Zlaté rybky v zahradním jezírku
Žádné z tajných přání vám určitě rybky z jezírka nesplní, zato oživí vodní hladinu a ekologicky se postarají o vytvoření přírodní rovnováhy vašeho vodního světa. Vybrat si můžete z několika druhů rybek, ale než si je pořídíte, měli byste vědět, do jakého jezírka se která ryba hodí.

Čím větší jezírko, tím lépe
Než koupíte rybky do jezírka, změřte si jak je velké a hluboké, protože si usnadníte práci s udržením potřebné kvality vody a biologickou rovnováhou, a s tím i souvisejícím bezproblémového zazimování ryb. Obecně platí, že minimální hloubka jezírka má být jeden metr nebo ještě lépe, alespoň metr a půl, a co se týče rozměrů je za ideální považován objem okolo 10.000 litrů. V malém, sotva desetimetrovém jezírku, budete totiž neustále řešit problémy s vysokou teplotou vody, s nedostatkem kyslíku a nadměrnou koncentrací dusíkatých látek, což neprospívá žádnému z druhů okrasných ryb, i když nasadíte tu nejvýkonnější filtrační techniku.
Čerstvě vybudované jezírko nenapouštějte ani dešťovou nebo studniční vodou. Dešťovka neobsahuje dostatek minerálních látek a navíc bývá znečištěná prachem a voda ze studny je velmi chudá na kyslík a může obsahovat i látky, které jsou pro život v jezírku naprosto nevyhovující. Do jezírka patří vždy voda z vodovodu, i když je to drahé, ale jen tak máme záruku, že se ve vodě správně rozběhne chemický a biologický proces bez nežádoucích mikroorganismů, které by rybám mohli uškodit. První násadu ryb lze do nově založeného jezírka vypustit nejméně za čtyři týdny, kdy se voda ustálí a vyprchá z ní chlór.
Není ryba jako ryba
Pří výběru vhodného typu ryb je potřeba vědět do jaké velikosti dorůstají, zda jsou dravé či nikoli, jakou potřebují kvalitu vody, které krmivo přijímají a zda jsou přátelské k ostatním rybám či žijí raději samotářsky.
Mezi oblíbené ryby vhodné pro okrasná jezírka patří zejména různobarevní koi kapři a jeseterovité ryby, zlatí karasi nebo méně náročné domácí druhy ryb jako jsou střevle, plotice, ouklej nebo lín. Začátečníci mohou začít například s karasy, kteří bez problémů zimují i v mělké vodě a kromě zlatého zbarvení jsou i druhy sytě červené, žluté, bílé a dokonce i tmavě modré.
S velikostí jezírka souvisí i počet ryb, pro který platí přímá úměra, čím je jezírko větší tím více ryb lze do něho nasadit. Přibližné množství ryb se zjistí přepočtem podle velikosti, neboť na 1 cm ryby potřebujete asi 6 litrů vody. Z jednoduchého výpočtu vyplyne, že do jezírka o objemu tisíc litrů můžeme dát maximálně osm rybek o velikosti dvaceti centimetrů, ale počítejme i s tím, že ještě vyrostou.
A kolik jedna rybka stojí? Jednoleté rybky jsou nejlevnější a dají se pořídit za 250 korun za kus, koi kapři za 300 až 400 korun a velké či vzácné druhy ryb se pohybují i v několika tisích za kus, neboť vždy záleží na druhu, stáří a velikosti ryby.
Pestrobarevná kapří plejáda
Koi kapři jsou tak trochu chovatelskou lahůdkou, neboť proti jiným druhů ryb jsou nároční na kvalitu vody i způsob krmení. Nejvyšší prioritou chovatele koi kaprů je správná volba filtračního systému, pravidelné testování vody na obsah amoniaku, dusitanů, dusičnanů, pH a rozpuštěného kyslíku. Určitou zkušenost je třeba získat i s¨krmením, které u koi kaprů velmi úzce souvisí s teplotou vody. Pokud teplota klesá pod 15 ° C koi kapři se nekrmí vůbec, a naopak se stoupající teplotou se podává krmivo s nízkým či vyšším obsahem bílkovin.
Nejznámější a nejoblíbenější je dvoubarevný koi kapr Kohaku s bílým tělem a červenými znaky. Pro začátečníky je vhodným druhem extravagantní koi kapr Ogoni (Hikarimono)s metalickými zlatými ši stříbrnými šupinami, ale vybrat si můžete i dvou, tří až pětibarevné druhy koi kaprů. Ale nikdy se nemůže stát, že budete mít dvě navlas stejné ryby, neboť genetická alchymie dokáže úplné zázraky a není ani známo kolik vyšlechtěných variet koi kaprů je již na světě.
Kvalitní technika je nezbytná
Samozřejmě, všechny ryby v jezírku potřebují dobře okysličenou a filtrovanou vodu. Filtr odstraní z vody nečistoty, odumřelé rostliny i výměšky ryb a zároveň omezí množství přebytečných živin. Odborníci na chov ryb vám zbytečně netahají peníze z kapsy, když radí, abyste si pořídili ten nejlepší filtr, jaký si můžete dovolit. Kvalitní filtr vám totiž ušetří spoustu starostí s údržbou mechanické, biologické i chemické čistoty vody, která je pro zdraví ryb nezbytná.
Autor: Irena Forejtová
Foto: www.gardeniacentre.cz, www.jezirka-eshop.cz, www.star-fish.eu, Profi-Aquarium, Roman Papík