Nákup zahradního traktoru

16.7.2007

Zahrada, to je koutek vlastní přírody, místo kam se člověk uchyluje k odpočinku od pracovního shonu a kde často tráví volný čas s rodinou. I samotná péče o trávník může být příjemnou aktivní formou relaxace. Aby i u většího pozemku zůstala údržba trávníku radostí, tam kde malé sekačky již nestačí, se vyplatí pořízení zahradního traktorku nebo rideru. A jaký typ se hodí právě pro vaší zahradu?

Podle velikosti obhospodařované plochy se určuje šířka záběru žacího ústrojí. Rozsah se pohybuje mezi 60 a 120 centimetry. Čím širší pruh posečené trávy, tím kratší čas sekání. S dvojnásobnou šířkou záběru tedy posekáte stejně velkou plochu za poloviční čas! Důležité je ovšem vzít v úvahu členitost pozemku, výskyt překážek v podobě keřů, stromů a cestiček, a zvážit jaká maximální šířka stroje umožní průjezd nejužšími a nejméně přístupnými místy.  

S členitostí terénu souvisí i vhodný výběr umístění žacího ústrojí a manévrovatelnost stroje. Umístění žacího ústrojí v předu zaručuje schopnost posekat i ty nejméně přístupné plochy, například pod keři, kam se se středovým umístěním nožů nedostanete. Aby bylo snadné obsekat například kmen stromu, je třeba aby se stroj dokázal otočit téměř na místě. To umožňuje nejlépe řízení pomocí zadních kol nebo tzv. kloubový mechanismus. Klasické řízení pomocí předních kol je na tom v tomto ohledu nejhůře.  

Na požadované kvalitě trávníku a tedy četnosti sekání bude záviset způsob nakládání s posečenou trávou. Pokud se budete chtít blížit kvalitě anglického trávníku, časté sekání bude nutností. V tomto případě je vhodný sběr do koše nebo tzv. mulčování (automatické hnojení trávníku jemně rozdrcenou trávou). Naopak při méně častém sekání vyšší trávy by se koš rychle ucpával a i mulčování by ztrácelo efekt. V tomto případě je vhodný zadní výhoz nebo pro opravdu vysokou trávu boční výhoz.  

Má-li nový pomocník kromě sekání vykonávat i další zahradní činnosti, je důležité zaměřit se na to, jaké příslušenství se k danému modelu nabízí. Aktivním příslušenstvím (připojují se k náhonu motoru) bývá provzdušňovač, vertikulátor, kartáč na chodník, shrabávač listí, sněhová fréza, postřikovač, drtič nebo třeba rozmetadlo. K těm pasivním patří přívěs, odmechovač, válec, brány na štěrk nebo sněhová radlice. Traktorek vám tedy může posloužit po celý rok!

Zhodnocení výše uvedených aspektů pomůže s rozhodnutím, jestli je vhodnější klasický zahradní traktor nebo tazvaný rider (rajdr). I přesto, že se v poslední době rozdíly obou typů smazávají a vlastnosti stále více překrývají, stále platí několik tradičních odlišností. 

Zahradní traktor bývá větší a robustnější s žacím ústrojím ve střední části podvozku a manévrováním pomocí předních kol. Klasická „traktorová“ kostrukce umožňuje použití rozmanitého příslušenství včetně velkého sběrného koše. Je to tedy velmi univerzální pomocník hodící se na větší otevřenější plochy.

Pomineme-li nejlevnější ridery, které jsou pouze mini verze traktorů, skutečný rider se odlišuje umístěním nožů v přední části a spolu se speciální kostrukcí manévrování dosahuje lepších výsledků sekání i na těch méně přístupných místech. Za tuto přednost ovšem platí omezenými možnostmi využítí dalšího příslušenství a většinou také absencí sběrného koše. Je to méně univerzální pomocník, ale dokonalý trávníkový specialista pro členité zahrady.

Nabídka traktorů i riderů je na českém trhu široká. Nejlevnější ridery a malé traktory pořídíte i pod 50 tisíc korun, ale nečekejte vysokou kvalitu žacího mechanismu a životnost stroje. Standardní HOBBY třída obou typů se pohybuje mezi 50 a 100 tisíci korunami. Pokud chcete pečovat o pozemek větší než 5000 m2, je moudré zaměřit se již na PROFI třídu. Technické detaily, jako kvalitní valivá ložiska kol, minimum plastových součástek, výkonnější motor, dobré chlazení a celkově robustnější provedení přidají na spolehlivosti a životnosti, a pokud stroj budete používat často, investice kolem 150 tisíc se vám vyplatí.

Při nakupování si všímejte standardních i těch méně standardních funkcí. Například funkce mulčování či elektrické zapalování motoru by již dnes nemělo chybět. Automatická převodovka, tempomat nebo hydraulické vyprazdňování koše ze sedadla jsou zase velmi praktické. Posilovač řízení, nastavitelnost sedačky zvyšuje komfort a světlometů nebo držáku na nápoj si budou všímat už opravdoví fandové. Dražší stroje mají obvykle méně hlučný motor vybavený katalyzátorem, což ocení ekologicky smýšlející lidé. Jak vidíte, mezi traktory a ridery je dostatečný výběr pro rozmantité zahrady i povahy.

Text: Dalibor Mašek

Foto: archiv firem Wolf Garten, Brill

Náš tip

Obratný zahradní traktor STIGA 384 za skvělou cenu 55 990 Kč

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

MAMUT GLUE Total - pružný spoj s maximální pevností 50 kg/cm2

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň