Odborník radí: Připravte střechu a okapy na zimu!
29.10.2012
Loňská sněhová nadílka zaskočila nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy „zdobily“ nedostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Podle údajů pojišťoven jsou škody poslední 3 roky extrémně vysoké. Jsme snad my, majitelé domů, nepoučitelní?
Společně se Štěpánem Láškem ze společnosti Lindab, která vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny, určené i do extrémních podmínek, jsme připravili základní přehled bezpečnostních prvků střech. Zeptali jsme se, jaký typ a kolik prvků vybrat do konkrétní sněhové oblasti. Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhé zimy také v budoucích letech. Myslete na nejdůležitější - PREVENCI - je nejvyšší čas postarat se o svůj dům i bezpečí!!!
Jaké jsou základní druhy střešních bezpečnostních prvků proti sněhu?
Správně hovoříme vlastně o bezpečnostním systému střech, protože obsahuje široký sortiment prvků zajišťující jak bezpečný pohyb osob po střeše, tak ochranu střechy, okapů a přilehlých prostor před náporem sněhu. Máme několik typů sněhových zachytávačů, mohou být trubkové, někdo to nazývá tyčové, což jsou dvě nebo tři trubky nad sebou, které vytvoří dvacet až třicet centimetrů vysokou zábranu. Ta zabrání, aby těžký a mokrý sníh nahromaděný na střeše sjel nekontrolovaně dolů a způsobil škodu. Dalším typem jsou sněhové zábrany deskové. Ty jsou tvořeny kovovým roštem, nebo perforovanou deskou, proto se jim říká deskové. Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Představuje to estetický způsob, jak se dá sníh na střeše zadržet, zvláště pokud se stavba nachází například v přírodní rezervaci. Dalšími bezpečnostními prvky jsou rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky. Ty ovšem neslouží k udržení sněhu na střeše, ale pouze sjíždějící masu sněhu roztrhá na menší díly, které odpadávají z okapové hrany po menších kusech.
Je u sněhových zachytávačů důležitý materiál, z kterého jsou vyrobené? Jaký se volí?
Není ani tolik důležitý materiál, ale spíše bezchybná funkce zábran a jejich vhodnost pro danou krytinu. Důležité je, aby měl systém odpovídající evropský atest a garantovanou nosnost, která záleží také na použitém materiálu, ale zejména na způsobu a četnosti kotvení prvků do střešní krytiny. Rozhodně neřešte ochranu vašeho domu samovýrobou nebo svépomocí. Z praxe známe případy, kdy majitelé doplatili na to, že si nechali místo originálních zachytávačů namontovat klempířem vyrobené zábrany, které nevydržely nápor sněhu a pojišťovna odmítla škodu hradit právě z důvodů neoriginality systému. Nehledě na to, že padající sníh může kromě hmotných škod způsobit i vážná zranění a ta se vyčíslit nedají.
Na čem ještě záleží při výběru sněhových zachytávačů a zábran?
Obecně záleží na sněhové oblasti, na délce střechy od okapu k hřebeni a na jejím sklonu. Výběr a především počet zábran určují návrhové tabulky vydané výrobcem zábran. Sněhové pásmo je dáno tzv. sněhovou mapou, která je přílohou normy „Zatížení stavebních konstrukcí“ a je vytvořena dle podkladů Hydrometeorologického ústavu. Platí, že čím delší bude střecha, tím více sněhu bude působit na sněhovou zábranu, která je namontována nad okapem. Stejně tak platí, že čím bude větší sklon střechy, tím větší kinetický nápor může být sněhem vyvinut na sněhovou zábranu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech v délce střechy. Ve Skandinávii, kde panují extrémní podmínky, se osvědčil systém Lindab Protectline, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Například trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčený a levnější systém Safety se snadnou montáží. Výběr zachytávačů a ostatních bezpečnostních prvků rozhodně doporučuji konzultovat s projektantem a výrobcem krytiny. Případně, že jde o starší rodinný domek nebo nevyhovující krovy, je třeba poradit se také se statikem.
Jak se tedy zachytávače na střeše správně rozmisťují?
V případě vyššího zatížení a potřeby více řad zábran, musí být jednotlivé řady rozmístěny rovnoměrně po celé délce střechy. Pokud máme stavbu v mírnější sněhové oblasti a zábrany nám masu sněhu udrží v jedné řadě, tak se nainstaluje zábrana pouze k okapové hraně. Pokud se jedná o vyšší sněhovou oblast a bude tím pádem třeba použít například dvou řad, umístí se druhá řada do poloviny délky střechy, myšleno po sklonu. Většina území se nachází v 1-4. sněhové oblasti, kde je průměrná hodnota zatížení sněhem mezi 70 -250 kg sněhu na m2, což odpovídá 14 - 40 cm vrstvě mokrého sněhu. V horské oblasti však bývá zatížení střechy vyšší než 320 kg/m2. Neznamená to ovšem, že by sněhové zábrany musely být po celém obvodu střechy. Samozřejmostí jsou nad vchody, chodníky, parkovišti nebo tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek. Naopak, v místech kde nebezpečí nehrozí, si můžeme dovolit nechávat sníh volně sjíždět ze střešních ploch. Ulehčíme tak krovům a vyhneme se potížím s rychlým táním větší masy sněhu v jarních měsících.
Pro více informací, návrh a výpočet vhodného zastřešení a bezpečnostních systémů nebo cenovou kalkulaci kontaktujte: stepan.lasek@lindab.com
www.lindab.cz; www.lindabstrechy.cz
Srovnání nákladů na provedení střechy nížina versus hory:
Ceny jsou uvedeny bez DPH pro výrobky firmy Lindab povrchovou úpravu pozink.
Věděli jste?
Předchozí články firmy LINDAB:
Zdařilá rekonstrukce a novostavba
Dvě novinky na střechu
Nové trendy v okapových systémech
Jaký vybrat okap?
Lehká střecha nad hlavou
Dvakrát delší záruka - okapy na celý život
Střecha je štít a koruna pro váš dům
Okapy v zimě – jak zabránit poškození
Zdroj:
Lindab s.r.o. - divize PROFIL
Sídlo a výrobní závod Praha
Na Hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 Ruzyně
tel: +420 233 107 200
info@lindab.cz
Výrobní závod Hustopeče (bývalá společnost ROVA-CZECH)
Javorová 1A/788
693 01 Hustopeče
tel: +420 519 360 181
info@lindab.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 16095 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Střechy a příslušenství
Jak postupovat při natírání plechové střechy?
Klasické plechové střechy, které jsou nejčastěji k vidění na chatách a chalupách, mají své příznivce i odpůrce. Mají spoustu výhod, ale problémem bývá je udržet v dobré kondici. Čas od času je tak třeba obnovit jejich povrch vhodným nátěrem. Jak tedy postupovat při natírání plechové střechy? A jaká barva je na tento typ střech nejvhodnější?
Střecha pro rodinný dům i vysokohorskou chatu
Střešní systém KM Beta již chrání a zároveň zdobí dlouhou řadu rozmanitých objektů, mezi kterými jsou nejen rodinné a bytové domy, ale také mnohé veřejné stavby. Použití krytiny KM Beta není omezeno nadmořskou výškou či typem stavby, KM Beta se hodí pro vysokohorské chaty i pro průmyslové budovy.
Zateplení domu a rekonstrukce střechy – střešní krytiny SATJAM
Mnoho našich čtenářů využívá nebo plánuje rekonstrukci domu s využitím dotací z programu Zelená úsporám. Společně se zateplením fasády se pak mnohdy pouští i do „větších akcí“, většinou spojených s nástavbou, přístavbou nebo výměnou střešní krytiny nebo společně se zateplením vymění alespoň okapový systém.
Střešní krytina lepší než tradiční bobrovka? Betonová taška Rundo
Nenasákavost, stálost barev i tvaru, vysoká mechanická odolnost a také schopnost chránit dům před rozmary počasí – tím vším vynikají betonové střešní tašky Mediterran. Svým vzhledem, vlastnostmi i snadností zacházení předčí dokonce i takzvané bobrovky, které jsou tolik oblíbené pro svůj tradiční vzhled. Vizuální dojem je tak dokonalý, že rozdíl nepozná ani odborník.
Řešení pro ploché střechy
Společnost Lindab přináší řešení pro obyvatele panelových domů, kteří mají vleklé problémy se zatékáním do ploché střechy nebo pro ty, kteří uvažují o realizaci obytné střešní nástavby.
Konstrukce pro vaši střechu? Příhradové vazníky, samozřejmě!
Jedny z nejpoužívanějších střešních konstrukcí jsou v dnešní době dřevěné příhradové vazníky, které vynikají svou variabilitou a efektivitou. Vytvářejí prostorové střešní konstrukce nesoucí střešní plášť i podhled. Jejich výhodou je vysoká úspora řeziva, rychlá montáž konstrukce, vysoká tuhost a také nízká hmotnost.
J.T.Střecha – kompletní servis pro vaši střechu
Plánujete novou střechu nebo její rekonstrukci? Pak vybírejte dodavatele střešní krytiny a realizační firmu opravdu pečlivě. Střecha musí několik desítek let odolávat povětrnostním vlivům, dešti i sněhové nadílce, chránit dům před zatečením a únikům tepla. Co obnáší stavba nové střechy nebo její rekonstrukce?
Speciální nano impregnace ochrání beton i kámen daleko lépe
Některé materiály potřebují ochranu navíc, pokud chceme prodloužit jejich životnost a zvýšit funkčnost. A to platí i ve stavebnictví. K tradičním a dnes velmi oblíbeným materiálům, které se stávají nejen funkčním, ale i dekorativním prvkem, patří kámen a beton.