní přínos nejen pro majitele domu, ale i pro širokou veřejnost, neboť je vysoce ekonomická, ale také ekologická. Jak vlastně taková zelená střecha vypadá a jak se buduje?
Jak ochočit denní světlo? Světlovody
V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.
Dům s pálenou kráskou
Střešní krytina musí vydržet desítky let, musí být z kvalitního materiálu, lehká a rovněž musí mít dobré izolační vlastnosti. Střecha s pálenou krytinou Röben tyto požadavky do nejmenšího detailu splňuje. Navíc je krásná. A takovou střechu si zaslouží každý dům.
Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Ani v českých zemích není žádnou novinkou.
BESK – betonová střešní krytina vysoké kvality
Již třiadvacet let se můžeme na trhu setkat s betonovými střešními krytinami české firmy BESK spol. s. r. o., které vynikají vysokou kvalitou, především pak pevností a mrazuvzdorností. Vysoká kvalita výrobků však není jediné, čím se firma prezentuje, samozřejmostí je rovněž dokonalý servis.
Novinky ve střešních oknech
Střešní okno již dávno nevnímáme jako pouhý otvor, kterým do podkrovních místností proudí denní světlo. S postupem času se stalo důležitým stavebním prvkem, jež výrazně zvyšuje atraktivitu celého prostoru.
Hrubou stavbou z materiálů KM BETA ušetříte nyní až 40%
Výběr stavebních materiálů pro hrubou stavbu může být snadnější, než se zdá. Pořídíte-li je od jediného osvědčeného dodavatele, ušetříte si starosti i zbytečné náklady. Výhodou e-shopu je i nákup veškerého materiálu na jednom místě a od jediného dodavatele, navíc z pohodlí domova.