Začínáme s pěstováním ve skleníku I.

26.6.2005

V následujícím krátkém seriálu o sklenících, pařeništích a pěstování v nich představíme základní typy skleníků, vhodné vybavení, správné umístění skleníku a základní materiály pro jejich výrobu.

Skleníky umožňují pronikání slunečního světla a hromadění tepla, chrání před větrem a deštěm, což prospívá zejména mladým a teplomilným rostlinám. V prostředí skleníku (teplo a vlhko) lze dosáhnout slibných výsledků také při pěstování rostlin tropických nebo v případě, že chceme prodloužit čas sklizně. Konkrétně na prodloužení sklizně stačí jen lehčí skleník bez zvláštního vybavení. Naopak pro pěstování tropických rostlin je třeba skleník robustnější a dobře vybavený.

Typy skleníků
Skleník pro přezimování je zřejmě nejméně náročný, pokud jde o náklady, výstavbu i vybavení. Lze jej nakoupit v mnoha variantách v každém dobře zásobeném hobby marketu. Tento typ skleníku zcela vyhovuje mladým rostlinkám a zelenině, která je na jaře chráněna před výkyvy počasí, větrem a nočními mrazíky. V létě skýtají skleníky ochranu pro rajčata, papriky nebo melouny a v zimě mohou sloužit jako zimoviště odolných hrnkových květin, pokud ovšem zajistíme ochranu proti mrazům, např. pomocí nopkové folie.
„Studený skleník“ je určen k zimování jižních rostlin a k pěstování a množení balkónových rostlin i jiných okrasných rostlin a zeleniny. U studeného skleníku se i v zimě předpokládá vyhřívání na teplotu přibližně 10 st. Celsia.
V temperovaném skleníku lze pěstovat všechny běžné druhy rostlin, protože je v něm udržována teplota mezi 10 a 20 st. Celsia. K vybavení temperovaného skleníku patří také zařízení zajišťující automatické větrání, stínění i kvalitní osvětlení. Vzhledem k vyšším nákladům na vytápění a provoz je tento typ skleníku vhodný spíše pro profesionální zahradníky nebo opravdové náruživce.
Teplý skleník je bytelná stavba na solidních základech a je většinou plně automatizovaný. Rostliny jsou automaticky větrány, stíněny, osvětlovány, postřikovány a zalévány. V teplém skleníku se tak daří i choulostivým exotickým rostlinám.

Druhy skleníků
Mezi nejjednodušší druhy skleníků patří foliové tunely a jeho variace a pařeniště. Fóliovník lze vyrobit jednoduše ze zahnutých drátů nebo dřevěných rámů a folie. Prostředí ve fóliovníku umožní brzkou sklizeň nebo její prodloužení. Pařeniště se vyrábí z dřevěných, kovových nebo panelových dílů (rámů) a je zakryto skleněnými okny. Pařeniště slouží k pěstování a rychlení zeleniny a sazenic.

Klasický skleník má sedlovou střechu a lze jej nakoupit v obchodě nebo vyrobit doma z kovových nebo dřevěných rámů a pokrýt sklem nebo folií. U svépomoci vyrobených skleníků je důležité, aby jejich statika odolávala náporům větru a nehrozilo tak zhroucení skleníku dokonce v případě, kdy je někdo uvnitř nebo poblíž. Nejlepším řešením je kvalitní ukotvení nejlépe na betonové základy. Dalším druhem skleníku může být například půlskleník postavený ke stěně (nejlépe jižní) domu.

Články s podobnou tématikou
Zahrada plná kapek
Zahrada během stavby

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň