Kuchyně podle učení feng-šuej

1.9.2005

Nedávno jsme vás informovali o tom, co je to čínská nauka feng-šuej a jak se projevuje při stavbě a zařizování bytu či domu. Dnes si ukážeme, jak funguje aplikace tohoto učení přímo v praxi, a sice při zařizování kuchyně, kterou staří Číňané považovali za centrum domova.

Nejprve se podíváme na orientaci místnosti. Okna přípravny pokrmů by měla směřovat na jihovýchod, tedy na stranu jang. Rozhodně by neměla být otočena k severu, kam se hodí situovat spíž s potravinami. Do kuchyně otočené k severu proudí podle feng šuej negativní energie. I ta se však dá částečně odstranit, a to zavěšením větrných píšťal do oken. Nepříznivá je rovněž situace, kdy dveře do kuchyně leží naproti dveřím do ložnice či do koupelny.

Celá místnost by měla působit příjemným a harmonickým dojmem, měl by v ní být klid, pořádek a dostatek prostoru a nemělo by v ní být příliš elektrických spotřebičů. Zdi by měly být vymalovány nejlépe nabílo, nanejvýše pak ve světlém a teplém, například béžovém odstínu. Nevhodnými barvami je modrá a šedá, ale ani odstíny červené a oranžové. První dvě barvy snižují chuť k jídlu, odstíny červené zase příliš zesilují energii ohně.

Co se týče zařízení kuchyně, linka a sporák by měly být otočeny směrem ke dveřím tak, aby nás při přípravě jídla nic (ani nikdo vcházející do místnosti) nepolekalo. Vyvedení kuchaře či kuchařky z rovnováhy by na jídlo mohlo rovněž působit negativně. Vařič je lepší pořídit plynový než elektrický. Oheň je totiž mnohem přirozenější a navíc pokrmy vařené na elektrickém sporáku mohou způsobovat zvlášť citlivým jedincům zácpu. V blízkosti vařiče (ani přes zeď) by také neměla nacházet ložnice či obývací pokoj. A nikdy by vařič neměl stát vedle dřezu, jelikož voda hasí oheň.

Jídelní stůl bychom měli pořídit v ideálním případě kulatý (obecně jsou podle učení feng-šuej kulaté tvary nábytku i pokojových rostlin lepší a především více harmonické než ostré a špičaté). Zcela nevhodný je čtyřhranný obdélníkový či čtvercový stůl, který bohužel najdeme v drtivé většině domácností.

Pokud již takový stůl vlastníme, pak bychom si rozhodně neměli sedat k rohu, ale podél jeho strany. Sezení u rohu způsobuje podle Číňanů špatné trávení. Pokud se nám do kuchyně nevejde kulatý stůl, pak je lepší než čtyřhranný stůl vícehranný (šesti-, osmihranný). Opět platí pravidlo, že by nikdo neměl sedět u stolu zády ke dveřím.

Autor: efa

Náš tip

Robotická bezdrátová sekačka Segway Navimow i108E s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Umělé květiny Florum jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny

Lepidlo MAMUT GLUE High Tack nahrazuje hřebíky, šrouby a nýty. Okamžitá fixace 500 kg/m2.

Praktická a prostorná klec pro kuřata je skvělá i jako venkovní ohrádka pro drobná zvířata

Ručně vyráběné šperky ze dřeva - každý kus je originál. Krása, která vás bude provázet každý den

Reklama

Kuchyně

Malá kuchyně v paneláku – jak jí zařídit?

Vybíráme z Kuchyně

Jak zařídit malou kuchyň?

Dřezová baterie musí ladit s dřezem a stylem celé kuchyně

Máte před sebou renovaci kuchyně? Do čeho se pustit a co raději nechat být?

Bezdotykové dřezové baterie jsou úsporné a hygienické

Tip na vánoční dárek – dřevěné servírovací prkénko