Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras

18.6.2005

Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.

Rostlina, která je původem z Jižní Ameriky, se v Evropě pěstuje od 18. století. Ideální stanoviště pro ni nalezneme na východní nebo západní straně domu - budou tak chráněny před intenzivních poledním sluncem, ale zároveň budou mít dostatek slunečního záření v dopoledních nebo podvečerních hodinách. Fuchsiím se bude také dobře dařit v polostínu korun stromů a téměř bez starostí budeme mít jejich pěstování, pokud je vysadíme přímo do záhonu. Pěstované v květináčích na terase nebo balkonu potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování minerálními plnými hnojivy. Substrát, kterém se fuchsiím bude výborně dařit, by měl být dobře propustný, vzdušný, s pH kolem 6. Takových vlastností docílíme smícháním rašeliny s hlinitou půdou a vylehčující složkou, jakou je například kompostovaná kůra nebo perlit. Potom se můžeme těšit na květy po celé léto až do podzimu. Brzy na jaře bychom měli ostříhat mladé špičky výhonků - čím dříve je zkrátíme, tím více pak během roku pokvetou. Fuchsie bychom měli chránit před prudkými dešti a pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů odebírá rostlině sílu potřebnou k vytváření dalších květů.

S přihnojováním bychom měli začít až s rašením rostlin na jaře a skončit v srpnu, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala tvořením výhonů, jež před zimou nestihnou dorůst a nepřečkají zimu. V období, kdy již venkovní teploty klesají pod nulu bychom měli fuchsie přenést do vnitřních prostor, kde mohou rostliny přezimovat. Ideální teplota pro zimování je rozmezí mezi 5 až 10 st. Celsia. Před zimováním bychom měli výhonu o třetinu zkrátit a odstranit všechny listy. Zalévat v zimě bychom měli jen střídmě, aby byl kořenový bal mírně vlhký. Na začátku jara rostliny přesadíme do nové zeminy.

Množení fuchsií zvládneme sami z polodřevitých řízků, které se odebírají v průběhu vegetační sezóny a dobře zakoření do substrátu o teplotě kolem 20 st. Celsia ve vlhkém prostředí pod folií. Kořínky se na řízku se ovšem vytvoří i ve sklenici s vodou.

Články s podobnou tématikou
Zahrada plná pivoněk
Pěstování rostlin ve vodě

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Šikmé venkovní žaluzie Systra pro atypická okna - chrání interiér před přehříváním

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé stromy FLORUM - rychlé řešení pro zeleň bez starostí

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost - lepí a tmelí zároveň

Vyvýšený zahradní truhlík je ideální pro pěstování oblíbených květin a rostlin

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy