Jak co nejlépe zateplit dům?
14.11.2012
Zateplování je trendem poslední doby, který však má své opodstatnění. Pokud se ve svém domě či bytě nechcete pohybovat navlečení v několika svetrech, jen abyste ušetřili na vytápění, měli byste raději dům zabezpečit proti tepelným ztrátám. Díky této investici v zimě výrazně ušetříte za energie vynaložené na vytápění a zajistíte si teplejší budoucnost.
Pokud jste se doposud snažili ušetřit za vytápění tím, že jsme zkrátka netopili, rozhodně to není dobré řešení. Vaše konání by se vám totiž mohlo vymstít na vašem zdraví a samozřejmě také na pohodlí. Nejúčinnějším řešením, jak udržet zimu venku a teplo uvnitř budovy je celkové zabezpečení domu proti tepelným ztrátám. Jde o investici, která má z dlouhodobého hlediska pozitivní finanční efekt, vzhledem k výsledným úsporám. V posledních několika letech se navíc objevily i programy, které k zateplování domácnostní přímo pobízí. Není tak třeba platit zbytečně vysoké účty za energie, ale raději investovat do zateplení.
Existuje několik variant, jak vhodně zateplit budovu, proto si o nich něco málo povíme.
Základem je zateplení fasády
Možná se vám také v souvislosti se zateplením vybaví polystyren, který se přimontovává na venkovní zdi domů a bytů. Tento polystyren má však několik podob a proto je třeba jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost. Může jít o klasický pěnový polystyren, který je tím nejzákladnějším typem tepelně-izolačního materiálu. K jeho výhodám patří lehkost, snadná opracovatelnost a skvělé izolační vlastnosti. Dalším oblíbeným materiálem je tzv. extrudovaný polystyren, který vyniká zpevněným hladkým povrchem a proto snese i větší tlakové zatížení. Je ideální pro zateplení plochých střech nebo stěn, které se dotýkají zeminy.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
Objekty je možné zateplovat také s pomocí kamenné vaty, která je prodyšná a zamezuje srážení vodních par. Stěny domu tak budou permanentně chráněny před plísněmi a budou udržovány v suchu. Ke kvalitnímu zateplení domova je možné použít ještě další materiály, jako je například expandovaný polystyren s grafitem, který způsobuje, že se unikající teplo odráží zpět ke svému zdroji. Vhodné jsou rovněž izolační desky ze skelné nebo minerální vaty. Při výběru materiálu věnujte pozornost nejen jeho tepelně-izolačním vlastnostem, ale také žáruvzdornosti či schopnosti materiálu pohlcovat tolik nepříjemný pouliční hluk.
Nezapomeňme zaizolovat střechu
Již na základní škole nás ve fyzice učili, že teplo stoupá vzhůru, proto bychom při zateplování domu neměli vynechat ani izolaci střechy. Ta je důležitá zejména u starších staveb, kde střecha může představovat výrazná energetický nedostatek – skrze ni uniká velká část tepla. Od toho, jakou máme střechu, se odvíjí míra jejího zateplení a také provedení. Důležitým faktorem je samozřejmě také to, jestli je podkroví celoročně obýváno, nebo nikoliv. Abychom ušetřili až 50% tepelné energie, umístíme vhodnou tepelnou izolaci ke střešním trámům a doplníme ji parozábranou. Ta je účinnou obranou proti pronikání páry a vody do izolačních vrstev, proto bychom na ni neměli zapomínat.
Izolační pěna Icynene®, Foto: www.chytraizolace.cz
Takového efektu lze dosáhnout s použitím asi 30 cm hrubého izolantu, který se do střechy umisťuje. Izolant má většinou podobu desek, které vkládáme mezi krokve. Vyplní tak celý prostor a dokonale pak plní svou funkci. K izolantu je však třeba přidat ještě další vrstvu tepelné izolace, která se umisťuje buď nad krokve, nebo pod ně. Obecně se doporučuje spíše izolace nad krokvemi, protože dokáže ochránit i krokve samotné a výrazně tak přispívá k celkovému zlepšení izolace.
Pro realizaci zateplení střechy si můžete také vybírat z několika materiálů. V nabídce jsou jak tuhé, tak i měkké materiály. K tuhým se řadí například tuhé dřevovláknité desky nebo tuhé minerální vlny, které unesou i střešní latě a krytinu. K měkkým izolantům patří například minerálně-vláknité materiály na bázi skla, které se prodávají buďto v rolích, nebo ve formě desek. Jde o materiály, které vynikají špičkovými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi, a práce s nimi není vůbec náročná.
Co s okny a dveřmi?
Jakmile jsme dostatečně zateplili fasádu a střechu, měli bychom se zaměřit ještě na okna a dveře, které by měly taktéž splňovat tepelně-izolační parametry. Únik tepla okny není nijak zanedbatelný, u mnoha domů představuje největší část z celkového úniku energie. Dům je proto vhodné vybavit izolačními dvoj- nebo trojskly, které mají co nejnižší součinitel prostupnosti tepla označovaný jako „U“. Ten by se měl tedy pohybovat na hodnotě 1 nebo 0,7. Také to, do jaké hloubky je okno zapuštěno může ovlivňovat celkové izolační vlastnosti oken – jak fasádních, tak i střešních. Díky hlubšímu zapuštění se výrazně zmenšuje ochlazovaná plocha okenního rámu a tak nedochází k tak vysokým tepelným ztrátám.
- jpa -
Související články
Zateplení fasády zvládnete i svépomoci
Chytrá izolace® v létě chladí
Zateplování budov a jeho vliv na lidské zdraví
Izolace z přírodních materiálů
Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Zateplování a izolace - pěnový polystyren
Zateplení a izolace - pěnové sklo
Firmy z oboru
Zateplování a izolace
Článek byl zobrazen 32765 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zateplování a izolace

Rekonstruovatelná neboli odvětrávaná fasáda do záplavových oblastí
Novým typem fasád pro rodinné domy jsou odvětrané fasády. Zkušenosti z loňských i letošních záplav potvrdily, že tento typ fasád je ideálním stavebním řešením pro domy v záplavových územích. Pokud byl dům zasažen povodní, jeho fasáda se jednoduše odmontuje, izolace se vysuší a poté se zdivo vrátí zpátky.

Snížení energetické náročnosti budov – dodatečné zateplování oken
O této technologii se můžete více dozvědět na veletrzích v Praze od 4 - 7. září 2008 na veletrhu Pragointerier Living Fair v Holešovicích, stánek číslo PK25 v pravém křídle průmyslového paláce a 23. - 27. září 2008 na veletrhu FOR ARCH v Letňanech, hala 3 - C16.

Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.

Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.

Ekologické zateplování nejen historických budov
Zateplovat historicky cenné budovy, památky, chalupy, stavení, městské domy i panská a šlechtická sídla lze i ekologicky s využitím přírodních recyklovaných materiálů, např. z recyklovaného papíru. Recyklací 1 kg papíru ušetříte téměř 1 kg emisí CO2 a emisí metanu, které by vznikly jeho skládkováním.

Kamenná vlna: izolace z přírodních zdrojů pro udržitelné stavitelství
Kamenná vlna se vyrábí z přírodních materiálů a má skvělé tepelněizolační a akustické vlastnosti. Není tak divu, že se zateplení kamennou vlnou stalo součástí moderního udržitelného stavitelství. Výroba a používání kamenné vlny, někdy nazývané i jako minerální vata, přináší řadu ekologických výhod, které přispívají k ochraně životního prostředí a snižování uhlíkové stopy budov.

Izolace z přírodních materiálů
Ovčí vlna, sláma nebo třeba konopí? Ano, tím vším je možné v dnešní době zateplit dům. Výhodou těchto přírodních izolačních materiálů je, že jsou hypoalergenní a při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Jsou také ekologické, jejich výrobou není zatěžováno životní prostředí. V současné době přírodní zažívají izolace svůj velký návrat.

Nedostatečná izolace domu = zbytečné výdaje každý rok
Každou zimu z nedostatečně izolovaných domů utíká nevyužité teplo za desítky tisíc korun a ne každý může tyto ztráty zaplatit. Každý rok vám také vyúčtování přinese pěkné překvapení. Ve většině případů zrovna ne dvakrát příjemné.