Vertikální zahrada nebo zelená stěna z umělých rostlin

18.4.2023

Zelené stěny z umělých rostlin nebo mechů jsou rychlou a jednoduchou možností, jak vytvořit v interiéru nebo exteriéru bezúdržbovou a na pohled atraktivní oázu zeleně. Při vhodně zvolených a kvalitních rostlinách jsou umělé zelené stěny dokonalou imitací těch živých. Navíc je lze použít i do míst, kde se živým rostlinám moc nedaří.

Zelené stěny jsou velmi atraktivním prvkem soukromých i komerčních budov. Do interiéru vnášejí svěžest a kousek přírody. Ovšem péče o živé rostliny je velmi náročná a ne všude se jim daří. Problematická jsou zejména tmavá místa nebo prostory bez denního světla, chodby a haly, kde je nižší teplota, průvan apod. Pokud tedy chcete interiér, atrium, zimní zahradu nebo balkón oživit zelení, je zelená stěna nebo tzv. vertikální zahrada z umělých rostlin nebo mechů ideální volbou.

Umělé zelené stěny

Umělé rostliny k nerozeznání od živých

Základem dobře vypadající zelené stěny je výběr rostlin. Umělé květiny a rostliny mohou vypadat různě – některé vypadají na první pohled uměle, jiné jsou dokonalou imitací a jsou od živých rostlin k nerozeznání. Právě takové umělé rostliny nabízí Florum.

Umělé zelené stěny

Zelené stěny Florum, stejně jako ostatní nabízené umělé rostliny a stromky, jsou odolné trvanlivé a prakticky bezúdržbové. Pokud jsou zaprášené, stačí prach setřích suchým nebo vlhkým hadříkem.

Velkou výhodou umělých zelených stěn Florum je možnost umístit je doslova kamkoliv. Nevyžadují denní světlo a je tedy možné instalovat je i do suterénních místností. Nejsou náchylné na teplotní výkyvy ani průvan a můžete je bez obav použít do hal, chodeb, atrií, vestibulů, do prostoru schodiště apod.

Umělá zelená stěna nabízí mnohem širší variabilitu rostlin než stěny živé. I umělé stěny by měly vypadat realisticky, ale můžeme využít mnohem širší spektrum rostlin, rostliny z různých koutů světa, tropické rostliny, středomořskou vegetaci apod. Díku tomu lze velmi dobře doladit styl a atmosféru interiéru a např. v restauraci použít rostliny z dané časti světa nebo pomocí mechové stěny navodit atmosféru lesa.

Umělé zelené stěny

Velkou výhodou umělých zelených stěn je, že mohou plnit svojí funkci ihned po instalaci. Nemusíme čekat, než se jednotlivé rostliny rozrostou, ale ihned máme k dispozici dokonalou dekoraci, a to nejen v interiéru. Umělé zelené stěny se úspěšně využívají také na terasách, balkónech, střešních terasách a v nezastřešených atriích. Lze pomocí nich také oživit betonové nebo gabionové zdi a ploty.

Umělé zelené stěny

Zapomenout bychom neměli ani na ceny umělých zelených stěn a vertikálních zahrad. Náklady na pořízení a údržbu umělé zelené stěny jsou zhruba poloviční oproti živým rostlinám. U živých rostlin hrozí, že občas nějaká uhyne a je potřeba jí doplnit.

Umělé zelené stěny

Přečtěte si také Živé ploty a zástěny z umělých rostlin – rychlé a snadné řešení pro vaší zahradu či balkón

Jaký typ zelené stěny zvolit?

Při výběru umělé zelené stěny je nutné zvážit, jak by měla výsledná stěna vypadat a kolik do ní chcete investovat. Nejjednodušší a nejlevnější jsou zelené stěny tvořené jedním druhem rostlin – buxus, prunus atd. Kotví se přímo na podklad a jejich výroba je rychlá a jednoduchá.

Náročnější a dražší jsou stěny tvořené zeleným podkladem a skupinou rostlin. Konečný vzhled stěny může mít mnoho podob a záleží na konkrétní poptávce a fantazii tvůrce. Jako podklad se nejčastěji používá buxus nebo mech a jako rostliny různé popínavky, trávy, kapradiny apod. Chceme-li navodit středomořskou atmosféru, můžete použít sukulenty. Z rostlin lze tvořit i různé motivy, nápisy, firemní loga apod.

Umělé zelené stěny

Pokud chceme, aby stěna byla ještě mohutnější a pestřejší, lze do ní použít i menší umělé stromky a keře. V takovém případě se jedná o tzv. vertikální zahradu. Její instalace je už poměrně časově i finančně náročná a vyžaduje také dost prostoru.

Velmi oblíbené jsou mechové stěny, které jsou tvořeny umělým nebo konzervovaným mechem a lišejníky. Hotová stěna působí jako mechový koberec a vytváří neopakovatelnou, doslova pohádkovou atmosféru.

Umělé zelené stěny Umělé zelené stěny

Umělé zelené stěny Umělé zelené stěny

Pokud nechcete celou zelenou stěnu, můžete zvolit tzv. květinové obrazy - malé rostlinné nebo mechové stěny, které se umisťují do klasických obrazových rámů, do výklenků, různých nábytkových prvků apod. Atraktivní jsou zejména tematické obrazy - lesní, tropické, vřesovištní apod.

Širokou nabídku umělých zelených stěn, vertikální zahrad, umělých květin a stromků včetně tipů na nákup a péči najdete na https://www.florum.cz/.

- PR článek - 

Náš tip

Vyvětvovací pila a plotostřih Husqvarna 120i s dosahem až 4 metry a výkonem benzinového stroje

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Umělé zelené stěny Florum jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a nepotřebují přirozené světlo

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy