Když příčky nejsou z cihel
07.07.2006
Příčky v interiéru nemusí být vždy z cihel nebo sádrokartonu, aby splnily svůj účel. Pro rozdělení prostoru se často používají příčky skleněné, dřevěné, různé paravány nebo japonské stěny.
Ne vždy totiž potřebujeme a chceme prostor zcela oddělit a zároveň uzavřít. Ti, kteří preferují bydlení spíše v otevřeném prostoru plném světla, budou častěji volit právě příčky ze skla nebo dřeva. Příčky působí vzdušně a v případě potřeby je lze poměrně snadno a rychle odstranit. Některé stěny jsou již stavěny, nebo přesněji řečeno montovány, s tím, že je budeme chtít odstraňovat častěji, a jsou proto posuvné nebo skládací, podobně jako shrnovací dveře.
Od skleněných, dřevěných nebo dokonce látkových stěn samozřejmě nemůžeme očekávat totéž, co od příčky zděné, která mnohem lépe zvukově i tepelně izoluje. Na skleněnou stěnu si také nemůžeme zavěsit obraz, zrcadlo nebo poličku. Pokud v domácnosti žijí děti, je potřeba pamatovat na jejich bezpečnost, aby při některé z her nepřišla k úrazu stěna a hlavně dítě.
Také proto se tyto „lehčí“ příčky častěji používají v místnostech, které chceme oddělit spíše opticky a také tam, kde se nechceme spokojit s tradičním řešením. Skleněné posuvné stěny z mléčného či tónovaného skla nacházejí své uplatnění při oddělní kuchyně a jídelny, chodby a obytného prostoru apod. V obytných místnostech jako je ložnice většinou chceme mít více soukromí, ale i zde se však můžeme setkat se skleněnými stěnami, které oddělují ložnici a koupelnu nebo šatnu. Dřevěné stěny potom zaručí více soukromí, protože skrz stěnu není vidět, zvukoizolační vlastnosti jsou bohužel podobné jako u skla.
Pokud chceme prostor oddělit nebo rozdělit opravdu pouze opticky, výborně nám poslouží paraván, žaluzie, japonská stěna nebo třeba police s knihami. Majitelé menších bytů využívají tyto prvky k oddělení obytné a spací části pokoje nebo tak rozdělují ložnici, kde spí dohromady rodiče i děti nebo více dětí.
Zajímavým spojením prosvětleného interiéru a zvukově i tepelně izolačních vlastností jsou skleněné cihly neboli luxfery, který je věnován samostatný článek Luxfery se vrátily do módy.
Foto: archiv firmy Woodface
Články s podobnou tématikou
Žaluzie nejen do kanceláře
Důležitý detail zvaný garnýž
Rolety se vrací do módy!
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Bytové doplňky a dekorace
Rolety a žaluzie
Nábytek - skříňový a úložný
Článek byl zobrazen 27451 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby
Když nechcete sádrokarton, jaké máte další alternativy?
Pokud jste dostali stavební horečku a rozhodli jste se vrhnout do přestavby bytu, nebo to berete z gruntu a stavíte si svůj nový dům, budete dříve či později možná řešit problém: sádrokarton – ano či ne?. Vězte, že alternativ je na trhu stále větší množství.
Nástavby rodinných a bytových domů
Majitelé rodinných a bytových domů, kteří by rádi získali ve svých nemovitostech nějaký prostor navíc, nemusí zoufat. Skvělým řešením jsou v tomto případě nástavby, díky kterým získáte celé jedno patro navíc. Konkrétní řešení závisí vždy na dané nemovitosti, ale obecně lze říci, že nástavby jsou vhodné na bytové, panelové i rodinné domy, zejména pak ty řadové.
Česká stavební akademie ocenila řešení pro rekonstrukce Rigips
Nosná konstrukční deska RigiStabil získala zlatou cenu a bílá přírodní sádrová stěrka Rimano Glet XL dostala bronzovou cenu v soutěži České stavební akademie o Výrobek – technologii roku 2012.
Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami
Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.
Kde se vzal sádrokarton?
Před pár lety o něm nikdo nic nevěděl, dnes se stal ve stavebnictví téměř zaklínadlem. Ano, řeč je o sádrokartonu. Setkáváme se s ním všude, používá se při stavbách, vestavbách i rekonstrukcích.
Sádrokartónové desky s ACTIV´AIR - čistý vzduch po generace
Věděli jste, že až 85 % času trávíte v interiéru? Celý den se zdržujete doma, v práci, ve škole či ve sportovním zařízení. Během této doby vdechujete velké množství škodlivých látek. Tyto látky jsou sice neviditelné, zato jsou zdravotně nevyhovující. Nazýváme je těkavými organickými látkami.
Pevné a přesné hrany sádrokartonových konstrukcí se systémy No Coat® od Rigips
Rigips, s.r.o., přední dodavatel systémů suché vnitřní výstavby, přináší hranové systémy No Coat® pro pevné a odolné rohy, hrany a kouty sádrokartonových konstrukcí. Součástí hranového systému je i nový sádrový práškový tmel Rifino Top.
Škola suché výstavby aneb naučte se pracovat se sádrokartonem
Laikové i řemeslníci mají jedinečnou příležitost naučit se při návštěvě FOR ARCHU pracovat se sádrokartonem. Pro širokou veřejnost je připravena škola suché výstavby, která proběhne na veletrhu FOR ARCH 2015. Účast ve škole je zdarma!