Nepotřebuje váš komín kominíka? Aneb nepodceňujte revizi spalinových cest.
18.10.2019
Všichni to dobře víme, dobrý komín je zárukou bezpečí v domě. Proto se do stavby komína sami nepouštíme a necháváme to na odbornících. Stejně tak by to mělo být i v případě kontroly spalinových cest. Nepodceňujme riziko ohrožení našich nejbližších spalinami! Zavolejme kominíka dřív, než bude pozdě!
Základní funkce komínů
Všechny komíny, ať jsou na domcích, nebo v novostavbách, mají za úkol jedno - spolehlivě a bezpečně odvádět z domu spaliny. Přesto, že paliva jsou v současné době kvalitnější, a spalovací procesy u nich probíhají mnohem dokonaleji, komíny mají stále svou nezastupitelnou úlohu. Spaliny totiž nepřestávají být nebezpečné.
Jaký komín zvolit?
Aby komín sloužil dlouhá léta správně a bezpečně, musí být vhodně navržený. V prvé řadě musí být vhodně dimenzovaný pro kotel, který používáte. Musí být zajištěn vhodný komínový tlak. Jsou-li jednotlivé části kouřové cesty navrženy chybně, může to vézt k provozním poruchám topného zařízení. Další a ještě významnější je riziko ohrožení obyvatel domu spalinami. Vše je třeba tedy perfektně sladit: výšku komínu, průřez, objem nasávaného vzduchu i teplotu v komínovém tělese. Ta je stěžejní, neboť je průvodcem komínového tahu. Pří návrhu komína je nutné beze zbytku zohlednit všechny tyto aspekty. Následně dochází ke klasifikaci, čili k zatřídění komínu a správnému označení pro certifikaci. Důležité: Revizní zpráva může být schválena a vydána pouze tehdy, pokud má komín provedenu tuto klasifikaci a má umístěný identifikační štítek na přístupném místě spalinové cesty.
Nutnost uvedení důležitých informací na štítku
Na identifikačním štítku musí být uvedeny následující informace:
- jméno firmy či organizace, jež provedla instalaci komínu, nebo komínové vložky
- datum dokončení či provedení konstrukce komínu
- velikost průduchu
- účinná výška komínu
Materiály na výrobu komínů
Pro nosnou část, tedy pro vytvoření základu komínů se používá pevná hmota. Nejčastěji se v současnosti volí keramické, betonové nebo vápenopískové tvárnice. Izolace mezi komínovým tělesem a vložkou je pochopitelně z nehořlavého materiálu, kterým jsou buďto minerální rohože anebo speciální pěnový beton. Části komínů, které z vnitřku přicházejí do styku se spalinami, jsou provedené ve speciální keramice, hliníku, nebo nerezu. Mohou být ovšem zhotoveny i ze speciálních plastů. Některé komíny bývají celonerezové, konstrukce má pak složení nerez, izolace, nerez. Tento případ se týká především volně zavěšených komínových systémů.
Přečtěte si také:
Ze starého komínu nový? Proč ne. Pomůže rekonstrukce.
Jaký komín vybrat do svého rodinného domu?
Kdy provést revizi spalinových cest?
Existuje hned několik případů, kdy je nezbytně nutné provést:
- před uvedením nového komínu do provozu,
- po každé stavební úpravě komínu,
- při změně druhu využívaného paliva připojeného spotřebiče,
- před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty,
- před výměnou spotřebiče (výjimku tvoří spotřebiče stejného druhu a typu),
- po požáru komínu
- při vzniku komínových trhlin a při podezření na jejich vznik.
Nezapomeňte!
Alespoň 1x za rok se musí každá spalinová cesta povinně zkontrolovat. Je nutné ji i vyčistit. Většina spalinových cest ale prochází každoročně kontrolou vícekrát.
Osobám, které neprovedou čištění, nebo kontrolu spalinových cest předepsaným způsobem, může být uložena pokuta až 50 tisíc Kč. Pokutu ve stejné výši může obdržet taktéž oprávněná osoba, nebo revizní technik spalinových cest, jenž neoznámí zjištěné nedostatky orgánu státního požárního dozoru, nebo příslušnému stavebnímu úřadu. Stejná pokuta mu hrozí, pokud dojde k opožděnému oznámení.
Zákonné povinnosti vlastníků domů
Od začátku roku 2016 ukládá zákon č.133/1985 Sb. o požární ochraně povinnost čistit a kontrolovat spalinové cesty pravidelně a vyjmenovává případy, v nichž je nutná jejich revize. V roce 2016 byla zveřejněna nová prováděcí vyhláška č.34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Zákonné povinnosti vznikají u všech spotřebičů, které produkují spaliny, a to bez ohledu na to, jaké palivo spalují. Nezáleží ani na tom, zda se spaliny vypouštějí komínem, nebo kouřovodem na fasádu.
Čištění spalinové cesty u spotřebičů do 50 kW u pevných paliv je nutno provést 3x ročně, u sezónních a kapalných paliv 2 x ročně, u plynných 1 x ročně. Přesto, že čištění je možné provést i svépomocně, revizi smí zajistit pouze autorizovaní a speciálně přezkušovaní kominíci. Kontrolu spalinové cesty provádí 1 x ročně, a to u všech druhů paliv, vyučený zkušený kominík s živnostenským listem pro obor kominictví. Tato osoba zároveň vydá písemné potvrzení o kontrole.
Další užitečné informace, seznam kominíků a revizních techniků najdete přímo na stránkách Společenstva kominíků ČR.
Důležitá upozornění:
Stálou a nejčastější příčinou požárů komínů je špatný stav komínu!
Už při velmi nízkých koncentracích může oxid uhelnatý způsobit smrt. Zrádné na této situaci je to, že jeho zhoubné působení se nemusí projevit hned.
Dokonce i oxid uhličitý může ublížit. Jeho toxické účinky se projeví už při 2% koncentraci ve vzduchu.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Pixabay.com
Článek byl zobrazen 11826 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Krby, kamna, komíny
Topit můžeme i venku
Léto je příjemné z mnoha důvodů, třeba i proto, že můžete s přáteli posedět ve své oblíbené hospůdce na „zahrádce“. Ale jakmile se venku ochladí, musíte se dobře obléct, nebo jít dovnitř. Totéž se týká třeba zahradního grilování a různých venkovních oslav. Dá se to však vyřešit s pomocí venkovních topidel.
Nové krbové vložky Dynamic značky Romotop – záruka kvality
Opravdová síla a vytrvalost, precizní zpracování s robotickou přesností a vysoká účinnost pod taktovkou nejvyspělejší techniky. To jsou krbové a kamnové vložky řady DYNAMIC. Produkty, které pro Vás budou opravdu tvrdě pracovat.
AKU vytápění - teplovzdušné podlahové vytápění krbem
Mnoho majitelů zateplených rodinných domů řeší problém, jak zajistit v místnosti při vytápění krbem tepelnou pohodu? V pokoji u krbu je nesnesitelné horko a přitom v ostatních místnostech zima. Problém pomůže vyřešit teplovzdušný akumulační podlahový systém určený především do nízkoenergetických a pasivních domů, ale i na chalupy.
Střídejte palivo v jednom kotli, jak se vám zachce
Kotle na tuhá paliva se poslední dobou těší velké oblibě. Kvůli vysokým cenám energií lidé upřednostňují paliva, která si jednoduše složí doma v kotelně. A navíc už jsou na trhu i moderní kotle, se kterými se nemusíte omezovat jen na jeden způsob vytápění.
Kamnářský mistr – aneb kterak ušetřit na kvalitě
Teplo rodinného krbu… Kdo by po něm netoužil? Praskající plameny, co ochutnávají dřevěné lahůdky a vychází z nich světlo a teplo, tolik potřebné pro odpočinek a zklidnění… Přivřeme-li oči a pustíme svou fantazii na špacír, rázem se můžeme ocitnout ve středověké hodovní síni, kde byl krb nezbytným vybavením chladných kamenných sálů.
Interiér s krbem
Při plánování dispozice místnosti s krbem je třeba počítat s celou řadou faktorů a skutečností. V reálu to bohužel znamená celou řadu omezení, zejména prostorových. Odměnou je plně funkční a efektní krb, který poskytne obyvatelům domu nejen teplo.
Krby BeF Home: S žárem v srdci, vstříc budoucnosti
Technologie moderního bydlení se za poslední dvě dekády proměňují k nepoznání. Moderní stavby dostaly mozek, který řídí všechny všechny jejich funkce, jsou efektivnější a úspornější. K mozku ale patří i srdce, kterým je například krbová vložka s živým, opravdovým ohněm.
Kamna na obilí
Zdroje „čistého“ topení - elektřina a plyn – nejsou zrovna nejlevnější a přikládat do kamen uhlí, brikety nebo dřevo zase není ekologické. Jenže topit se musí, a konec konců, náklady energií stoupají a v dalších letech ještě budou. Alternativní zdroje energie dostávají zelenou.