Zlaté rybky v zahradním jezírku

26.5.2011

Žádné z tajných přání vám určitě rybky z jezírka nesplní, zato oživí vodní hladinu a ekologicky se postarají o vytvoření přírodní rovnováhy vašeho vodního světa. Vybrat si můžete z několika druhů rybek, ale než si je pořídíte, měli byste vědět, do jakého jezírka se která ryba hodí.

Zlaté rybky v zahradním jezírku

Čím větší jezírko, tím lépe

Než koupíte rybky do jezírka, změřte si jak je velké a hluboké, protože si usnadníte práci s udržením potřebné kvality vody a biologickou rovnováhou, a s tím i souvisejícím bezproblémového zazimování ryb. Obecně platí, že minimální hloubka jezírka má být jeden metr nebo ještě lépe, alespoň metr a půl, a co se týče rozměrů je za ideální považován objem okolo 10.000 litrů. V malém, sotva desetimetrovém jezírku, budete totiž neustále řešit problémy s vysokou teplotou vody, s nedostatkem kyslíku a nadměrnou koncentrací dusíkatých látek, což neprospívá žádnému z druhů okrasných ryb, i když nasadíte tu nejvýkonnější filtrační techniku.

Čerstvě vybudované jezírko nenapouštějte ani dešťovou nebo studniční vodou. Dešťovka neobsahuje dostatek minerálních látek a navíc bývá znečištěná prachem a voda ze studny je velmi chudá na kyslík a může obsahovat i látky, které jsou pro život v jezírku naprosto nevyhovující. Do jezírka patří vždy voda z vodovodu, i když je to drahé, ale jen tak máme záruku, že se ve vodě správně rozběhne chemický a biologický proces bez nežádoucích mikroorganismů, které by rybám mohli uškodit. První násadu ryb lze do nově založeného jezírka vypustit nejméně za čtyři týdny, kdy se voda ustálí a vyprchá z ní chlór.

Není ryba jako ryba

Pří výběru vhodného typu ryb je potřeba vědět do jaké velikosti dorůstají, zda jsou dravé či nikoli, jakou potřebují kvalitu vody, které krmivo přijímají a zda jsou přátelské k ostatním rybám či žijí raději samotářsky.

Mezi oblíbené ryby vhodné pro okrasná jezírka patří zejména různobarevní koi kapři a jeseterovité ryby, zlatí karasi nebo méně náročné domácí druhy ryb jako jsou střevle, plotice, ouklej nebo lín. Začátečníci mohou začít například s karasy, kteří bez problémů zimují i v mělké vodě a kromě zlatého zbarvení jsou i druhy sytě červené, žluté, bílé a dokonce i tmavě modré.

S velikostí jezírka souvisí i počet ryb, pro který platí přímá úměra, čím je jezírko větší tím více ryb lze do něho nasadit. Přibližné množství ryb se zjistí přepočtem podle velikosti, neboť na 1 cm ryby potřebujete asi 6 litrů vody. Z jednoduchého výpočtu vyplyne, že do jezírka o objemu tisíc litrů můžeme dát maximálně osm rybek o velikosti dvaceti centimetrů, ale počítejme i s tím, že ještě vyrostou.

A kolik jedna rybka stojí? Jednoleté rybky jsou nejlevnější a dají se pořídit za 250 korun za kus, koi kapři za 300 až 400 korun a velké či vzácné druhy ryb se pohybují i v několika tisích za kus, neboť vždy záleží na druhu, stáří a velikosti ryby.

Pestrobarevná kapří plejáda

Koi kapři jsou tak trochu chovatelskou lahůdkou, neboť proti jiným druhů ryb jsou nároční na kvalitu vody i způsob krmení. Nejvyšší prioritou chovatele koi kaprů je správná volba filtračního systému, pravidelné testování vody na obsah amoniaku, dusitanů, dusičnanů, pH a rozpuštěného kyslíku. Určitou zkušenost je třeba získat i s¨krmením, které u koi kaprů velmi úzce souvisí s teplotou vody. Pokud teplota klesá pod 15 ° C koi kapři se nekrmí vůbec, a naopak se stoupající teplotou se podává krmivo s nízkým či vyšším obsahem bílkovin.

Nejznámější a nejoblíbenější je dvoubarevný koi kapr Kohaku s bílým tělem a červenými znaky. Pro začátečníky je vhodným druhem extravagantní koi kapr Ogoni (Hikarimono)s metalickými zlatými ši stříbrnými šupinami, ale vybrat si můžete i dvou, tří až pětibarevné druhy koi kaprů. Ale nikdy se nemůže stát, že budete mít dvě navlas stejné ryby, neboť genetická alchymie dokáže úplné zázraky a není ani známo kolik vyšlechtěných variet koi kaprů je již na světě.

Kvalitní technika je nezbytná

Samozřejmě, všechny ryby v jezírku potřebují dobře okysličenou a filtrovanou vodu. Filtr odstraní z vody nečistoty, odumřelé rostliny i výměšky ryb a zároveň omezí množství přebytečných živin. Odborníci na chov ryb vám zbytečně netahají peníze z kapsy, když radí, abyste si pořídili ten nejlepší filtr, jaký si můžete dovolit. Kvalitní filtr vám totiž ušetří spoustu starostí s údržbou mechanické, biologické i chemické čistoty vody, která je pro zdraví ryb nezbytná.

Autor: Irena Forejtová

Foto: www.gardeniacentre.cz, www.jezirka-eshop.cz, www.star-fish.eu, Profi-Aquarium, Roman Papík

Náš tip

Ultralehký profesionální vysoušeč vlasů SOGO s BLDC motorem a ionizátorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň