Nejste spokojeni s výškou místnosti? Pomožte si trikem
14.08.2006
V některých místnostech můžeme mít opravdu pocit, že na nás strop jakoby padá, jinde jsou zase stropy vysoké příliš. Aniž bychom museli zasahovat do samotné výšky stropu, lze si pomoci optickým klamem.
Optimální výška obytné místnosti je okolo tří metrů, přičemž by neměla být nižší než 2,60 m. Ve standardních bytech či domech problém s vysokým či nízkým stropem pravděpodobně nikdy nebudeme muset řešit. V upravených půdních vestavbách, na chatách či chalupách, ve starších domech nebo v jiných atypických objektech se naopak s nevyhovující výškou stropu můžeme setkat velmi často.
Strop příliš vysoko
Pokud se chceme pouštět do stavebních úprav, lze při této příležitosti vyřešit i výšku stropu. Tato varianta však nejenže není nejlevnější, ale často také ani není možná. S příliš vysokým stropem si lze samozřejmě poradit mnohem snáze. Strop lze uměle snížit pomocí stropních podhledů (například ze sádrokartónu), zbudováním konstrukce nebo rampy na niž umístíme osvětlení, zavěsíme dekorační předměty, houpačku pro děti apod. Velmi zajímavým řešením v případě opravdu vysokého stropu je vybudování mezipatra. Takováto úprava vypadá velmi atraktivně a netradičně, často můžeme také „zabít dvě mouchy jednou ranou“, když se nám podaří opticky snížit strop a ještě vytvořit místo ke spaní, práci, relaxaci nebo hrací koutek pro děti. Mezipatro, aby mohlo vyniknout a splnit svůj účel, potřebuje dostatečně velkou a světlou místnost a dostatek prostoru také pro schody nebo žebřík. Zapomenout bychom neměli ani bezpečnost provozu ve vyvýšeném prostoru – dospělým osobám postačí zábradlí, dětem bychom měli prostor ohraničit raději sítí.
Strop lze opticky snížit také bez použití podhledů a mezipater. Zajímavým řešením je například bordura na stěnách zhruba ve výšce 2,5 metru, kdy prostor nad bordurou vymalujeme tmavší barvou. Místnost působí nižší také když použijeme na stěnách vodorovný vzor nebo vymalujeme strop tmavší barvou.
Strop příliš nízko
S nízkými stropy je pochopitelně mnohem větší problém a také mnohem méně vhodných řešení. Základem je zcela jistě co nejsvětlejší malba na stěnách i stropě. Když už se rozhodneme pro vzor, pomohou nám svislé pruhy na stěnách. Velmi zajímavým a moderním řešením je umístění svítidel těsně pod strop a jejich nasměrování na strop.
Do značné míry si můžeme pomoci také nábytkem, který do místnosti s nízkým stropem volíme raději nižší a světlejší. Tmavá knihovna až po strop by veškeré naše úsilí zhatila a strop by se opticky ještě snížil.
Články s podobnou tématikou
Rekonstrukce bytu v panelovém domě
Přemýšlíte o úpravě stěn? Zkuste obkladové panely
Zvětšujeme malý byt I. - Hra s prostorem a barvami
Zvětšujeme malý byt II. - Volba správného nábytku a doplňků
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Malířské, natěračské a tapetovací práce
Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby
Článek byl zobrazen 20396 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby

Rychlá rekonstrukce interiéru? Se sádrokartonem.
Jedním z chytrých a vyzkoušených způsobů rekonstrukcí interiéru je použití sádrokartonových systémů. Neomezují fantazii projektanta ani investora, splní všechny požadavky na moderní bydlení a navíc zajistí kvalitní zvukovou izolaci v interiéru.

Jak zmírnit výkyvy teplot v podkroví?
O bydlení v podkroví sní mnoho lidí. Není divu, je to nevšední prostor, ze kterého může být mimořádně příjemné místo pro život. Ale mnozí z těch, kteří ho již ochutnali, tak nadšeni nejsou. Může za to teplo.

Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?
Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.

Nejste spokojeni s výškou místnosti? Pomožte si trikem
V některých místnostech můžeme mít opravdu pocit, že na nás strop jakoby padá, jinde jsou zase stropy vysoké příliš. Aniž bychom museli zasahovat do samotné výšky stropu, lze si pomoci optickým klamem.

Půdní vestavby: Je nahoře vše jasné?
Ať už jde o surové podkroví nebo hotový podkrovní byt, při jejich nákupu číhají mnohé nástrahy. Bez právní pomoci se raději do ničeho nepouštějte.

Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”
Ve srovnání s klasickými sádrokartonovými deskami je fermacell materiálově homogenní deska, která je zhotovena ze směsi sádry a celulózových vláken z rozemletého papíru. Papírová vlákna zpevňují materiál tím, že "proarmují" sádru v celém průřezu desky a tak podstatně zvýší její pevnost. Výsledkem je například schopnost desky o tloušťce 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 50 kg (stupeň bezpečnost 2!) bez jakékoliv výztuhy nebo využití spodní konstrukce.

Když příčky nejsou z cihel
Příčky v interiéru nemusí být vždy z cihel nebo sádrokartonu, aby splnily svůj účel. Pro rozdělení prostoru se často používají příčky skleněné, dřevěné, různé paravány nebo japonské stěny.

Sádrokarton Rigips je ideální materiál do dřevostaveb
Každý stavebník, který se rozhodne pro dřevěnou konstrukci svého domu, musí vyřešit, z čeho budou příčky, jakou podobu bude mít podkroví a jak vybuduje kvalitní podlahy. Je tu jeden způsob, který v sobě spojuje zdravý interiér, tvarovou dokonalost a jednoduchost montáže. Tím jsou různé druhy sádrokartonových konstrukcí od Rigipsu.