Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu

7.3.2019 / PR

Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Odkud se vzal zeolit?

Přírodní zeolity jsou vulkanického původu a ložiska jsou rozprostřena po celém světě. Významné množství se ukrývá v sedimentech na dně oceánů, ale zastoupeny jsou i v českém podloží (České středohoří) a hlavně pak na východě Slovenska. Širokou škálu frakcí zeolitu (typu klinoptilolit), těženého na Slovensku, nabízí firma VENTURA – VENKOV.

Obecně si zeolity můžeme představit jako světlé minerály, podobné vápenci. Existuje celá řada druhů zeolitů lišících se zastoupením prvků v minerální struktuře. Společným znakem je, že se jedná o hlinitokřemičitany s mikroporézní strukturou. Je možné si ji představit jako celky tvořící pravidelné čtyřstěny se zastoupením Si (křemíku), O (kyslíku) a Al (hliníku) mezi nimiž jsou prázdná místa v podobě dutin a kanálků s průměrem mikro až nanometrů. Zmíněná struktura je příčinou jedinečnosti zeolitů. Tyto malé chodbičky dokážou zachytit všechna skupenství látek, přičemž je možná jejich vzájemná výměna.

Zeolity při rychlém ohřevu „tančí“, poskakují a bobtnají. Tyto podivné jevy byly záhy vysvětleny – minerál se zbavuje především vody obsažené v dutinách. Zmíněný objev byl připsán jistému mineralogovi z 18. stol. Dá se však říct, že zvláštnost, kterou zeolity mají, lidé poznali již mnohem dříve. A to zejména v souvislosti s magickými projevy zeolitů po vhození do ohně při věštění budoucnosti.

Využití zeolitů v praxi

V současné době se zeolity využívají v nejrůznějších oblastech. Začněme u zemědělství a péče o zahradu, bazény a zahradní jezírka.

Zeolit v půdě funguje především jako zásobník vody, kterou rostliny mohou využít v období nedostatku vláhy. Mimo to je schopen výměnné reakce kationtů prvků Ca, Mg, K,… nezbytných pro výživu. Stejně tak se osvědčuje aplikace zeolitu formou postřiku na listy rostlin. Tuto variantu nabízí přírodní produkt s názvem KlinoGrow. V obojím případě je upřednostněno využití šetrného přírodního materiálu, schopného dodat do prostředí řadu biogenních prvků, které obohacují minerální podíl v půdě a tělech rostlin. Pozitivní výsledky jsou zaznamenány jak při výsadbě rostlin, tak při konečné sklizni, kde jsou zaznamenány vyšší výnosy. Pokud se jedná o vhodnost použití zeolitu k daným typům plodin, nevylučuje se aplikace jak na zeleninu, ovocné stromky, polní plodiny, trávník či okrasné květiny a keře, vyjma kyselo milných rostlin. Zeolit je také vhodný substrát pro sukulenty.

Významnou roli hraje při filtraci bazénů (frakce 1 – 2,5 mm) nebo jezírek (frakce 8 – 16 a 16 – 32 mm). Zachytává značné množství nečistot, snižuje látkové znečištění, které se v povrchové vodě neustále tvoří, a napomáhá tak udržovat zdravou a čistou vodu. Dvojí funkci lze využít při budování břehů jezírek, kde je možné zahrnout hledisko čistící i dekorativní. A zeolit frakce 1 – 2,5 a 1 – 5 mm využívají také akvaristé, kteří oceňují mimo jiné i schopnost udržovat stabilního pH vody.

Zeolit o vhodné zrnitosti lze použít jako náplň filtračního média při výstavbě zemních nebo jiných filtrů za septik či domovní čistírnu odpadních vod. Režim dočištění odpadní vody je tak účinnější než při aplikaci klasického štěrku, oblázků nebo písku. 

Ve stavebnictví našel zeolit uplatnění jako aktivní přísada do stavebních pojiv, zejména betonu, kdy částečná náhrada cementu za zeolit má v mnoha ohledech pozitivní vliv na úsporu množství záměsové vody, zlepšuje vodotěsnost a zvyšuje některé mechanické vlastnosti betonu. Vždy záleží na typu použitého zeolitu nebo jeho granulometrii. Každopádně lze říci, že využití zeolitu jako aktivní příměsi částečně nahrazující cement v betonu je velmi atraktivní.

Zeolit lze aplikovat spolu s dalšími médii do podestýlek domácích mazlíčků (frakce 1 - 5 mm), kde napomáhá omezovat zvýšenou koncentraci zápachu a eliminovat množení patogenních mikroorganismů a plísní. Již dlouhodobě je zeolit přidáván do krmných směsí zvířat, kde opět příznivě ovlivňuje zažívání a má tendenci vychytávat toxiny.

Je potřeba zmínit i další odvětví, ve kterých bývá zeolit zcela běžnou součástí. Zcela nezbytná je jeho přítomnost v početné řadě chemických reakcí, kde se staví do pozice katalyzátorů. Stejně tak je vhodný jako iontoměnič nebo molekulové síto. Z tohoto pohledu je dnes příprava syntetických zeolitů zcela běžnou praxí. V medicíně se uplatňuje při zástavě krvácení nebo při zahušťování vzduchu kyslíkem. Je taktéž běžnou součástí pracích prášků, kosmetických výrobků, doplňků stravy nebo filtračních patron pitné vody.

Do budoucna se dá předpokládat další rozvoj zmiňovaného minerálu. V současné době již jsou vyvíjeny výzkumné činnosti v nejrůznějších odvětvích, které otevírají brány novým možnostem využití minerálu zeolitu.

Zeolit pro pro zahradu, zemědělství, chovatelství, bazény i jezírka si můžete v požadovaném množství a frakci objednat zde https://www.ventura-venkov.cz/produkty-zeolit-pro-zahradu-zemedelstvi-chovatelstvi-bazeny-i-jezirka-116

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy