PUR IZOLACE – tepelné izolace v létě?
24.07.2021
Rozhodně to zní paradoxně – tepelné izolace v létě, ale opak je pravdou. Z hlediska tepelných izolací střech je opomíjen efekt funkce izolace střechy proti teplu, respektive prohřívání objektu vlivem intenzivního slunečního svitu a vysokých teplot v letních měsících, v tzv. tropických dnech.
Například v roce 2017 a 2019 to bylo celkem 39 dní, v roce 2018 dokonce 47 dní. Definice tropického dne znamená teplotu, která vystoupila nad 30 ° C, přičemž české rekordy dosahují až 37 °C. Samozřejmě v takovém období nedochází ani v noci k výraznému poklesu teplot a střechy jsou z tohoto pohledu významným zdrojem a akumulátorem nežádoucí tepelné energie. Platí to obzvláště u krytin černé barvy, ať už se jedná o asfaltové pásy, asfaltové nátěry nebo dnes moderní černé betonové střešní tašky.
Není to nic nového, je to jednoduchá fyzika, kde různé barevné odstíny mají různou odrazivost a zároveň různou pohltivost. Barevné spektrum obsahuje dvě krajní hodnoty - bílou a černou. Tedy, bílá je nejvíce odrazivá a nejméně pohltivá a černá naopak. Vysoká pohltivost černé barvy potom způsobuje rychlé a intenzivní zahřívání povrchu a celkové hmoty. Absorpce tepla je též závislá na struktuře hmoty. Budeme-li tento poznatek promítat do izolace střech, kdy v létě požadujeme funkci izolace proti teplu, jsou černé povrchy vysoce negativní. Ale nejenom černá je tepelně pohltivá, např, typická červenohnědá má též značnou pohltivost.
Je-li střešní konstrukce opatřena černým, červenohnědým nebo obecně tmavým povrchem, dochází v tropických slunných dnech k velmi intenzivnímu prohřívání. Toto prohřívání prostupuje z exteriéru (od vnějšího povrchu konstrukce) směrem dovnitř, tzn. zahrnuje i tepelně izolační vrstvu a další nosné konstrukce, případně i vzduchové mezery. Jelikož v tropických dnech i noční teploty jsou vyšší, nedojde při delší řadě tropických dní k vychládání konstrukce v noci, tepelně izolační vrstvy potom působí kontraproduktivně. Vzniká tzv. fázový posun teplotního kmitu. Je zde nějaké řešení?
Izolační systém PUR IZOLACE nabízí z tohoto hlediska velmi jednoduché řešení: vysoce účinný tepelný izolant na bázi tvrdé polyuretanové pěny (2x lepší než polystyren) je nanesen na téměř jakoukoliv střešní konstrukci (nikoliv šikmé střechy 45°). Na povrch této min. 35 mm silné vrstvy je nanesena vrstva speciálního bílého nátěru, který má hlavně funkci UV ochranné vrstvy pur pěny a zároveň má dobrou odrazivost. V létě tedy tento systém velmi účinně zamezí prohřívání povrchu střechy a tím celé konstrukce. V zimě by však bylo přínosné, kdyby docházelo k prohřívání střech, ale bílý odrazivý nátěr samozřejmě funguje i v zimě, tzn. střecha se v zimním slunečním dni také nezahřívá. V tomto případě přebírá potřebnou funkci podkladní vrstva izolantu z polyuretanové pěny, která zabraňuje nadměrným únikům tepla v tomto období. Zcela nadstandardním přínosem je fakt, že vrstva je bezespará a vodotěsná, přináší tedy absolutní hydroizolaci. Navíc - je pochůzná z hlediska obslužnosti povrchu střechy. Toto řešení zatíží statiku střešní konstrukce cca 2,5 kg/m2, což je naprosto zanedbatelné. Vrstva se nemusí nijak mechanicky kotvit, celoplošně je přirozeně spojena s podkladem, nepoškozuje původní krytiny.
Aplikace tohoto lety ověřeného systému je možná na široké spektrum objektů – rodinné domy, bytové a panelové domy, objekty občanské vybavenosti atd. Snížení teplot v létě nachází uplatnění i zemědělství (živočišná výroba) a průmyslu (skladovací a výrobní haly). Nízká hmotnost nezatěžuje nosné konstrukce, systém nevyžaduje mechanické kotvení, tzn. narušení podkladu vrtáním kotev.
Tvarově složitá střecha RD
Naskýtá se také množství typů krytin, na které lze tento systém aplikovat:
- stávající klasické asfaltové krytiny (na betonovém nebo dřevěném podkladě)
- stávající vlnitý nebo trapézový plech (ocelový nebo hliníkový)
- stávající falcovaný plech (pozinkovaný, titanzinek, měď)
- stávající vlnitý eternit a laminát, falcovaný plech
nebo jakkoliv komplikovaně tvarované povrchy střech, např. z betonu, OSB desek, laminátů a dalších kompozitů. Na trapézových nebo vlnitých podkladech dochází použitím speciální vyrovnávací tkaniny k vytvoření rovné plochy.
Izolační systém PUR IZOLACE je certifikovaným produktem PUR IZOLACE s.r.o. Litoměřice, a nátěry produkuje DENAS a.s., kdy všichni zúčastnění patří to skupiny BAL, Barvy a laky Hostivař a.s. Veškeré komponenty jsou české výroby. Návrh izolace každého objektu je prováděn individuálně na základě pečlivé odborné analýzy jeho stavu. Prohlídky a návrhy jsou vždy zdarma.
-PR článek -
Článek byl zobrazen 10257 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zateplování a izolace
Nová okna nebo zateplení oken stávajících?
Výměna oken za zcela nová vám zaručí maximální možnou tepelnou izolaci. Téměř stejných výsledků však můžete dosáhnout i při výrazně nižších nákladech – díky výměně skel za izolační dvojskla lepších kvalit. V takovém případě navíc nepotřebujete stavební povolení, řemeslníci nadělají mnohem méně nepořádku, výměna je rychlá a je možné ji provést za běžného provozu.
Povinný údaj o spotřebě energie
Úspory energie a jak ušetřit roční energetické náklady na provoz budovy skloňujeme ve všech pádech. Jak se dovíte, kolik stojí roční provoz domu, který plánujete koupit? Jak zjistíte, zda získáte dotace například na instalaci tepelného čerpadla, solárního kolektoru nebo kotle na biomasu? Pro přehledné ocenění stavby slouží Průkaz energetické náročnosti budovy.
Jak rekonstruovat starou chalupu? Stavte (se) na pěnu jako pan Koutný
Nacházíme se v malé obci na Vysočině. Vítá nás přátelský muž v montérkách a s pivem v ruce. Pustil se do rekonstrukce staré chalupy po svých předcích a zve nás na pěnu. Ne však na ledajakou. Vedle chalupy totiž stojí několik big bagů šedivých kamenů, se kterými si pohazuje jeho dcera. A ačkoliv jsou kameny ze skla, pan Koutný je však v klidu, zranit se nemůže. Paradox? Ne, jde totiž o pěnové sklo.
Nová Zelená Úsporám light
Vítejte v roce 2023, v roce, ve kterém se podařilo Státnímu fondu životního prostředí spustit program, který je otevřen zateplování, a to i lidem, kteří nemají potřebnou hotovost.
Jak co nejlépe zateplit dům?
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.
Nevyhazujte peníze oknem. Pěnová izolace vám ušetří až 70 % nákladů na vytápění!
Kdyby vám někdo na ulici řekl, že postříká váš dům izolačním sprejem a vy díky tomu ušetříte až 70 % nákladů na vytápění, odmítli byste ho? Nejspíš ne. A přitom právě takové úspory můžete dosáhnout v případě, že svůj dům zateplíte Chytrou pěnou. Stříkanou izolací, která se skutečně nanáší podobně jako sprej. Na rozdíl od něj ale po dopadu na povrch mnohonásobně nabývá a získává vlastnosti, které ji staví do pozice jednoho z nejlepšího izolantu na trhu.
Sanace vlhkého zdiva jako účinný boj s plísní
Pokud se ve vašem domě, bytě, nebo třeba na chalupě objevila na stěnách plíseň, je nutné s ní začít okamžitě bojovat. Jestliže je z místností cítit všudypřítomnou vlhkost a nepříjemný zápach, musíte plíseň najít a co nejdříve zničit. Její vlákna totiž pomalu rozkládají napadený materiál a navíc by se její přítomnost mohla v budoucnu projevit i na vašem zdraví.
Víte, co rozhoduje při volbě zateplení domu?
Zateplení jednotlivých částí rodinných domů je v posledních letech velmi často rozebíranou otázkou. Jednotlivé druhy zateplení rodinných domů mají jediný úkol – snížit výdaje domácností za vytápění. Jednotlivé firmy se předhání v tvrzení, že jejich způsob a metoda zateplení je pro domácnosti nejlepší. Existují ale parametry, na kterých se můžete přesvědčit, jestli je to opravdu pravdivé tvrzení. Jaké to jsou?