Jak pěstovat pastiňák: Krok za krokem k bohaté úrodě

23.2.2025 / redakce

Jak na úspěšné pěstování pastiňáku? Osvědčené tipy pro výsev, péči a sklizeň této chutné a výživné kořenové zeleniny.

Pastinák setý (Pastinaca sativa), kterému se lidově říká pastiňák, je kořenová zelenina podobající se petrželi. Od ní se však liší mnohem jemnější a sladší chutí. Pastiňák je vytrvalá dvouletá rostlina spadající do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Ve druhém roce života v období letních měsíců kvete žlutými nebo žlutozelenými květy. Původním domovem pastiňáku je východní Středomoří, Kavkaz a střední Asie. Tato zelenina v minulosti nahrazovala brambory a byla také zdrojem cukru.

Druhy pastiňáku

Nejčastěji se u nás pěstuje některý z těchto dvou druhů pastiňáků:

Bielas - pozdní odrůda s dlouhými kořeny a vysokým výnosem, která je vhodná nejen pro velkopěstitele. Hodí se na sušení, mražení a na dlouhodobé skladování.Vegetační doba je 210-220 dní.

Dlouhý bílý - odrůda odolná vůči chorobám a škůdcům, hodí se tedy zejména pro ekologickou produkci. Lze očekávat vysoký výnos silně aromatických kořenů, které jsou 25 - 30 cm dlouhé a ostře zakončené. Tuto odrůdu je možné pěstovat i jako ozimou kulturu nebo na těžších půdách. Vegetační doba je 210 - 230 dnů, ze 100m2 lze sklidit 290 - 330 kg kořenů.

pastiňák

Pěstování pastiňáku

Pastiňák je na pěstování poměrně nenáročný. Nejlépe se mu daří na slunci či v polostínu, půda by měla být písčitá, vlhká a dobře prohnojená. Nevhodné pro výsev pastiňáku jsou zaplevelené, prokořeněné pozemky, situované ve stínu. Optimální pH půdy je 6,8 – 7,4. Rostlina klíčí poměrně dlouho, někdy až měsíc, proto je dobré ji vysévat již časně z jara. Ideálním měsícem pro výsev je březen. Semínka zasazujeme 2-3 cm do země do vzdálenosti 35 cm od sebe. Aby se mohly vyvinout silné kořeny, je třeba mladé rostlinky po vzejití vyjednotit a ponechat jen ty nejsilnější na vzdálenost asi 10 cm.

Pastiňák se sklízí na podzim, kdy se jeho kořeny vytáhnou ze země. V krajním případě je možné provést sklizeň až další jaro, ale je důležité to udělat dříve, než se rostlina probere ze zimního spánku a začnou rašit květní stvoly. Pastiňák je možné nechat přezimovat ve vlhkém písku nebo pařeništi. Také při skladování je důležité udržet v zelenině vláhu. Ideální pro skladování jsou teploty 0–1°C a relativní vzdušná vlhkost 95–98%.

Pastiňák a účinky na lidské zdraví

Pastiňák obsahuje plno vitamínů (C, E, PP, A a vitamín B6), a minerálů, jako je například fosfor, vápník, síra, chlor a v neposlední řadě také draslík (600 mg na 100 g). Pastiňák je také výborným zdrojem vlákniny. Co se energetické hodnoty týče, 100 g pastináku má přibližně 55 kalorií. Konzumace pastiňáku pomáhá při řadě zdravotních problémů. Díky obsahu alkaloidu pastinacinu působí zelenina močopudně a zbavuje tak tělo močových kamenů. Zároveň zklidňuje organismus, snižuje tlak a zlepšuje chuť k jídlu. V lidovém léčitelství se připravuje odvar nebo nálev strouhaného kořene.

Náš tip

Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie, podpora AI Vision, pohon 4x4, silný motor

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělý živý plot a zástěny - rychlé a efektivní řešení pro každou zahradu nebo balkón

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Neviditelný plastový obrubník zamezí prorůstání trávy a vydrží i opakovaný přejezd sekačkou

Reklama

Top články o bydlení

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň

Jak pěstovat sazenice rajčat: Průvodce od semínka po výsadbu