Jak správně sklízet a skladovat hrušky?

13.9.2020

Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.

A ještě by svému zdraví posloužil. Hrušky totiž pomáhají při mnoha zdravotních neduzích jako při problémech s ledvinovými kameny, prostatou nebo zánětech močových cest. Nápomocny jsou i při osteoporóze, potížích se štítnou žlázou a hrušková šťáva snižuje tlak. Do silného hruškového nálevu můžeme namočit gázu a přikládat ji jako obklad na hlavu při nepříjemných migrénách. Čerstvé slupky hrušky se v minulosti přikládaly na vředy a menší zranění, která se pak lépe hojila. To je jen malý výčet zdravotních předností tohoto ovoce. Vlastně se jedná o takový malý poklad, o který bychom se měli náležitě starat sklizní počínajíce a správným uskladněním konče.

Sklízíme hrušky

Berme v potaz, že strom jsme před několika lety zasadili, náležitě se o něj staraly a letos nám konečně začal plodit. První otázku, kterou si zřejmě položíme, je, podle čeho poznáme, kdy vlastně hrušky sklidit. Obecně rozlišujeme zralost sklizňovou a konzumní. Ty se u mnoha odrůd prolínají, což znamená, že je můžeme konzumovat hned po sklizni. Utrhnout hrušku přímo ze stromu a na místě se do ní pustit. Pokud tedy nastal ten pravý čas, tedy pokud jsou hrušky dostatečně zralé. To podle odborníků poznáme podle několika znaků. V první řadě si je prohlédneme vizuálně s tím, že se zaměříme především na jejich velikost. Vyzkoušet můžeme i naše smysly. Do hrušky se zkrátka zakousneme, abychom zjistili, jestli je dostatečně sladká a křehká. Pokud tomu tak není, klidně hrušku můžete utrhnout a takzvaně ji nechat dozrát. Hruška v plné zralosti je plná šťávy a méně tuhá než po utrhnutí. Osvojit byste si také měli i správnou techniku trhání. Hrušky odlamujeme proti směru, jakým roste jejich stopka. Za plod zásadně netrháme, ani netaháme, ale odlamujeme ho tím způsobem, že ho daným směrem otáčíme.

Uskladnění hrušek

Zkráceně můžeme říci, že hrušky naskládáme do bedýnky a uložíme do sklepa. Na obalu zas tak moc nezáleží, může být dřevěný i plastový, ale nesmí být špinavý. V bedýnce nesmí být nic, co by ovoce mohlo zkontaminovat. Do skladovacích bedýnek hrušky pokládáme opatrně a do více směrů, aby se při přenosu bedýnky neotřásaly a nevytvořily se na nich otlaky. Těch se vyvarujeme tím, že je položíme nahodile. Svou vahou si své bezpečné místo totiž najdou samy. Každou hrušku bychom také měli prohlédnout. Vedle zmíněných otlaků si budeme všímat jakýchkoliv jiných poškození včetně vosích napíchnutí. Takto poškozená hruška by se v bedýnce mohla kazit a být zdrojem nákazy pro ostatní plody.

Kde hrušky skladovat

Pokud máme sklep, tak ve sklepě. Správný sklep nesmí být moc vlhký a musí mít správnou teplotu kolem dvou až pěti stupňů Celsia. Určitě hrušky skladujte samostatně, ne s brambory nebo kořenovou zeleninou, jejichž aroma by pak hrušky přijaly a tím by se ztratila jejich příjemná vůně. Pokud nemáte sklep, můžete hrušky skladovat i jinými způsoby. Malé množství můžete uchovávat v chladničce, větší pak třeba na balkoně. Před mrazem pak bedýnku zaizolujte třeba polystyrenem. Jedině tak si na svých vlastnoručně vypěstovaných hruškách budete pochutnávat až do jara.

Autor: Jana Tržilová

Náš tip

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Bezúdržbové lavičky z Traplastu™ jsou dodávány jako stavebnice včetně spojovacího materiálu

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu Systra - ochrana do obloukových a šikmých oken

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň