Střešní okna rozsvítí každé podkroví
22.01.2012
Půdní přístavby a vestavby jsou stále velmi populární a účelnou formou rozšiřování bytového fondu. Byt či pokoj v podkroví má totiž svoje kouzlo jako žádný jiný. Díky tomu bylo vyvinuto a zdokonaleno mnoho specifických stavebních postupů, technologií a výrobků. Patří mezi ně i střešní okna.
Obecně řečeno, střešní okno bývá obvykle umístěno v šikmé střeše, méně už ve střechách plochých. Jsou na něj kladeny požadavky daleko vyšší, než na běžné okno, neboť je mnohem více vystaveno povětrnostním vlivům – dešti, sněhu, kroupám, slunci atd. Vzhledem k umístění v horní části místnosti i domu je navíc velmi žádoucí, aby mělo výborné tepelně-izolační vlastnosti (teply vzduch, jak známo, stoupá vzhůru). S tím souvisejí problémy s kondenzací vody, rosením apod.
Zkrátka řečeno, výběru střešního okna bychom měli věnovat velkou péči a preferovat kvalitu. Zde se opravdu nevyplatí příliš šetřit, případná úspora se nám může zcela rozplynout v pozdějších nákladech na opravy, údržbu a vytápění. Proto vybíráme výrobce ověřené a s dobrou pověstí, s výrobky disponujícími všemi možnými atesty a certifikáty.
Tak jako u „normálních“ oken, také střešní okna mohou být dřevěná, plastová, nebo s hliníkovými prvky. Diskuse o tom, která jsou lepší, by byla nad rámec tohoto článku a stejně by skončila bez jasného výsledku. Záleží na tom, co preferujete. Do vlhkého prostředí (typicky koupelny) jsou však plastová střešní okna z praktického hlediska přece jen vhodnější.
Co se týče umístění, často vídáme střešní okna až někde vysoko nad hlavou. Odborníci však doporučují, aby jejich spodní hrana byla ve výšce jen 90 až 110 cm od podlahy. Je totiž prokázáno, že na člověka působí lépe, když z oken opravdu vidí ven na okolí, a to jak ve stoje, tak v sedě. Samozřejmě, někdy je naopak žádoucí a praktické umístit okno raději výše (např. v koupelně v husté okolní zástavbě), aby dovnitř a ven vidět nebylo. Plocha střešních oken by podle norem měla být ve velikosti zhruba 10% celkové podlahové plochy místnosti. To ovšem platí pro obytnou místnost, jinak tomu pochopitelně může být třeba u zimní zahrady nebo v komoře.
Jak již bylo zmíněno, mimořádnou pozornost musíme věnovat technickému řešení zástavby oken. Velmi důležité je především správné a dokonale vodotěsné napojení hydroizolace na okenní rám. V opačném případě hrozí jednak zatékání, ale také poškození tepelné izolace střechy vodou. Fólie sloužící jako hydroizolace a parozábrana by proto měla být dobře přilepena přímo na rám okna. Nemenší pozornost si zaslouží i vnější oplechování okenního rámu (hliníkové, měděné, titanzinkové...). Pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností se dá použít dodatečný venkovní zateplovací systém, snižující místní úniky tepla až o 40%.
V podkrovních interiérech se poměrně často setkáváme s rosením oken, které může mít více důvodů. Tím prvním je nízký tepelný odpor použitého skla, které má proto nízkou povrchovou teplotu (ta by neměla klesat pod +10 ° C) a dochází na něm ke srážení par z místnosti. Tepelná prostupnost skla by rozhodně neměla být horší než 1,5 až 1,7 W/m 2 K udávaných normou, raději však volte okna s výrazně lepšími hodnotami (dají se sehnat okna s propustností skla až 0,5 W/m 2 K).
K rosení přispívá samozřejmě i vysoká vlhkost vzduchu (koupelny, sušárny prádla) a jeho nedostatečná výměna. Ideálně by relativní vlhkost vzduchu v místnosti měla být okolo 40%. Řešením je častější větrání, které však má v zimě za následek nadměrné úniky tepla. V takovém případě se vyplatí uvažovat o nucené ventilaci s rekuperací. Zábraně rosení dále pomáhá umístění topného tělesa pod okno a povrchová úprava skla speciální fólií.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Roto, Velux, Fakro
Články s podobnou tématikou
Okenní parapety nejen s bylinkami
Nová okna nebo zateplení oken stávajících?
Nejžádanější okna pro dokonalou energetickou bilanci
Aby dřevěná okna dlouho žila
Feng-šuej a světlo
Bezstarostná údržba hliníkových oken
Článek byl zobrazen 26287 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Okna
Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?
Důkladný úklid před vánočními svátky je v mnoha domácnostech oblíbená disciplína a mnozí by si Vánoce bez gruntování snad ani neužili. Někteří se pouštějí dokonce i do mytí oken. Pokud se vám příčí představa mytí a otevírání oken v tomto nevlídném počasí, klidně to nechejte až na jaro. Základní údržbu oken byste ale provést měli.
Plastová okna pro Váš Comfort
Plastová okna vyrábí značka Vekra již 20 let. Letošní novinkou v plastových profilech jsou plastová okna Vekra Comfort – profil se středovým těsněním a speciální izolací komor v křídle i rámu.
Novinka - okna a dveře z profilů Stavona Dynamic
U nás i v dalších evropských zemích s podobným nebo chladnějším podnebím jsou standardem pro výrobu oken pětikomorové systémy se stavební hloubkou 70 mm. Stavona, spol. s r.o. z České Libchavy, jeden z významných výrobců plastových oken a dveří, je na český trh dodává v produktových řadách Trend, Master, Aplaus a Intensiv.
Posuvné balkónové a terasové dveře a portály – jak vybírat?
Posuvné balkónové dveře a portály jsou ideálním propojením vnitřních a venkovních prostor elegantním a přitom funkčním způsobem. Z jakých systémů můžete vybírat a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké jsou největší přednosti a nevýhody jednotlivých typů?
Střešní okna musí odolat horku, zimě i krupobití – jak mezi nimi vybírat?
Vybrat správně střešní okna není jen tak. Střešní okna musí být kvalitní a velmi odolná, protože jsou vystavena náporům deště, větru, krupobití, sněhu i ledu. Jsou rovněž dosti sledovaným tepelně izolačním stavebním prvkem. Je proto třeba věnovat náležitou pozornost volbě vhodného typu střešního okna, materiálu, z něhož je okno vyrobeno i druhu zasklení.
Bezrámová řešení prémiových hliníkových profilů Schüco a Heroal v showroomech OKNA EU
Bezrámové konstrukce jsou v dnešní době velmi žádané – jsou elegantní, moderní a propouštějí do interiéru maximum světla. Společnost Okna EU usnadňuje rozhodnutí o výběru a ve svých showroomech prezentuje možnosti zasklení s bezrámovým efektem nebo zcela bezrámová řešení v prémiových německých hliníkových profilech Schüco a Heroal.
Vybírejte EKO-logicky - zvolte plastová střešní okna
Vyrobit, spotřebovat a... znovu využít! Podle principu cirkulární ekonomiky by ve výrobě měly být využity suroviny vhodné k recyklaci. Dnes jsou již i plastová okna produktem, který je šetrný k životnímu prostředí, a lze jej snadno recyklovat. Přináší tak příštím generacím šanci na lepší život.
Vyřešte nedostatek světla pomocí světlíku
Řada rodinných domů i veřejných budov bojuje s problémem, kterým je nedostatek denního světla v interiéru. Ten se dá u domů s plochou střechou nebo se střechou s mírným sklonem vyřešit pomocí světlíku. Tímto způsobem můžeme zvýšit komfort bydlení v jinak tmavých místnostech, což oceníme nejen během pošmourných zimních měsíců.