Střecha nad hlavou v mnoha podobách
19.04.2007
Lidé, alespoň v Evropě, jsou bytosti zhýčkané civilizací a těžce snášející výkyvy povětrnosti, před kterou se ukrývají do svých domů. Dobrá střecha je proto synonymem pohodlí a bezpečí. Ne nadarmo se říká „mít střechu nad hlavou“…
Střecha v současném pojetí je stavební konstrukce, která ukončuje stavbu v horní části a chrání ji proti povětrnostním vlivům – slunečnímu záření, větru, v našich podmínkách ale hlavně proti vodě (respektive sněhu) a chladu. Skládá se z nosné konstrukce, střešní krytiny a případně nějaké formy zateplení. Obecně může být střecha plochá nebo sklonitá.
Provedení a tvar střechy jsou nejčastěji dány místními klimatickými podmínkami, kulturními zvyklostmi a tradicemi. Zpravidla platí, že to, co a jak se v dané oblasti používá, má svůj dobrý důvod (což se netýká jen střech…). Když to trochu obrátíme, střecha bezvadně fungující na tropickém ostrově nebude vhodná pro Skandinávii a naopak. Přestože tedy existují stále nové a nové materiály a technologie, vždy je vhodné z místních podmínek vycházet.
Zatímco v tropech jsou střechy tradičně většinou ploché, v horských oblastech s velkým množstvím sněhu se používají z pochopitelných důvodů značně šikmé. U nás, v mírném pásu, se lze v současnosti setkat s oběma typy, ačkoliv střechy sklonité tu mají přece jen hlubší kořeny. Ploché střechy se začaly ve větší míře používat až během industrializace a rozsáhlé výstavby obytných domů, přičemž hlavním důvodem byla nejen cena, ale i moderní architektonické směry. Z hlediska odvodu vody je však nepochybně výhodnější střecha sklonitá. Jak potvrdí každý, kdo bydlí v domě s plochou střechou, i do té sebelépe udělané začne časem zatékat…
U sklonitých střech existuje řada typů. V našich krajích je historicky nejběžnějším typem střecha sedlová, kterou jistě každý zná. Na složitějších budovách nebo spojováním více budov vznikají propojením sedlových střech její varianty – střecha křížová či polokřížová.
Pultová střecha je jakoby polovinou střechy sedlové, jde o prostou nakloněnou rovinu. Dříve byla k vidění hlavně na různých přístavcích a domech na hranicích pozemků, nyní se opět objevuje v souvislosti s budováním ekologických domů využívajících sluneční energie.
Střecha mansardová, pojmenovaná podle francouzského architekta Mansarda, má mezi hřebenem a okapem dvě střešní roviny různého sklonu.
Na samostatně stojících stavbách, nejčastěji čtvercového půdorysu, bývá k vidění tzv. stanová střecha, mající tvar jehlanu. Kromě domů se používala také na věžích kostelů, hradů apod. Na těch také bývají různé báně, tvarované dle období a stavebního slohu. I ty jsou druhem střechy.
Kromě uvedených nejběžnějších druhů existuje ještě mnoho dalších typů a jejich kombinací. V některých krajích jsou časté střechy půlkulaté, připomínající kopule hvězdáren, jinde se objevují hrany v kombinaci s oblouky. Moderní architektura s sebou přináší střechy složitých nejednoznačných podob, různé „bio“ tvary inspirované přírodou a fraktálovou geometrií apod. Příkladem budiž plánovaná nová budova Národní knihovny v Praze, budící kontroverzní ohlasy.
Ať už ale je střecha jakéhokoliv tvaru, měla by být kvalitně provedena a plnit účel, pro který je určena – chránit budovu a to, co je uvnitř.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archív firem Bramac, Střechy Novák
Články s podobnou tématikou
Řešení pro ploché střechy
Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh
Více světla i pohodlí se střešním oknem
Střecha dělá dům
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Střechy a příslušenství
Článek byl zobrazen 26712 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Ani v českých zemích není žádnou novinkou.

Střecha pro rodinný dům i vysokohorskou chatu
Střešní systém KM Beta již chrání a zároveň zdobí dlouhou řadu rozmanitých objektů, mezi kterými jsou nejen rodinné a bytové domy, ale také mnohé veřejné stavby. Použití krytiny KM Beta není omezeno nadmořskou výškou či typem stavby, KM Beta se hodí pro vysokohorské chaty i pro průmyslové budovy.

Vybíráte střešní okna? Pomůžeme vám
Po mimořádně horkém létě se mnozí nemohou dočkat chladnějších měsíců. Kromě pestrých barev opadávajícího listí s sebou však podzim zpravidla přináší také častější dešťové přeháňky, plískanice a ostrý studený vítr. Podzimní sychravo pak znenadání vystřídají třeskuté mrazy.

Jak v zimě uchránit zasněženou střechu před zřícením
V souvislosti se sněhovou kalamitou, která postihla v uplynulých dnech také naše území, vydal Hasičský záchranný sbor ČR několik doporučení, které by si měli vzít k srdci majitelé všech objektů a provést vždy během zimy, kdy hustě sněží, několik opatření.

Ploché střechy, PUR IZOLACE® a fotovoltaika
Současná situace v Evropě vede využití obnovitelných zdrojů energie. Rozšířeným zdrojem je fotovoltaika. Ploché a mírně skloněné střechy jsou vhodné pro toto využití. Před montáží je však důležité zamyslet se nad stavem střechy a izolací. Pozdější opravy mohou být drahé, nebo i velmi komplikované.

Betonové tašky TERRAN jsou naladěny na budoucnost
Odborníci, kteří se zabývají budoucností střech našich domů, dokáží hlavní směry vývoje střech a střešních krytin popsat již dnes. Zájemce o betonové střešní tašky TERRAN potěší, že jejich výrobce na tyto trendy reaguje a jeho nabídka je plně kompatibilní s požadavky, které budou kladeny na střechy v letech příštích.

Pálené střešní tašky se hodí na chalupu i moderní dům
Pálené střešní tašky jsou po mnoho let velmi oblíbenou střešní krytinou a jejich popularita stále roste. Tento léty osvědčený materiál vyniká totiž spoustou předností, jako je vzhledová a barevná stálost, dlouhá životnost a vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům. Navíc jsou pálené střešní tašky vyráběny z tradičního přírodního a ekologického materiálu.

Střecha a přívaly sněhu - nenechte se zaskočit
Přicházející zima a s ní spojené přívaly sněhu a mráz představují pro naše domy skutečně tvrdou zkoušku. Sebemenší nedostatek nebo i drobná netěsnost u stavby se může hrubě vymstít. Jedním z citlivých míst každého domku, chaty nebo chalupy je střecha. Nezapomínejme, že musí udržet masy sněhu, odolat sněhovým vánicím a přečkat teploty hluboko pod bodem mrazu.