Zelená střecha – oáza, na kterou můžete získat i dotaci
06.09.2020
Střechy pokryté vegetací se objevují na venkově, ale stále častěji také ve městech, kde kromě estetické funkce přispívají také k lepšímu klimatu, zejména během parného léta. Jak taková zelená střecha vypadá a co všechno musí splňovat, abyste na ni mohli získat dotaci?
Pokud se pohybujeme po chodnících a cestách, ani nás nenapadne zamýšlet se nad tím, jak vypadají střechy domů, kolem kterých denně chodíme, nebo ve kterých dokonce bydlíme. Pokud plochá střecha plní svoji základní funkci, neteče skrz jí do domu a dobře izoluje, je nám prakticky jedno, jak vypadá. Přitom právě zelené střechy, tedy střechy osázené vegetací, mohou zásadně změnit nejen vzhled a atmosféru městských čtvrtí, ale i klima a čistotu vzduchu ve městě.
Kvalitně provedená zelená střecha má mnoho dalších předností a výhod. V prvé řadě funguje jako vynikající izolant – v létě zabraňuje přehřívání střechy, v zimě zase únikům tepla a mrazům. Vegetace na střeše a substrát, ve kterém jsou rostliny vysazeny, absorbuje teplo během parných letních dnů a ovlivňuje i klima v okolí. Pokud by bylo ve městech řádově více zelených střech, teplota by se snížila i o několik stupňů.
Zelené střechy absorbují dešťovou vodu, která by jinak skončila v kanalizaci. Následným odpařováním se zvyšuje vzdušná vlhkost, ve městech se lépe dýchá a méně práší. Rostliny na střechách čistí vzduch a snižují množství CO2.
V neposlední řadě je tady také hledisko estetické. Zelené střechy lahodí oku a při pohledu z vyšších pater dělají z města oázu zeleně, a narušují jinak všude přítomný beton.
Jak může zelená střecha vypadat a co na ní lze pěstovat?
Zelené střechy rozlišujeme na 2 základní typy – intenzivní a extenzivní.
Extenzivní zelené střechy jsou tvořeny mechy a travinami. Jedná se o nízký a nenáročný porost vhodný pro domy, které nemají střechy s vysokou nosností. Tento typ střech je bezúdržbový, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nabízí praktické řešení pro ty, kteří se o střešní zahradu nechtějí nebo nemohou starat.
Intenzivní zelené střechy jsou porostlé i keři a stromy. Na těchto střechách vzniká skutečná zahrada, často doplněná chodníčky, lavičkami apod. V místech, kde jinak na vlastní zahradu nebo dvorek můžete zapomenout, vytváření střešní zahrady luxusní místo k odpočinku, navíc mnohdy s překrásným výhledem na město.
Plánování a realizaci zelené střechy svěřte odborníkům
Pro vytvoření střešní zahrady nebo zelené střechy budete potřebovat hned několik odborníků, kteří vám pomůžou s projektováním i vlastní realizací. Základním parametrem je nosnost střechy. Při propočtech je potřeba vzít v úvahu hmotnost rostlin včetně substrátu, hmotnost dešťové vody a také osob, které se mohou příležitostně pohybovat a střeše. Na střešní plášť se poté nanášejí další vrstvy – penetrace, parozábrana, tepelná izolace, hydroizolace odolná proti prorůstání kořenů, vlastní vegetační substrát a rostliny.
Je naprosto nezbytné, aby materiály jednotlivých izolačních vrstev byly kvalitní a realizaci prováděly odborné firmy. Jedině tak máte jistotu, že zelená střecha bude bez problémů a starostí fungovat mnoho let.
Podrobnější informace k jednotlivým vrstvám najdete zde https://www.makejsmapei.cz/zelene-strechy-jak-na-ne-a-proc-je-vsichni-chteji/.
Zelené střechy a dotace
V rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám lze získat dotaci i na zelenou střechu, a to ve výši 500 Kč za m2. Je nutné splnit několik základních podmínek:
- vrstva substrátu musí být alespoň 8 cm silná, substrát musí být vhodný pro zelené střechy,
- na střeše musí růst alespoň 5 udržitelných druhů rostlin,
- vegetace tvoří alespoň 2/3 plochy střechy,
- i případě intenzivní zelené střechy nesmíte zavlažovat z veřejné vodovodní sítě.
Některá města šla v podpoře zelených střech ještě dále a nabízejí další, vlastní dotační tituly, které vybudování střešní zahrady pro investory ještě více zlevňují. Např. v Brně můžete získat až 1400 Kč na m2 v případě, že střecha má plochu 10 – 1000 metrů čtverečních, plocha zeleně zabírá min. 80 % plochy střechy a střešní zahradu nebudete uměle zavlažovat a vystačíte si s dešťovou vodou.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 16651 krát.
Diskuze k článku
Roman | 03.08.2024 06:38:26
Zelená střecha má svoje výhody i nevýhody, ale celkově výhody převládají. S manželkou jsme o tom dlouho přemýšleli a nechali si zelenou střechu na našem domečku udělat. Vypadá to lépe než jsme čekali.
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Střecha na klíč – kompletní realizace od nařezání krovu, výroby střešních tašek až po pokládku s instalací klempířiny a hromosvodu
Stavba „na klíč“ může mít více podob. Firma vám postaví střechu z nakoupeného materiálu a s najatými řemeslníky. Jiná firma na vlastní pile nařeže stavební řezivo, ve vlastní výrobně vyrobí betonové střešní tašky a s pomocí vlastních zkušených zaměstnanců vám střechu položí kdekoliv v České republice. Kterou firmu si vyberete?

Střecha dělá dům
Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.

Dodatečný komín je výkonný, flexibilní a elegantní
Hledáte spolehlivý komínový systém pro svou stavbu? Rekonstruujete a zvažujete nejvýhodnější řešení otopné soustavy? Dodatečný komín Schiedel je zárukou kvalitního výkonu, vykazuje vysokou flexibilitu při instalaci, a navíc se stane stylovým doplňkem vašeho domu. Můžete si jej snadno sestavit svépomocí.

Dům s pálenou kráskou
Střešní krytina musí vydržet desítky let, musí být z kvalitního materiálu, lehká a rovněž musí mít dobré izolační vlastnosti. Střecha s pálenou krytinou Röben tyto požadavky do nejmenšího detailu splňuje. Navíc je krásná. A takovou střechu si zaslouží každý dům.

Střecha a přívaly sněhu - nenechte se zaskočit
Přicházející zima a s ní spojené přívaly sněhu a mráz představují pro naše domy skutečně tvrdou zkoušku. Sebemenší nedostatek nebo i drobná netěsnost u stavby se může hrubě vymstít. Jedním z citlivých míst každého domku, chaty nebo chalupy je střecha. Nezapomínejme, že musí udržet masy sněhu, odolat sněhovým vánicím a přečkat teploty hluboko pod bodem mrazu.

Kompletní realizace střech včetně výroby vlastní betonové krytiny
Pokud stavíte dům nebo se chystáte na kompletní rekonstrukci střechy, stojí před vámi nelehký úkol výběru realizační firmy, která celou stavbu nebo rekonstrukci střechy zaštítí. Kromě výrobců, tesařů, pokrývačů a dalších subdodavatelů existují také firmy, které vše realizují vlastními silami s vlastními kmenovými zaměstnanci od výroby střešní tašky až po její položení. V čem jsou výhody takové realizace?

KM Beta - střecha šitá na míru
Střešní taška KM Beta je vysoce pevná krytina přesného tvaru. Je vyráběna osvědčenými technologiemi a dosahuje prvotřídní kvality. Jednu z jejích největších výhod představuje absolutně bezstarostná údržba a dlouhá životnost. Ze zkušeností totiž lze říci, že krytina KM Beta má životnost až 100 let.