Hlavně na podzim nezapomínejte na čištění okapů
14.10.2018
K podzimu neodmyslitelně patří spadané listí, které se ve velkém objevuje nejen na naší zahradě a v okolí domu, ale také často končí v okapech. Pokud tedy chceme, aby okapy fungovaly tak, jak mají, musíme se před příchodem zimy postarat o jejich důkladné vyčištění. Zajistíme jim tak delší životnost a vyhneme se i spoustě problémů. Jak tedy správně vyčistit okap?
Čištění okapů by mělo patřit k základním pracím, na které je nutné si při péči o dům vyhradit čas. Přestože jde o činnost nepříliš oblíbenou a v některých případech i nebezpečnou, neměli bychom se jí vyhýbat. Jak často je třeba čištění okapů provádět závisí na tom, kde se náš dům nachází – tedy kolik stromů roste v jeho blízkosti, jaké množství ptactva se v jeho okolí vyskytuje a také z jakého materiálu a v jakém stavu se nachází střešní krytina. Doporučováno je provádět čištění dvakrát ročně a to na jaře a na podzim. Okapy je třeba prohlédnout a zbavit je nejen spadaného listí, ale také písku, hlíny či ptačího trusu. Vítr do nich dokáže zavát spoustu nečistot.
Proč je čištění okapů důležité?
Pravidelné čistění okapů zamezí ucpávání okapových svodů, nedochází k zanášení odtokových kanálků a okapových vpustí a také se tím vyhneme poškození střešních říms. Je tak možné ušetřit spoustu peněz, které by bylo třeba jinak vynaložit na jejich opravu. V zanesených a nečištěných okapech se drží přebytečná voda, kvůli které pak okapy rychle reznou.
Jak na to?
Čistění okapů je složité z toho důvodu, že do nich ze země nevidíme a jsou vždy umístěny vysoko nad námi. Snadnější to mají majitelé bungalovů a nižších domů se sedlovou střechou. Ti si většinou zvládnou okapy vyčistit sami. U vyšších rodinných domů to může být někdy problém, stejně tak jako u městských činžovních budov, proto se na tyto práce často objednávají firmy se specializací na výškové práce.
Čištění okapů svépomocí
Pokud jste přesvědčení, že vyčistit okapy dokážete na svém domě, chatě či chalupě sami, pak máte několik možností, jak to provést.
1. žebřík + smeták
Lezení po žebříku, který nejde pořádně stabilizovat, může být dosti nebezpečné. Je to však jeden ze způsobů, jak se můžeme zbavit nečistot v okapech. Žebřík opřeme o dům a pomocí smetáčku okap vymeteme. Tato metoda je však nevýhodná v tom, že máme umožněno vyčištění vždy tak jednoho metru okapu, poté musíme ze žebříku slézt, posunout jej a znovu vylézt nahoru. Je to zdlouhavé, nepohodlné a na nestabilním žebříku i nebezpečné.
2. výsuvná teleskopická tyč
Asi nejlepším řešením, jak vyčistit okapy, aniž bychom museli někam složitě šplhat a ohrožovat tak své zdraví, je pořízení teleskopické tyče. Ta dosáhne do výšky až 5 metrů a přitom zůstane stabilní. Délka je regulována objímkou a upevňovacím šroubem. Okapy tak můžeme čistit pohodlně ze země a nemusíme se nikam šplhat. Maximálně si můžeme pomoci dostat se výš spodními příčkami žebříku. Násady na teleskopické tyči se navíc dají vyměňovat, takže ji využijeme nejen pro čištění okapů, ale také pro další práce okolo domu. Násada určená na čistění okapů je vybaveny kloubem a tak je umožněno nastavení správného úhlu pro čištění. Nejdříve však stěrkou, která je umístěna na opačné straně násady, shrneme nečistoty a až poté kartáčem okap dočistíme. Výhodou teleskopické tyče je, že je snadno skladovatelná a nezabere tak téměř žádné místo.
3. robotický čistič
S čištěním zanesených okapů nám může pomoci také robotický čistič, který může pracovat samostatně, nebo jej můžeme ovládat pomocí dálkového ovládání na vzdálenost až 15 metrů. Robotický čistič stejně jako teleskopická tyč eliminuje riziko úrazu při čištění okapů. Je vybaven čisticí hlavou s gumovými vyhazovači nečistot, kartáči a lopatkami, které zbaví okapy listí, větviček, jemného prachu i ptačího trusu. Jakmile se čistič zašpiní, stačí jej umýt pod tekoucí vodou. Jeho výhodou jsou malé rozměry a lehkost, za nevýhodu je pak považována poměrně vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo 7 tisíc korun. Odměnou za vynaloženou investici je však jednoduché a bezpečné čištění okapů.
Jak udržet okapy čisté?
Jakmile máme okapy dokonale vyčištěné, měli bychom se zaměřit na to, jak je co nejdéle takto udržet. Můžeme do nich instalovat například plastovou mřížku, která je bude před všemi možnými nečistotami chránit. Listí nebude ulpívat uvnitř okapu, ale vítr jej snadno odfoukne až na zem. Tyto mřížky jsou k sehnání u výrobců okapů a dají se pořídit také do svodů, kde hrozí, že listí ucpe kovovou vpusť.
- jpa -
Foto: archiv firem Fiskars, iRobot
Další články z rubriky
Nemít bezpečnostní prvky na střeše rodinného nebo bytového domu je hazard
Vybíráte žebřík nebo schůdky do domácnosti? Myslete hlavně na bezpečnost!
Je asfaltový šindel vhodná střešní krytina?
Článek byl zobrazen 21998 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Střecha dělá dům
Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.
Jak odstranit starou eternitovou střechu?
Přestože jsou eternitové střešní krytiny pro svou zdravotní nebezpečnost již zakázány, stále jsou na střechách mnoha domů, chat a chalup k vidění. Pokud je to případ i vaší nemovitosti a rozhodli jste se eternitovou střechu konečně odstranit, je třeba vědět, že jak na to. Odstraňování svépomocí je zakázáno, tak jak si poradit? A co se starým eternitem?
Jak probíhá rekonstrukce šikmé střechy rodinného domu?
Rodinné domy postavené před 40 i více lety byly navrhovány dle tehdy platných norem, trendů, možností stavebníků i dostupnosti materiálů. S rostoucími cenami energií i tlakem na jejich úsporu s ohledem na dopady na životní prostředí, řeší mnoho majitelů RD co nejrychlejší a nejsnazší cestu k úsporám. Jednou s cest je zateplení nebo rekonstrukce střechy. Jak taková rekonstrukce probíhá?
Oplechování střechy ochrání vaší střešní krytinu i konstrukci
Žádná střecha se neobejde bez klempířských prvků, které chrání střešní konstrukci před zatékáním. U oplechování a lišt je velmi důležité, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů a přesně seděly na danou střechu.
Lehká střecha nad hlavou
Slyšeli jste o bezúdržbové krytině? Dobrá cena, rychlá a snadná pokládka, žádná údržba a minimální váha jen 5 kg/m2 jsou hlavními výhodami lehkých střešních krytin z pozinkované oceli s ochrannou vrstvou z HB Polyesteru.
Vše a ještě více o střešních taškách TERRAN
Vybíráte novou střechu nebo plánujete rekonstrukci a potřebujete poradit? Mezi oblíbené patří v posledních letech střešní krytiny TERRAN, které nabízí široký sortiment, bohatý výběr barev a tvarů, výborné služby a jako jediné mezi výrobci betonových střešních krytin až 50 letou záruku.
Výměna střešních oken – jak a kdy k ní přistoupit?
Odkládáte výměnu starého střešního okna? Bojíte se zdlouhavé a špinavé rekonstrukce? Moderní okna disponují lepšími technickými i energetickými parametry a výrazně domu přidají na estetické hodnotě. V dnešním článku si povíme jak na rychlou a přesto kvalitní výměnu.
Proč jsou střešní krytiny TERRAN skvělou volbou?
Obliba betonových tašek TERRAN rok od roku roste. Investoři na nich oceňují vysokou kvalitu, široký sortiment, bohatý výběr barev a tvarů a unikátní až 50letou záruku. Realizační firmy s nimi rádi pracují, protože je nabízí široká síť prodejců a typická je pro ně vysoká kvalita služeb.