Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada

17.9.2008

Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.

Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada

Vedle několika nápadů přinášíme třeba i radu, jak před zimou uskladnit hadice nebo co v zimě nedělat se zamrzlou pumpou.

Výroba jednoduchého pařeniště

Levně si jej můžeme pořídit sami. Na zahrádce umístíme nad vysázenými rostlinami pruty nebo dráty zahnuté do oblouku. Přes ně napneme polyetylénové fólie, které v zimě upevníme nebo zatížíme kameny. Oblouky můžeme také připevnit na jednoduchý rám ze dřeva; umožní nám to pak pařeniště přenášet. Obratnější kutil může vytvořit i složitější konstrukci (stříškovou) z dřevěného materiálu.

Rytí na zahrádce

Usnadní jej rýč, na jehož horní hranu (kde při práci tlačíme nohou) nasadíme asi deset centimetrů dlouhý kousek vhodné upravené rozříznuté trubky z kovu. Trubku můžeme nahradit kouskem gumové hadice o takovém průměru, aby na hraně dobře seděla. Úprava je vhodná zejména pro zahrádkáře, kteří nosí při práci na zahradě měkkou obuv (kecky).

Pěstování jahod

Jahody obvykle podkládáme vrstvou slámy nebo dřevité vlny, aby se při silné zálivce neznečišťovaly blátem. Praktičtější jsou jednoduché podstavečky ve formě obráceného U, které si zhotovíme z drátu. Dráty zabodneme do země; předtím ještě vrchní stranu podpěry lehce jednou nebo dvakrát prohneme kleštěmi do tvaru vlnovky.

Využití nepotřebných skruží

Nepotřebné skruže z betonu můžeme výhodně použít jako ozdobné zahrádky. Skruž zaplníme vhodnou zeminou, do které nasázíme rostliny; uprostřed můžeme udělat i malou skalku.

Úprava žebříku

Žebřík neklouže, když na spodní část noh přitlučeme hřebíčky několik kousků pryže. Dobře poslouží stará pneumatika, z které uřízneme potřebný počet kroužků.

Oprava poškozených kamenných schodů

Lze je opravit směsí cementového vápna (dva díly) s prosátým říčním pískem (jeden díl). Schody dobře omyjeme, necháme oschnout a na poškozená místa naneseme trochu draselného vodního skla. Potom nanášíme připravenou cementovou směs, kterou formujeme podle potřeby a podle tvaru schodů.

Drátěný plot

Plot natřeme živičným nátěrem zastudena. Použijeme proto izolačních laků nebo asfaltových suspenzí. (Vhodný je například izokryt nebo stříbrná aluna.) Před natíráním je nutné odstranit ocelovým kartáčem z pletiva nános rzi. Drátěný plot nenatíráme zeleně, aby se neztrácel v zeleni zahrady či přírody.

Skladování zahradních hadic

Gumové zahradnické hadice natíráme před uložením glycerínem. Ukládáme je v místnosti, kde jsou chráněny před mrazem. Hadice se nemají zavěšovat.

Zamrzlá pumpa
Pumpu, která zamrzla, raději nikdy nezahříváme, protože by mohla prasknout. Lépe je vsypat do pumpy potřebnou dávku soli (obvykle stačí půl kilogramu) a pumpa za jednu až dvě hodiny roztaje.

Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti
Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský
Vydalo nakl. Práce, 1972

Náš tip

Zahradní traktor STIGA 398W se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Mamut Glue Disper Fix - lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov a kámen

Multifunkční tyče jsou praktickým doplňkem - používají se jako stojan na krmítko nebo ptačí budku

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň