Nová Zelená úsporám v roce 2015. Bude se pokračovat!
30.03.2015
Program Zelená úsporám se těší velkému zájmu, a tak se bude pokračovat. Co nás čeká letos a co bude s penězi, co zbyly z loňska? Na to všechno se vám pokusíme odpovědět.
V loňském roce bylo na nový dotační program připraveno 1,6 miliardy korun, z toho polovina byla určena na bytové domy. V programu Nová zelená úsporám ale ještě na konci roku podle ČTK zbylo asi půl miliardy korun. Co se s nimi stane?
Dotace a příjem žádostí o ně skončily v prosinci 2014. Bylo evidováno přes šest tisíc žádostí. Peníze se rozhodně nikde neztratí, budou totiž převedeny do letošního programu. Ten má být spuštěn teď na jaře. Podle Ministerstva životního prostředí bude opět podporovat rodinné domy, ale nově i ty bytové. Zbylé prostředky se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce připočtou k částce, která je vyhrazena pro letošní rok. Nový program, stejně jako výše dotací, mají být navržené vládě v průběhu března. V přípravě jsou také konkrétní podmínky pro získání dotace na bytové domy, a to ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Nová zelená úsporám by se měla totiž doplňovat s programem, který nabízí právě ministerstvo pro místní rozvoj.
Jaká budou pravidla pro bytové domy?
Co přinese výzva programu Nová zelená úsporám určená pro bytové domy? Je určena pro renovace existujících bytových domů v Praze a pro novostavby v pasivním standardu v celé ČR. Součástí programu Bytové domy by měla být i oblast věnovaná podpoře výstavby bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Je pro ni připravena podpora v podobě nevratné dotace, a to pro stavby na území celé České republiky. Podporovat by ovšem měla i realizace energeticky úsporných opatření v existujících bytových domech. Tady půjde pouze o domy v Praze. Proč? Důvodem je kolize s Integrovaným regionálním operačním programem (IROP), ze kterého bude poskytována podpora mimo území Prahy.
Duben přinese další novinky
To ještě není v tomto roce vše. V dubnu se připravuje další výzva, která se bude týkat rodinných domů. Ministerstvo životního prostředí informovalo veřejnost, že budou do podpory zařazena další opatření v oblasti C - tedy Efektivní využití zdrojů energie. V překladu to neznamená nic jiného, než slíbené dotace na zdroje tepla. V oblasti A půjde o snižování energetické náročnosti, kde by se měly zjednodušovat podmínky. MŽP se těmito způsoby snaží vytvořit dlouhodobý program s pravidelnými výzvami a za shodných podmínek.
Podívejte se na Kalkulačku Nové zelené úsporám, zda dosáhnete na dotace.
Dočká se i veřejný sektor
Veřejně také zazněla informace o přípravě podpory pro budovy veřejného sektoru v rámci programu Nová zelená úsporám. Na rodinné domy se přitom počítá 49 % z celkového rozpočtu programu. 21 % půjde na bytové domy a 30 % na budovy veřejného sektoru. Datum, kdy se otevře příležitost pro dotaci budov veřejného sektoru, se ještě neví. Zároveň se připravují dotace v rámci Operačního programu životní prostředí podporující energetické úspory ve veřejných budovách. Mají za cíl snižování energetické náročnosti veřejných budov a zvyšování využití obnovitelných zdrojů energie. Uvidíme, co blízká budoucnost ještě přinese.
Autor: Michaela Čapková
Další články z rubriky
Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
Sanace vlhkého zdiva jako účinný boj s plísní
Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Jak co nejlépe zateplit dům?
Článek byl zobrazen 10787 krát.
Diskuze k článku
Jaroslav Koutný | 13.04.2015 09:28:40
Na začátku dubna 2015 byla spuštěna nová výzva pro tento rok v programu Zelená úsporám. Od poloviny května je možné podávat žádosti na dotace.
kdo to zaplatí
mengr | 03.04.2015 20:19:35
zelená usporám je hezká věc, jen jsem zvědav jak se nám tato užasná dotace vrátí, jako u elektrowoltanických panelech, který se začli rozúčtovávat do energií všech, co berou elektriku. Tak kdepak se nám toto státní svinstvo promítne?
Kontextová reklama
Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouUmělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.
Další články na téma Zateplování a izolace
Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.
Šikmá střecha u pasivního domu
Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Jedná se o jednoznačný trend v navrhování novostaveb v posledních letech a důvodem je celosvětová snaha o maximální úsporu energií.
Sanace vlhkého zdiva jako účinný boj s plísní
Pokud se ve vašem domě, bytě, nebo třeba na chalupě objevila na stěnách plíseň, je nutné s ní začít okamžitě bojovat. Jestliže je z místností cítit všudypřítomnou vlhkost a nepříjemný zápach, musíte plíseň najít a co nejdříve zničit. Její vlákna totiž pomalu rozkládají napadený materiál a navíc by se její přítomnost mohla v budoucnu projevit i na vašem zdraví.
Nový fenomén v zateplování se jmenuje Chytrá pěna®
„Chytrá pěna zahřeje tě víc než ideální žena“, zpívá se v jedné skladbě známé hudební dvojice. Tento slogan asi nejtrefněji vystihuje vlastnosti současného fenoménu v zateplování, tedy zateplování stříkanou izolační pěnou, která je obecně známá pod názvem Chytrá pěna®.
Nová zelená úsporám – získejte opět dotaci na rodinný nebo bytový dům
Věděli jste, že i v tomto roce můžete získat dotaci na váš rodinný dům a levnější bydlení? Dotační program Nová zelená úsporám je zaměřen na investice do energetických úspor u rekonstrukcí i novostaveb. Jelikož představuje vytápění stále jednu z nejvyšších položek rodinných rozpočtů, jsou energetické úspory stále hlavním trendem současného bydlení.
Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.
Ušetřete náklady na bydlení – nebojte se zateplovat
Ať už bydlíme v domě nebo v bytě, rozhodně si přejeme, aby náklady na bydlení byly co možná nejnižší. Zatímco spotřebu vody či elektřiny můžeme výrazně ovlivnit, co ovlivnit nemůžeme, to jsou náklady na vytápění.
Dotace Zelená úsporám pokračuje až do roku 2030 a je ještě štědřejší
Pokud uvažujete o investici do zateplení domu nebo výměny oken, a rádi byste využili dotaci, vezte, že program Zelená úsporám stále běží, lze jí čerpat na více projektů a dokonce reaguje i na zvýšení cen stavebních materiálů. Na co lze čerpat dotaci a jak na to?