Kde se vzal sádrokarton?
24.08.2008
Před pár lety o něm nikdo nic nevěděl, dnes se stal ve stavebnictví téměř zaklínadlem. Ano, řeč je o sádrokartonu. Setkáváme se s ním všude, používá se při stavbách, vestavbách i rekonstrukcích.
Co to vlastně je? Jak název správně napovídá, skládá se ze sádry a kartonu. Sádra je materiál známý již velmi dlouho, používala se už ve starověku. Je složena z vápníku, síry, kyslíku a vody a vyrábí se vypalováním přírodního nebo umělého (vzniklého při odsíření) sádrovce při teplotě 120 až 180°C a následným zpracováním vzniklého produktu. První desku, vyrobenou z filcového papíru a sádry, si nechal Američan Augustine Sackett patentovat v roce 1894 pod názvem „ Sackett Board“ . V podstatě šlo o sendvič ze tří vrstev sádry střídajících se s čtyřmi vrstvami papíru. Počátkem 20. století se obdobné desky začaly využívat k protipožárnímu obložení domků a před 2. světovou válkou se dostaly i do Evropy. Němci je zdokonalili, vymysleli nové metody jejich použití a začali je vyrábět ve větším měřítku. K nám sádrokarton pronikl v podstatě až v 90. letech 20. století, o to byl však jeho nástup razantnější.
Uplatnění sádrokartonu je velmi široké, avšak nikoliv neomezené. Tak především, sádrokarton není určen pro nosné konstrukce a nesmí být proto příliš zatěžován. Velmi často se však používá k tvorbě příček a dělících stěn v interiérech. Sádrokartonová deska může být v tomto případě samonosná (avšak nezatížená), nebo umístěná na nosném roštu (z kovu, dřeva apod.).
Dalším častým způsobem použití je vytváření „falešných“ stěn, předsazených před zeď a zakrývajících různé instalace a rozvody. Do vzniklého meziprostoru může být umístěna tepelná izolace (plus parozábrana) a ve výsledku navíc získáme téměř dokonale rovnou stěnu. Sádrokartonové desky mohou obdobně vytvořit interiér podkroví v oblíbených půdních vestavbách.
Běžné je rovněž použití sádrokartonů na stropech, respektive stropních podhledech. I v tomto případě může ve vzniklém prostoru vést vzduchotechnika či klimatizace, rozvody elektřiny, televize apod.
Běžný sádrokarton není příliš vhodný pro použití v koupelnách. Vyrábějí se však impregnované desky se zvýšenou odolností proti vlhkosti (tzv. „zelený“ sádrokarton), které se právě v koupelnách a na jiných vlhkých místech uplatňují. Části přicházející do styku s vodou je navíc lepší chránit ještě hydroizolační vrstvou. A konečně se zmiňme také o využití sádrokartonu jako materiálu na podlahy.
Možnosti použití jsou zkrátka dosti rozsáhlé. K oblibě sádrokartonu přispívá rovněž poměrně snadná práce s ním spolu s faktem, že jde o suchý proces, dostupnost různých konstrukčních systémů (rošty, nosníky) a široké pole působnosti při aplikacích povrchových úprav. Sádrokarton můžeme nechat tak, jak je, ale dá se natírat (nejlépe disperzní barvou), tapetovat, obkládat… Na spáry jdou aplikovat různé tmely (akrylát, silikon) i oblíbená PUR pěna.
Svou roli ve velkém rozšíření sádrokartonu pochopitelně hraje také příznivá cena. Jestliže si na práci s ním přece jen netroufáte nebo prostě nemáte čas, stačí si vybrat z mnoha stavebních firem, které se sádrokartonem běžně pracují.
Autor: Michal Hamšík
Foto: Rigips
Články s podobnou tématikou
Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
Saint-Gobain Gypsum Trophy 2008
Kdy použít stropní podhledy
Znáte ekopanely?
Hrátky s půdním prostorem
Článek byl zobrazen 15688 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby

Půdní vestavby: Je nahoře vše jasné?
Ať už jde o surové podkroví nebo hotový podkrovní byt, při jejich nákupu číhají mnohé nástrahy. Bez právní pomoci se raději do ničeho nepouštějte.

Hrátky s půdním prostorem
Členění prostoru půdy může být velmi zajímavé. Půdy totiž neobsahují omezující nosné zdi a někdy také disponují nadstandardní výškou, takže se dá do nich vložit vestavěné patro.

Kdy použít stropní podhledy
V různých dobách se objevovaly různé stavební styly a spolu s nimi také jejich praktické dopady, projevující se například ve výšce místností. Jednou byly stropy velmi nízko, jindy se ztrácely kdesi v nedohlednu...

Rychlá rekonstrukce interiéru? Se sádrokartonem.
Jedním z chytrých a vyzkoušených způsobů rekonstrukcí interiéru je použití sádrokartonových systémů. Neomezují fantazii projektanta ani investora, splní všechny požadavky na moderní bydlení a navíc zajistí kvalitní zvukovou izolaci v interiéru.

Izolační pěna – pokroková izolace současnosti
Potřebujete zateplit fasádu, podkroví, střechu, podlahu, vnitřní stěny nebo základy domu? Ať je kterékoliv roční období, použijte speciální izolační pěny, které vynikají jedinečnými vlastnostmi a zajistí dokonalou izolaci vašeho domu. Ve všech oblastech předčí všechny známé a doposud používané izolační materiály.

Sádrovláknité a cementovláknité materiály fermacell, které byste měli znát
Systémy suché výstavby fermacell obsahují celou řadu produktů s vynikajícími vlastnostmi, které se hodí pro interiérové příčky, podlahy i exteriér. Orientaci v produktech vám usnadní následující přehled.

RigiProfily – nové profily pro větší pevnost sádrokartonových konstrukcí
Pevnost sádrokartonových konstrukcí závisí nejen na kvalitě odvedené práce, ale zejména i na kvalitě základních stavebních prvků konstrukce, kterými jsou sádrokarton a profily. Nové profily jsou výsledkem spolupráce s firmou Hadley – držitelem světového patentu na úpravu plechu, díky kterému získávají nové profily daleko lepší vlastnosti ovlivňující výslednou tuhost konstrukcí.

Jak na montáž sádrokartonu? S novou knihou Sádrokarton zvládneme sami
Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo vestavěnou příčku, ale netroufali jste si na to? Nová kniha Sádrokarton zvládneme sami vás provede všemi pracovními postupy krok za krokem.